Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 1 απο 8 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 72
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2008

Dji Osmo gimbal (Mobile 3) & Pocket (camera)

Δεν ξερω αν ειναι στο σωστο μερος το θεμα αυτο , αν δεν ειναι παρακαλω καποιον απο τους συντονιστες να το μεταφερει στο σωστο...
    Χθες παρελαβα το νεο gimbal της Dji και σκεφθηκα να πω τις πρωτες εντυπωσεις μου βοηθωντας ισως καποιον μελλοντικο αγοραστη.
    Η ποιοτητα κατασκευης φαινεται αρκετα καλη , πλαστικο μεν αλλα καλης ποιοτητας .
    Το μεγαλο συν σε σχεση με το mobile 2 αλλα και με αλλα gimbal για κινητα ειναι η φορητοτητα. Η αναδιπλωση το κανει πανευκολο στη μεταφορα του , ακομη και μεσα σε τσεπη παντελονιου χωραει. Επιπλεον εχει μειωθει το βαρος του σε σχεση με το 2.
    Η νεα εφαρμογη της Dji που "ακολουθει " το gimbal λεγεται Mimo και εχει αρκετα νεα στοιχεια που τα συναντουμε και στην εφαρμογη για τα drones της εταιρειας.
    Προλαβα να χρησιμοποιησω καποια απο αυτα , οπως τα stories το dolly zoom yperlapse,motionlapse,timelapse pano.
    Η σταθεροποιηση του ειναι εκπληκτικη και θεωρω οτι θα καλυψει τις απαιτησεις καποιου που ασχολειται με βιντεο απο κινητο.
    Επισης η πιο εξελιγμενη μορφη του active track 3 ειναι τελεια,
    Υπαρχει και ενα μειον ομως.
    Ουσιαστικα το gimbal αλλα και η εφαρμογη του , εχουν φτιαχθει για iphone... Ετσι λοιπον καποια απο τα features δεν λειτουργουν με android συσκευες.
    Και δυστυχως μεσα σε αυτες συμπεριλαμβανονται το dolly zoom αλλα και το slow motion.
    Για να τα δω ολα αυτα αναγκαστηκα να σεταρω εκτος απο το δικο μου huawei p30 pro κι ενα iphone xs max.
    Κι επειδη το ιδιο θεμα παρουσιαζει και το ronin sc , μαλλον για πρωτη φορα βαζω πλωρη για ios.
    Οποιος φιλος θελει επιπλεον πληροφοριες ειμαι στη διαθεση του...

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

Re: Dji Osmo Mobile 3

Αυτό συμβαίνει συχνά...για ότι έχει να κάνει με βίντεο , καλύτερα λειτουργούν οι iOS συσκευές...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2008

Απάντηση: Re: Dji Osmo Mobile 3

Γιαννη εσυ δουλευες αν θυμαμαι iphone...
    Ευχαριστημενος;;;;

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

Re: Dji Osmo Mobile 3

Προφανώς...εκεί δουλεύουν όπως πρέπει.
    Αυτό συμβαίνει και με πολλές εφαρμογές, πχ filmic pro.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα

Απάντηση: Dji Osmo Mobile 3

Να κανω μια μικρή παρέμβαση -ισως και ασχετη. Παρόλο που κι εγω εχω gimbal για το κινητο, πλεον με την ελευση του osmo-pocket βρισκω οποιοδηποτε gimbal για κινητο περιττο. Ναι μπορει να κοστιζει λιγο παραπανω και η εικονα σε (πανακριβα μονο) κινητα να ειναι ενδεχομένως ελαχιστα καλυτερη αλλα ειναι πολυ πιο πρακτικο, εύχρηστο, διακριτικό και φορητό.
    Αν παλι η αγορα gimbal ειναι μονοδρομος το OM3 ειναι οντως πολυ καλη περιπτωση απ ολες τις αποψεις κι ας σνομπαρει τα android.
    10 years of contribution deserve an infraction!

Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2008

Εφ οσον εχεις και τα 2 , γιατι δεν μας λες πιο αναλυτικα τι συμφερει πιο πολυ , οχι οσο αφορα το οικονομικο κομματι αλλα το λειιτουργικο.
    Ποιο gimbal εχεις;;;

Μέλος Δ.Σ.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Παλλήνη

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από aenaos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν ειναι στο σωστο μερος το θεμα αυτο , αν δεν ειναι παρακαλω καποιον απο τους συντονιστες να το μεταφερει στο σωστο...
    Χθες παρελαβα το νεο gimbal της Dji και σκεφθηκα να πω τις πρωτες εντυπωσεις μου βοηθωντας ισως καποιον μελλοντικο αγοραστη.
    Η ποιοτητα κατασκευης φαινεται αρκετα καλη , πλαστικο μεν αλλα καλης ποιοτητας .
    Το μεγαλο συν σε σχεση με το mobile 2 αλλα και με αλλα gimbal για κινητα ειναι η φορητοτητα. Η αναδιπλωση το κανει πανευκολο στη μεταφορα του , ακομη και μεσα σε τσεπη παντελονιου χωραει. Επιπλεον εχει μειωθει το βαρος του σε σχεση με το 2.
    Η νεα εφαρμογη της Dji που "ακολουθει " το gimbal λεγεται Mimo και εχει αρκετα νεα στοιχεια που τα συναντουμε και στην εφαρμογη για τα drones της εταιρειας.
    Προλαβα να χρησιμοποιησω καποια απο αυτα , οπως τα stories το dolly zoom yperlapse,motionlapse,timelapse pano.
    Η σταθεροποιηση του ειναι εκπληκτικη και θεωρω οτι θα καλυψει τις απαιτησεις καποιου που ασχολειται με βιντεο απο κινητο.
    Ουσιαστικα το gimbal αλλα και η εφαρμογη του , εχουν φτιαχθει για iphone... Ετσι λοιπον καποια απο τα features δεν λειτουργουν με android συσκευες.
    Και δυστυχως μεσα σε αυτες συμπεριλαμβανονται το dolly zoom αλλα και το slow motion.
    Για να τα δω ολα αυτα αναγκαστηκα να σεταρω εκτος απο το δικο μου huawei p30 pro κι ενα iphone xs max.
    Κι επειδη το ιδιο θεμα παρουσιαζει και το ronin sc , μαλλον για πρωτη φορα βαζω πλωρη για ios.
    Thanks! Αυτό με την φορητότητα είναι μεγάλη υπόθεση. Λογικά θα το χτυπήσω.
    The measure of who we are is what we do with what we have.

Μέλος Δ.Σ.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Παλλήνη

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Φρα.Πε. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κανω μια μικρή παρέμβαση -ισως και ασχετη. Παρόλο που κι εγω εχω gimbal για το κινητο, πλεον με την ελευση του osmo-pocket βρισκω οποιοδηποτε gimbal για κινητο περιττο. Ναι μπορει να κοστιζει λιγο παραπανω και η εικονα σε (πανακριβα μονο) κινητα να ειναι ενδεχομένως ελαχιστα καλυτερη αλλα ειναι πολυ πιο πρακτικο, εύχρηστο, διακριτικό και φορητό.
    Αν παλι η αγορα gimbal ειναι μονοδρομος το OM3 ειναι οντως πολυ καλη περιπτωση απ ολες τις αποψεις κι ας σνομπαρει τα android.
    Διαφωνώ. Θεωρώ πως ενα καλο smartphone επιπεδου iphone Xs και πάνω, θα έχει σαφώς καλύτερη εικόνα από το Osmo pocket ειδικά στο video λόγω real time HDR και ανάλυσης σκηνής, καλύτερο low light κλπ
    Επίσης είναι πιο versatile γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 (και πλέον 3) διαφορετικά εστιακά μήκη ενώ το πιο βασικό είναι πως κινητό αλλάζουμε κάθε τρεις και λίγο, gimbal πολύ σπάνια.
    Το Osmo pocket σε 1-2 χρονια θα θεωρείται ξεπερασμένο σε επίπεδο εικόνας.

