[Επίσημο] iPhone 11

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
3.jpg


Εκτός του 11 pro που παρουσιάσθηκε, εμφάνιση έκανε το "απλό" 11, όπου έχει μια σειρά από ωραία νέα χαρακτηριστικά, διπλή κάμερα, έξι νέα χρώματα, dolby atmos, A13 επεξεργαστή, προστασία ΙΡ68, 12mp κάμερα μπροστά και επιπλέον 1 ώρα διάρκεια μπαταρίας, γρήγορη φόρτιση μπαταρίας 50% σε 30 λεπτά, κ.α.
Κερασάκι είναι ότι έπεσε ελαφρώς η τιμή του, κάπου στα 50-70 ευρώ σε εμάς.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Οι άλλοι πια τα κατάφεραν χωρίς σεμεδάκια.
Έβαλαν και οι άλλοι faceID και δεν το πήραμε χαμπάρι; Και μην μου πεις για face recognition μόνο με κάμερα που είναι τελείως ανασφαλές...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone 11

Έβαλαν και οι άλλοι faceID και δεν το πήραμε χαμπάρι; Και μην μου πεις για face recognition μόνο με κάμερα που είναι τελείως ανασφαλές...

Νομιζω οτι συμφωνείς πως δεν χρειάζεσαι τοσο μεγάλο σεμεδακι για να εχεις faceID.
Το faceID και η χρηση της καμερας του ειναι παντελώς ανεξάρτητη απο τον σχεδιασμό της συσκευής.

Δεν πειράζει ομως. Κανείς δεν είναι τέλειος και δεν πειράζει κιολας. Εχει άλλες χάρες.
Αν μπορούσα, (ειδικα το φετινό μοντέλο) θα το αγοραζα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone 11

Νομιζω οτι συμφωνείς πως δεν χρειάζεσαι τοσο μεγάλο σεμεδακι για να εχεις faceID.
Το faceID και η χρηση της καμερας του ειναι παντελώς ανεξάρτητη απο τον σχεδιασμό της συσκευής.

Δεν πειράζει ομως. Κανείς δεν είναι τέλειος και δεν πειράζει κιολας. Εχει άλλες χάρες.
Αν μπορούσα, (ειδικα το φετινό μοντέλο) θα το αγοραζα.

Όχι ακριβώς. Το FaceID για να λειτουργήσει χρειάζεται 3 ακόμα σενσορες (floor illuminator, dot projector, inrfared camera) οποτε όλα αυτά + κάμερα + ηχείο μας κάνουν σεμεδάκι. Αν καταφέρουν να τα βάλουν κάτω από το γυαλι, τότε προφανώς θα φύγει και το σεμεδάκι.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone 11

Όχι ακριβώς. Το FaceID για να λειτουργήσει χρειάζεται 3 ακόμα σενσορες (floor illuminator, dot projector, inrfared camera) οποτε όλα αυτά + κάμερα + ηχείο μας κάνουν σεμεδάκι. Αν καταφέρουν να τα βάλουν κάτω από το γυαλι, τότε προφανώς θα φύγει και το σεμεδάκι.


To κοιταξα και εχεις δικιο.
Αλλα δεν νομιζω οτι απαιτείται να εχεις ηχειο, proximity,μικροφωνο και ambient light σενσορα εκει μπροστα.
Θα μπορούσε πανευκολα το σεμεδάκι να ηταν επιπέδου μεγαλου teardrop.

https://miro.medium.com/max/1200/1*9KKuFSQGmxXyZqcjhp28mA.png

Και πάλι ομως μπροστα σε αλλα πραγματα που κανει σωστά δεν θα με απασχολούσε.
Απλα η Apple κρατάει ακομα το milking τριετίας no matter what.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone 11

To κοιταξα και εχεις δικιο.
Αλλα δεν νομιζω οτι απαιτείται να εχεις ηχειο, proximity,μικροφωνο και ambient light σενσορα εκει μπροστα.
Θα μπορούσε πανευκολα το σεμεδάκι να ηταν επιπέδου μεγαλου teardrop.

https://miro.medium.com/max/1200/1*9KKuFSQGmxXyZqcjhp28mA.png

1*9KKuFSQGmxXyZqcjhp28mA.png

Φαντάζομαι θα δοκιμασαν όλες τις ενναλακτικες και κατέληξαν στο σεμεδάκι...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone 11

Φυσικά και έτσι έγινε.
Έτσι εύκολα χαραμίζεις τρία χρόνια σχεδιασμού? :p

Πάντως, πέραν της πλακας, δεν έχει ακόμα βρεθεί αξιόπιστη λύση για κάμερα κάτω από την οθόνη. Αν δεν προχωρήσει αυτό, δεν βλέπω να αποχωριζόμαστε το σεμεδάκι μιας που και οι υπόλοιποι σενσορες πανε πακέτο (άσε που δεν ξέρω αν και αυτοί θα μπορούν θα δουλέψουν αξιόπιστα κάτω από το γυαλι).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone 11

Καλά, δεν θα μου κάνει και μεγάλη εντύπωση αν σε 1-2 χρόνια η Apple πάει και αυτή σε υλοποιήσεις με finger reader κάτω από την οθόνη (υπάρχουν ήδη σχετικές φήμες).

Τότε θα μας χαιρετίσει το σεμεδάκι (το οποίο προσωπικά δεν με χαλάει) και θα μας παρουσιαστεί σαν ινοβεισο η επιστροφή του fineroπαπαριού.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone 11

Καλά, δεν θα μου κάνει και μεγάλη εντύπωση αν σε 1-2 χρόνια η Apple πάει και αυτή σε υλοποιήσεις με finger reader κάτω από την οθόνη (υπάρχουν ήδη σχετικές φήμες).

Τότε θα μας χαιρετίσει το σεμεδάκι (το οποίο προσωπικά δεν με χαλάει) και θα μας παρουσιαστεί σαν ινοβεισο η επιστροφή του fineroπαζαριού.

Δεν νομίζω να αποχαιρετήσει το FaceID, καθότι έχει πλεονεκτήματα σε θέματα ασφαλειας/πρακτικοτητας και έξτρα εφαρμογές (πχ memoji). Πιθανόν να προσθέσουν finger reader οθόνης σαν εναλλακτικό login ή έξτρα security step.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone 11

Δεν νομίζω να αποχαιρετήσει το FaceID, καθότι έχει πλεονεκτήματα σε θέματα ασφαλειας/πρακτικοτητας και έξτρα εφαρμογές (πχ memoji). Πιθανόν να προσθέσουν finger reader οθόνης σαν εναλλακτικό login ή έξτρα security step.

Δεδομένου ότι το επόμενο προφανές selling point είναι το πραγματικό full screen (αυτό ήταν άλλωστε και το τελευταίο μεγάλο βήμα / με το Χ) και επειδή οι finger scanners κάτω από την οθόνη υπάρχουν ήδη, ποντάρω στο ότι το faceid θα χαιρετίσει αργά ή γρήγορα (εκτός αν καταφέρουν να βάλουν κάμερες κάτω από την οθόνη κάτι το οποίο δεν φαίνεται εφικτό ακόμη).
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone 11

Δεδομένου ότι το επόμενο προφανές selling point είναι το πραγματικό full screen (αυτό ήταν άλλωστε και το τελευταίο μεγάλο βήμα / με το Χ) και επειδή οι finger scanners κάτω από την οθόνη υπάρχουν ήδη, ποντάρω στο ότι το faceid θα χαιρετίσει αργά ή γρήγορα (εκτός αν καταφέρουν να βάλουν κάμερες κάτω από την οθόνη κάτι το οποίο δεν φαίνεται εφικτό ακόμη).

Εγώ θεωρώ απίθανο να εγκαταλείψουν αυτά που προσφέρει το FaceID εκτος και αν βρουν τρόπο να τα προσφέρουν δια της πλαγιας οδού (πχ κάμερα απ'εξω, τα υπόλοιπα μεσα).
 
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone 11

Εγώ θεωρώ απίθανο να εγκαταλείψουν αυτά που προσφέρει το FaceID εκτος και αν βρουν τρόπο να τα προσφέρουν δια της πλαγιας οδού (πχ κάμερα απ'εξω, τα υπόλοιπα μεσα).

Δεν ξέρω. Μην ξεχνάς ότι η προηγούμενη "επανάσταση" του 3D touch μας χαιρέτησε σιωπηλά με το iPhone 11.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone 11

Δεν ξέρω. Μην ξεχνάς ότι η προηγούμενη "επανάσταση" του 3D touch μας χαιρέτησε σιωπηλά με το iPhone 11.

Δυστυχώς, για χάρη επιπλέον χώρου μπαταρίας διαβάζω...
Το faceid όμως είναι σχεδόν 1 εκ φορές πιο ασφαλές από το Touch ID όποτε χλωμό να το παρατήσουν ακόμα και αν δεν είχε καμία άλλη χρησιμότητα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone 11

Δυστυχώς, για χάρη επιπλέον χώρου μπαταρίας διαβάζω...
Το faceid όμως είναι σχεδόν 1 εκ φορές πιο ασφαλές από το Touch ID όποτε χλωμό να το παρατήσουν ακόμα και αν δεν είχε καμία άλλη χρησιμότητα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αυτά τα λέει η Apple , η πραγματικότητα όμως φαίνεται να είναι κάπως διαφορετική.:p

Πχ.

The iPhone’s Face ID Struggles in the Morning...https://slate.com/technology/2018/0...ggles-to-recognize-people-in-the-morning.html

Σε σημείο που κάποιες ιστοσελίδες έβγαλαν και tips πως θα λειτουργεί καλύτερα:

6 Face ID Tips for Your New iPhone XR & XS...https://www.knowyourmobile.com/iphone/6-face-id-tips-for-your-new-iphone-xr-xs/
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPh

Αυτά τα λέει η Apple , η πραγματικότητα όμως φαίνεται να είναι κάπως διαφορετική.:p

Πχ.

The iPhone’s Face ID Struggles in the Morning...https://slate.com/technology/2018/0...ggles-to-recognize-people-in-the-morning.html

Σε σημείο που κάποιες ιστοσελίδες έβγαλαν και tips πως θα λειτουργεί καλύτερα:

6 Face ID Tips for Your New iPhone XR & XS...https://www.knowyourmobile.com/iphone/6-face-id-tips-for-your-new-iphone-xr-xs/

Ναι μωρε, δεν ξέρουμε εμείς που το χρήσιμοποιουμε 2 χρόνια, περιμένουμε πληροφόρηση από εσένα