Αγορα 65αρας Samsung

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Καλησπέρα,

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος (για να πω και εγώ μετά σε ένα φίλο μου :p) τις διαφορές στα παρακάτω μοντέλα
https://www.kotsovolos.gr/site/soun...ed-lcd?v=0&11659=50172&1681=42596&11597=50177
Ενδιαφέρομαι για αγορά μόνο απο κωτσοβολο (λόγο πόντων που δίνει με την alpha , και δεν κάνω κάποια διαφήμιση).

Βλέπω σίγουρα οτι έχουν διαφορές στο ρυθμό ανανέωσης που και αυτό είναι λίγο θολό τοπίο τον τελευταίο καιρό(εφόσον σταμάτησαν να μετράνε ολοι σε Ηz)

Η χρήση θα ειναι για ταινίες κυρίως (οχι καμιά τρομερή ποιότητα- εως 1080) και λίγο ποδόσφαιρο(μέσω ίντερνετ, απο pc) και οχι τίποτα δορυφορικά ή επίγεια.(για να πω οτι θα παίζει συνέχεια 4k)

Ευχαριστώ
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το pqi (δεν ξέρω γιατί ο Κ. το βάζει σαν ρυθμό ανανέωσης - δεν είναι) είναι το picture quality index. ένας δείκτης της samsung για τις τηλεοράσεις της για να ξέρεις πια είναι καλύτερη (σύμφωνα με δικά της κριτήρια)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65άρας Samsung

Όλες είναι LCD με VA panels (έστω, με μεγαλύτερες γωνίες θέασης) και 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Ίσως να αξίζει η φθηνότερη από αυτές, Q60R, αφού η επόμενη, Q70R, με "παζάρι" πάει στα 1699 ευρώ, δηλαδή είναι 300 ευρώ ακριβότερη (χωρίς να υπολογίζεται το bonus των πόντων). Με λιγότερα, στις 65", βρίσκει κάποιος (σε άλλα καταστήματα, εκτός Κωτσόβολου) τη Sony XF9005 (1699 ευρώ στον Κωτσόβολο με "παζάρι), η οποία είναι καλύτερη από τις τηλεοράσεις αντίστοιχης τιμής, ενώ είναι ανάλογης ποιότητας με τις (πολύ) πιο ακριβές στην πιο πάνω λίστα. Με περισσότερα χρήματα πλησιάζει κάποιος σε 65" OLED, οπότε κάπου εκεί χάνεται το νόημα αναζήτησης LCD, ειδικά για ταινίες.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Re: Απάντηση: Αγορά 65άρας Samsung

Όλες είναι LCD με VA panels (έστω, με μεγαλύτερες γωνίες θέασης) και 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Ίσως να αξίζει η φθηνότερη από αυτές, Q60R, αφού η επόμενη, Q70R, με "παζάρι" πάει στα 1699 ευρώ, δηλαδή είναι 300 ευρώ ακριβότερη (χωρίς να υπολογίζεται το bonus των πόντων). Με λιγότερα, στις 65", βρίσκει κάποιος (σε άλλα καταστήματα, εκτός Κωτσόβολου) τη Sony XF9005 (1699 ευρώ στον Κωτσόβολο με "παζάρι), η οποία είναι καλύτερη από τις τηλεοράσεις αντίστοιχης τιμής, ενώ είναι ανάλογης ποιότητας με τις (πολύ) πιο ακριβές στην πιο πάνω λίστα. Με περισσότερα χρήματα πλησιάζει κάποιος σε 65" OLED, οπότε κάπου εκεί χάνεται το νόημα αναζήτησης LCD, ειδικά για ταινίες.

Σε ευχαριστω.ησουν κατατοπιστικότατος. Πολυ γενικα, υπαρχουν αλλες διαφορες qled με οled πλην της γωνίας θέασης?


το pqi (δεν ξέρω γιατί ο Κ. το βάζει σαν ρυθμό ανανέωσης - δεν είναι) είναι το picture quality index. ένας δείκτης της samsung για τις τηλεοράσεις της για να ξέρεις πια είναι καλύτερη (σύμφωνα με δικά της κριτήρια)

Ελα ντε? Απο βιασυνη και εγω δεν το παρατηρησα.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Καλησπέρα,

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος (για να πω και εγώ μετά σε ένα φίλο μου :p) τις διαφορές στα παρακάτω μοντέλα
https://www.kotsovolos.gr/site/soun...ed-lcd?v=0&11659=50172&1681=42596&11597=50177
Ενδιαφέρομαι για αγορά μόνο απο κωτσοβολο (λόγο πόντων που δίνει με την alpha , και δεν κάνω κάποια διαφήμιση).

Βλέπω σίγουρα οτι έχουν διαφορές στο ρυθμό ανανέωσης που και αυτό είναι λίγο θολό τοπίο τον τελευταίο καιρό(εφόσον σταμάτησαν να μετράνε ολοι σε Ηz)

Η χρήση θα ειναι για ταινίες κυρίως (οχι καμιά τρομερή ποιότητα- εως 1080) και λίγο ποδόσφαιρο(μέσω ίντερνετ, απο pc) και οχι τίποτα δορυφορικά ή επίγεια.(για να πω οτι θα παίζει συνέχεια 4k)

Ευχαριστώ

Αν μου επιτρεπεις...το bonus δεν ειναι απολυτο κριτηριο.....εννοω....οτι την q70 ας πουμε, την βρισκεις σε τιμη 1699 και με δωρο 5ετη εγγυηση στο mediamartk. Στο "παζαρεμα" του κωτσοβολου ειναι το ιδιο. Μονο που αυτος θελει και σχεδον 2 κατοσταρικα για την 5ετη. Αρα πρακτικα το κερδος των ποντων της Αλφα, μαλλον μηδενιζεται απο το (ελαφρως μεγαλυτερο) κερδος της δωρεαν 5ετους εγγυηση....
Οποτε δες το ισως πιο σφαιρικα και δες που ισως βρεις καλυτερη τιμη σε αυτο που ψαχνεις και μετα 'μετρα' και το αν στον κωτσο σε συμφερει λογω ποντων....
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Αν το πεις όμως σε πωλητή του Κωτσοβολου, θα σου πει ότι η δωρεάν εγγύηση που δίνουν οι άλλες αλυσίδες δεν έχουν καμία σχέση με την δικιά τους😁😁😁.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Φυσικά! Και όχι μόνο. Αυτό ισχύει και για τις άλλες αλυσίδες.
Αν τους ρωτήσεις κάτι, ναι θα σου πουν, και ότι άλλο τους κατέβει. Αλλά μετά, αν τους απαντήσεις "κατάλληλα"... όχι, εμείς δεν είπαμε κάτι τέτοιο.

το pqi (δεν ξέρω γιατί ο Κ. το βάζει σαν ρυθμό ανανέωσης - δεν είναι) είναι το picture quality index. ένας δείκτης της samsung για τις τηλεοράσεις της για να ξέρεις πια είναι καλύτερη (σύμφωνα με δικά της κριτήρια)
Ώστε με τα δικά της κριτήρια να μας σπρώχνει να πάρουμε αυτό που εκείνοι θέλουν.

Τα PQI και όλα τα σχετικά που κάπως τα λένε και οι άλλες εταιρίες, εννοείται, μόνο για να μας βοηθάνε δεν είναι, είναι καθαρά για παραπλάνηση προς εμάς!
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Καλησπερα. Γραφω στο ιδιο θεμα γιατι τωρα ψαχνω για εμενα μια TV . Ο φιλος μου πηρε την QE65Q60R τελικα και ειναι ευχαριστημένος.

Μεχρι 1500 σε Samsung ή LG τι προτείνετε. Η χρηση θα ειναι ταινιες απο pc-netflix αλλα και ελληνικα καναλια.

Ο λογος που δεν παω σε oled ειναι α) χρηματα β)επειδη το μεσημερι η γυναικα θα βλεπει ελληνικα καναλια και μετα την αφηνει ανοιχτη για 4-5-6 ωρες
και μπορει να την παρει ο υπνος, μην εχουμε κανενα δυσαρεστο :p χαχ

Επειδη εχω samsung κινητα δεν ξερω πως τα πηγαινει το connectivity Samsung κινητο με LG, για αυτο παω προς samsung για tv

Ισως να με καλυπτει και η QE65Q60R αλλα δεν ξερω τι διαφορες εχουν απο τις 70r και 80r εκτος του pqi
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65άρας Samsung

Με τις υφιστάμενες τιμές, οι πιο καλές επιλογές σε 65" LCD είναι οι Sony XF9005 και Samsung Q70R. Σε σύγκριση με τις Samsung Q60R και RU8002, μάλλον αξίζουν τα 200 επιπρόσθετα ευρώ οι δύο πρώτες, τουλάχιστον για το local dimming που διαθέτουν.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!! Q80 γιατι οχι? (Πολυ περιληπτικά πες μου, απλά για να ξέρω :) )

Και παλι ευχαριστω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65άρας Samsung

Είναι 400 ευρώ ακριβότερη από τις XF9005 και Q70R, ενώ έχει χαμηλότερη αντίθεση (όμως, με καλύτερες γωνίες θέασης, για τηλεόραση με VA panel). Επίσης, με τιμή περίπου 1600 ευρώ πλησιάζει τις 65" OLED.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Re: Απάντηση: Αγορά 65άρας Samsung

Ησουν απλος και κατανοητος. Οι γωνιες θεασης με ενοχλούν λιγο, αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Ισως και το usb2 αντι για 3 να ηταν θεμα, αλλα ελαχιστες φορες θα το χρησιμοποιησω. Τωρα hdmi 2.0 με 2.1 δεν νομιζω πως θα καταλαβω ποτε την διαφορα στην εικονα. Συμφωνεις ?

Αυτες ειναι οι διαφορες με την q80 ουσιαστικα.

Σε ευχαριστω και παλι.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65άρας Samsung

Προς το παρόν, το HMDI 2.1 φαντάζει σαν ένα καλό χαρακτηριστικό για όσα άτομα ασχολούνται με gaming.