Μέλος Δ.Σ.

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Παλλήνη

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από aenaos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που το πηρες; Δεν το βλέπω σε stock καπου εντός Ελλάδας...

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα

Cool Απάντηση: Dji Osmo Mobile 3

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από takisot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ. Θεωρώ πως ενα καλο smartphone επιπεδου iphone Xs και πάνω, θα έχει σαφώς καλύτερη εικόνα από το Osmo pocket ειδικά στο video λόγω real time HDR και ανάλυσης σκηνής, καλύτερο low light κλπ
    Επίσης είναι πιο versatile γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 (και πλέον 3) διαφορετικά εστιακά μήκη ενώ το πιο βασικό είναι πως κινητό αλλάζουμε κάθε τρεις και λίγο, gimbal πολύ σπάνια.
    Το Osmo pocket σε 1-2 χρονια θα θεωρείται ξεπερασμένο σε επίπεδο εικόνας.
    Αν θελω να κανω σοβαρη εικονοληψια δε παω με κινητο οσο φαντεζι κι αν τα εχουν φτιαξει. Μια dslr η μια dedicated camera θελει δικο της gimbal οποτε παμε σε αλλο επιπεδο εξ ορισμου.

Η εικονα (και σταθεροποιηση) του osmo pocket ειναι παραπανω απο καλη για οποιαδηποτε αλλη χρηση συν οτι δε δεσμευεις το κινητο σου (να χτυπησει την ωρα που κανεις ληψη η οτιδηποτε αλλο) ειναι πιο διακριτικο απ οσο ενα gimbal με το κινητο επανω (μη ξεχναμε οτι με το GDPR σχεδον ολοι στραβοκοιτανε πλεον) και πιο ευχηστο απο κάθε άποψη.

Το κινητο θα ειναι ξεπερασμενο επισης σε 1-2 χρόνια το osmopocket 2 χρονιακια τα αντεχει ανετα ισως και παραπανω. Τωρα αν θελει να επενδυσει καποιος 1000€ για να τραβαει με καμερα το κινητο του σε gimbal αντι να παρει με 300€ το osmo pocket με ιδια σχεδον εικονα -για την χρηση που θελουμε- και σιγουρα καλυτερη σταθεροποιηση ειναι δικο του θεμα και απολυτα σεβαστο.

Οσο αφορα τα εστιακά μηκη που λες, θεωρω οτι θα μπορουσαν να κανουν κι εκει κάτι μελλοντικα με διπλη κάμερα.

Και τα 2 εχουν το αγοραστικο κοινό τους τα θετικα και τα αρνητικά τους απλα καθε υποψηφιος αγοραστής πρεπει να τα ζυγιζει ολα με βασει τι θελει να κάνει.

ΒTW κι εγω θα χτυπαγα το OM3 αντικαθιστώντας το παλιο FEIYUTECH μου, το βρισκω εξαιρετικο και αρκετα φτηνο γι αυτο που κάνει αλλα εχοντας λιγο δουλεψει με gimbal και κινητο το θεωρω βαβουρα και πολυ όγκο ολο αυτο, ενω υπαρχει το pocket. Με 300€ παιρνεις εξαιρετικη εικονα και δυνατοτητες που θες κινητο και gimbal 1000€ για να παρεις κατι αντιστοιχο. Και στην τελικη οχι το HDR δεν αξιζει παραπανω 700€ για να τραβαω τα ανηψια μου στο παιδικο παρτυ...
    10 years of contribution deserve an infraction!

Σελίδα 1 απο 8 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης