Στο ψάξιμο για tv 70" ή οριακά 75"

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Καλησπέρα,είμαι κ εγώ στο ψάξιμο για tv 70' ή οριακα 75' κατά προτίμηση Samsung (μου αρέσουν τα πιο κορεσμένα χρώματα κ με Lg έχω θεμα).Θα κινηθώ γύρω στα 1500e κ ένας φίλος μου πρότεινε αυτη Panasonic TX-75FX780E.
Έχει κάποιος άποψη για την συγκεκριμένη tv;Γενικά δεν έχω ιδέα από Panasonic.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
MANOS αν θες πες δυο λόγια για τα παρακάτω :

Απόσταση θέασης,
συνθήκες φωτισμού,
θέση θέασης
κύρια χρήση(ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea κλπ.),πηγές
απαιτήσεις και προηγούμενη τηλεόραση;
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
MANOS αν θες πες δυο λόγια για τα παρακάτω :

Απόσταση θέασης,
συνθήκες φωτισμού,
θέση θέασης
κύρια χρήση(ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea κλπ.),πηγές
απαιτήσεις και προηγούμενη τηλεόραση;
Η απόσταση θέασης είναι από 3 έως 5 μέτρα,συνθήκες φωτισμου τυπικές ενός σαλονιού,η θέαση δεν θα είναι πλάγια κ η χρήση κυρίως nova,digea κ καμία ταινία.
Λόγω του ότι μου αρέσει η έντονη φωτεινότητα κ χρώματα,οι Samsung με καλύπτουν καλύτερα απ ότι οι lg.Η τηλεόραση που αντικαθιστω(η οποία θα πάει στο υπνοδωματιο)είναι μια 55'Q7fn.
Προβολεας για διαφορους λογους αποκλείεται
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η φωτεινότητα γενικά στην τηλεόραση, καθώς και ξεχωριστών χρωμάτων, μπορεί να ρυθμιστεί (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα). Οπότε, η επιλογή μάρκας δεν συνεπάγεται και συγκεκριμένη εικόνα, που δεν αλλάζει. Οι περσινές 70" LG UK6xxx είναι καλές λύσεις, εντός budget. Samsung 75", μόνο με 50 Hz (όπως και οι προαναφερθείσες), έως 1500 ευρώ. Ουσιαστικά, υποδεέστερες από την υφιστάμενη τηλεόρασή σου.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Παρακάτω ένα τεστ της
Panasonic TX75FX780E ...https://hdtvpolska.com/panasonic-tx-75fx780e-test-75-matryca-va-ultra-hd/?showfull=1

μετάφραση google pl to en

source:[hdtvpolska.com]

Αν έχεις μάθει με την 55Q7FN να παίζει στη ρύθμιση εικόνας δυναμική (ρύθμιση καταστήματος) τότε η 75FX780E δεν μπορεί να την φτάσει σε μέγιστη φωτεινότητα ,όμως θεωρώ ότι στα 1500 περίπου, σε 75" είναι αξιοπρεπής.

σημ: ότι δεν υποστηρίζει ήχο dts για αναπαραγωγή video από usb.

Άλλες εναλλακτικές ,αν βρεις, είναι οι 75NU8002,75Q6FN
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Ναι στην δυναμικη ρυθμιζω,κ μου είναι οκ.Για την Q6 κοίταζα κ εγώ,την nu8002 την φοβάμαι για κάποιο λόγο ή σωστότερα εμπιστεύομαι περισσότερο την σειρά Q.Η Panasonic προέκυψε από σπόντα γι αυτό κ η ερώτηση.
Για τον ήχο δεν έχω θέμα,πότε δεν είδα ταινία από usb κ μάλλον ούτε κ προβλέπεται.
Ήμουν έτοιμος χθες να παραγγείλω από κωτσοβολο την φετινη Q6 στα 1900 με δωροεπιταγη 150e κ 200.000 ποντους Alpha,έβγαινε ουσιαστικά κάτω απο1500e.
Σήμερα την έχει στη σελίδα κατοπιν παραγγελιας,χωρις δωροεπιταγη κ οχι σε αυτή την τιμή.
Ίσως πρέπει να περιμένω λίγο,δεν καίγομαι άλλωστε,να πετύχω κάποια προσφορά.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Λοιπόν,μετά από αρκετή σκέψη κ ξαναμετρηματων στο χώρο μου,η tv που μου ταιριάζει είναι στις 75".Το budget μου θα το ανεβασω στα 2000,γιατι ειναι κριμα για 2-3 κατοστάρικα να πάρω κάτι υποδεέστερο στα μάτια μου που θα με κάνει να τρώγωμαι κ να κλαίω κ το ενάμιση χιλιάρικο που έδωσα.
Πάω λοιπόν προς Samsung 75"Q60R.
Θα βλεπω κυριως digea,YouTube, αθλητικα,ταινίες από nova στο πολυ μελλον ισως κ play station.Σε στικάκι δεν έχω ταινίες για να νοιάζομαι για τον ήχο.Με ενδιαφέρει απόλυτα όμως τα έντονα χρώματα κ η έντονη φωτεινότητα του panel.
Με βάση την q7fn που εχω τωρα,θεωρειτε σωστη την επιλογη μου?Έχω κάποια καλύτερη επιλογή στα χρήματα αυτά?(κυρίως σε sony).
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
γενικά είναι λάθος να πιστεύουμε ότι οι τηλεοράσεις έχουν διαφορετικά χρώματα... όλα είναι θέμα ρυθμίσεων. όλες μπορεί να φαίνονται με το ίδιο ζωντανά σε σημείο να βγάζουν μάτι ή πιο φυσικά....
ειδικά αν είναι όλες με wide colour gamut οθόνη (nanocell για LG/ Qled για samsung / triluminos για sony)