[ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
1.jpg



Έφτασε η νέα σειρά ρολογιού της εταιρείας, με οθόνη μονίμως ενεργή, αν κ χαμηλής φωτεινότητας όταν δεν γίνεται χρήση, με ενσωματωμένο gps, σασί από ατσάλι, αλουμίνιο, τιτάνιο ή κεραμικό, και φυσικά το watchOS6.
Το νέο λειτουργικό είναι άξιο αναφοράς, με νέες εφαρμογές, δυνατότητα αγοράς εφαρμογής χωρίς τηλέφωνο, Noise app, νέα faces, κ.α.


 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

Με 18 ώρες αναμονή την ώρα του ύπνου θα το έχεις στο κομοδίνο να φορτίζει . Πώς να κάνει sleep tracking ;
Εμ όταν μπορέσουν και βάλουν αυτό θα αξίζει
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

Εμ όταν μπορέσουν και βάλουν αυτό θα αξίζει
Νομίζω μπορείς να βάλεις εφαρμογή , αλλά το θέμα είναι και να το βάλουν θα πρέπει να το φορτίζεις μέσα στη μέρα για να το φοράς στον ύπνο .
Και όταν μιλάμε για sleep tracking μιλάμε για καθημερινή καταγραφή ώστε να έχεις μια καλή εικόνα .
Η αναμονή και οι ώρες χρήσης είναι αυτό που πρεπει να διορθώσει η apple και όχι να βάζει χαρακτηριστικά που δεν μπορείς να χαρείς .
Μας έχει συνηθίσει στο ανάποδο . Πρώτα εμπειρία χρήσης και χαρακτηριστικά με το σταγονόμετρο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

Με 18 ώρες αναμονή την ώρα του ύπνου θα το έχεις στο κομοδίνο να φορτίζει . Πώς να κάνει sleep tracking ;

Μια χαρα κανεις sleep tracking και τώρα αν θες με third party εφαρμογές, απλα πρέπει να αλλάξεις τις συνήθειες σου στην φόρτιση (λίγο πριν κοιμηθείς, και λίγο αφού ξυπνήσεις). Φορτίζει γρήγορα οποτε δεν είναι μεγάλο θέμα.
Προσωπικά το sleep tracking πάντως μου είναι αδιάφορο πέραν του ότι με χαλάει να φοράω ρολοι στον ύπνο.
To always on καλοδεχούμενο αν και δεν με βλέπω μονο γι'αυτο να αλλάζω το 4αρι.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

Μια χαρα κανεις sleep tracking και τώρα αν θες με third party εφαρμογές, απλα πρέπει να αλλάξεις τις συνήθειες σου στην φόρτιση (λίγο πριν κοιμηθείς, και λίγο αφού ξυπνήσεις). Φορτίζει γρήγορα οποτε δεν είναι μεγάλο θέμα.
Προσωπικά το sleep tracking πάντως μου είναι αδιάφορο πέραν του ότι με χαλάει να φοράω ρολοι στον ύπνο.
To always on καλοδεχούμενο αν και δεν με βλέπω μονο γι'αυτο να αλλάζω το 4αρι.
Στο έχω ξαναπεί . Δεν μου αρέσει η συσκευές μου να μου αλλάζουν συνήθειες αλλά να προσαρμόζονται σε αυτές .
Το sleep tracking το χρησιμοποιώ καθημερινά πάντως μιας και από το δημοτικό έχω συνηθίσει να φοράω ρολόι συνέχεια .
Όσο για το aod στα Samsung έχει παρατηρηθεί burn in στις oled . Θεωρώ ότι θα εμφανιστεί τώρα και στα apple watch.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

Στο έχω ξαναπεί . Δεν μου αρέσει η συσκευές μου να μου αλλάζουν συνήθειες αλλά να προσαρμόζονται σε αυτές .
Το sleep tracking το χρησιμοποιώ καθημερινά πάντως μιας και από το δημοτικό έχω συνηθίσει να φοράω ρολόι συνέχεια .
Όσο για το aod στα Samsung έχει παρατηρηθεί burn in στις oled . Θεωρώ ότι θα εμφανιστεί τώρα και στα apple watch.

Μη το δένεις κόμπο το τελευταίο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

Ναι γιατί οι oled της apple είναι από εξωγήινα υλικά

Όχι, γιατί απλά ξέρουν την δουλειά τους. Οι ίδιες σαχλαμάρες γράφονταν πριν κυκλοφορήσουν οι oled των iPhone X και κανένα burn in δεν παρατηρήθηκε.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Εμένα πάλι δε μ'αρέσει το always on. Κάτι που μου άρεσε πάντα στο Apple Watch είναι το μαύρο glossy design που φαίνεται σε όλους εκτός από εσένα τη στιγμή που το χρησιμοποιείς. Το always on ουσιαστικά τι κάνει; Dimάρει την οθόνη σε άσχημο βαθμό, και την ενεργοποιεί πάλι όταν το κοιτάς. Δηλαδή είναι πρακτικώς το ίδιο με πριν, άρα άχρηστο (χρηστικά), και με διαφορά πιο άσχημο (αισθητικά).

Φαντάζομαι και ελπίζω να έχεις επιλογή on/off; Αν ναι, και αν το off σου δίνει και κάποιο σεβαστό boost στην αυτονομία, τότε ναι, να το πω καλοδεχούμενο! :flipout:
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

Όχι, γιατί απλά ξέρουν την δουλειά τους. Οι ίδιες σαχλαμάρες γράφονταν πριν κυκλοφορήσουν οι oled των iPhone X και κανένα burn in δεν παρατηρήθηκε.


Sent from my iPad using Tapatalk
Δεν ξέρω τι λέγανε για το x . Αλλά μιλάμε για διαφορετικά πράγματα . Το aod έχει μόνιμα αναμμένα pixel στην οθόνη . Αυτό που φαντάζομαι θα κάνει η apple για να περιορίσει το burn in είναι όταν μπαίνει σε aod μόνο σε μαύρο φόντο με ενδείξεις σε αποχρώσεις του γκρι . Και φυσικά το πιο σημαντικό τα γραφικά να μετατοπίζονται ανά ένα ή δύο pixel σε κυκλική κίνηση ανά κάποιο διάστημα . Προφανώς η apple κάπου είχε αποτυχία για να μην μπορεί να δώσει aod τόσα χρόνια που έχουν οι άλλοι . Και τα Samsung μη νομίζεις οτι καίγονται . Μιλάμε για κάποιες περιπτώσεις που χρησιμοποίησαν watchface με aod εκτός προδιαγραφών .
Και φυσικά απενεργοποιείται...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Αυτό που λέω είναι, πως η Apple παραδοσιακά δεν προσθέτει νέες λειτουργίες αν δεν έχει λύσει παιδικές ασθένειες. Θα μου κάνει τεράστια εντύπωση να αποκτήσουν burn in οι οθόνες του AW λόγω always on.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Αυτό που λέω είναι, πως η Apple παραδοσιακά δεν προσθέτει νέες λειτουργίες αν δεν έχει λύσει παιδικές ασθένειες. Θα μου κάνει τεράστια εντύπωση να αποκτήσουν burn in οι οθόνες του AW λόγω always on.
Θα μου κάνει εντύπωση να μην έχει πρόβλημα... Είναι θέμα τεχνολογίας και σε smartwatch μιλάμε για 24ωρη μόνιμη καταπόνηση . Δεν είναι ούτε tv ούτε κινητό .
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Θα μου κάνει εντύπωση να μην έχει πρόβλημα... Είναι θέμα τεχνολογίας και σε smartwatch μιλάμε για 24ωρη μόνιμη καταπόνηση . Δεν είναι ούτε tv ούτε κινητό .
Ας κάνουμε λοιπόν λίγο υπομονή, σε λίγο καιρό θα ξέρουμε...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Πάντως, πιο μικρή αναβάθμιση σε νέο μοντέλο (οποιουδήποτε τύπου) δεν πρέπει να έχει ξαναυπαρξει.

Είμαι ρεκόρ, ακόμα και για τα δεδομένα της Apple.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 5

iPhone 7 (και 8)!!
iPhone XS!!

(κλπ)

Αυτά είχαν βελτιωμένους επεξεργαστές με σημαντικη βέλτιωση σε επιδόσεις, dual sim, καλύτερη κάμερα κλπ
Το AW5 μόνο always on και πυξίδα.
Πιστεύω ότι μάλλον δεν πρόλαβαν να το βάλουν πέρσι και το παρουσίασαν φέτος μαζί με τα νέα υλικά (titanium & ceramic που είχε αποσυρθεί).
Προφανώς και δεν απευθύνεται σε αυτούς που έχουν ήδη AW4.