Αγορα νεαs τηλεορασηs για δωματιο γκαρσονιεραs

Christos_Tz

New member
6 December 2016
18
Ζητω τα φωτα σαs διοτι απεχω απο το τεχνολογικο αθλημα τηs ΤV αρκετο καιρο και χρονια και εχω χασει επεισοδια..
Αναζητω για αγορα μια οικονομικη 50'' - 55''αρα για να αντικαταστησω μια 37αρα LG Full HD που ειχα στο δωματιο μου διοτι παρεδωσε πνευμα μετα απο μια 10ετια χρησηs και δεν αναβει πλεον..(ξερω οτι φτιαχνεται αλλα δεν μπαινω καν στον κοπο να μου χτυπανε οτι τιμη θελουν για να μου την φτιαξουν..)
Η TV θα μπει στο δωματιο μου ειτε σε επιπλο ειτε στην υπαρχων βαση που εχω την προηγουμενη 37αρα στον τοιχο καδρο..
Αποσταση θεασηs απο επιπλο-τοιχο μεχρι το μαξιλαρι του κρεβατιου μου ειναι 3 μετρα και μισο πανω κατω..
Το δωματιο ειναι μικρο(γκαρσονιεραs..)..και το μπαλκονι ακριβωs απο πισω μου ειναι με τεντα..οποτε δεν εχω ιδιατερη ηλιοφανεια να βαραει το δωματιο..(αν σηκωσω την τεντα ναι..αλλα προτιμω να την εχω μονιμα κατεβασμενη..)..αυτα τα γραφω για το θεμα τι πανελ στην TV μου προτεινεται..(Ips η VA?).
Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να ειναι smart/android TV(αλλα πλεον ολεs βγαινουν smart οποτε οκ)..να ειναι True 4Κ..HDR+..να εχει καλεs γωνιεs θεασηs(αν και παντα σχεδον ειμαι στην ευθεια με το πανελ για να βλεπω..ζωντανα χρωματα..ρεαλιστικη εικονα..και καλουs ρυθμουs αποκρισηs και σβελταδαs στο μενου τηs..στην εναλλαγη καναλιων κτλ..
Η χρησιμοτητα τηs θα ειναι..
για τα κλασικα TV ψηφιακα καναλια(εννοειται πωs θελω να εχει ενσωματωμενο ψηφιακο αποκωδικοποιητη)...
για συνδεση με PC/Laptop για να βλεπω κατεβασμενεs FULL HD ταινιεs με ελληνικουs υποτιτλουs..και γενικα για νορμαλ φυσιολογικη χρηση καθημερινοτηταs...
Το μπατζετ ειναι στα 450 ευρω μαξ....
Υπαρχει κατι αξιοπρεπεs σε αυτα τα λεφτα η θα πρεπει να ανεβω οικονομικο σκαλοπατι...?
Θελω βασικα να περιμενω και του Νοεμβριου την Black Friday..να δω τι θα βγαλουν σε ευκαιριεs τα μαγαζια...αλλα καποια μοντελα που τα θεωρειται αξιοπιστα σε σχεση τιμη/αποδοση να τα εχω υποψιν καλο θα ειτανε να μου ανοιγατε λιγο τα ματια..
Δεν με ενδιαφερει να ειναι και περσινο μοντελο αρκει να αξιζει και λογω δουλεμενο να εχετε μια αποψη για την ποιοτητα τηs σε βαθοs χρονου....
Αρκει σε αυτο το μπατζετ των 450 να ειναι value for money..
Επισηs και 65αρα να βρω παλι δεν με χαλαει σε αυτα τα λεφτα...οσο μεγαλυτερη τοσο το καλυτερο..
Ευχαριστω για τον χρονο σαs...
Εχω διαβασει για την LG 55UK6500 καλα λογια αλλα καλοπροαιρετη και η γνωμη των ειδικων εδω μεσα και για αλλα μοντελα..ευχαριστω.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης για δωμάτιο γκαρσονιέρας

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου (στην τοποθέτηση, δηλαδή), θα πρέπει να κοιτάξεις για 60"-65" LCD με VA panel. Όμως, με λιγότερα από 500 ευρώ, δύσκολα θα βρεις αξιόλογες λύσεις.
 

Christos_Tz

New member
6 December 2016
18
Δεν υπαρχει προβλημα χωρου στον τοιχο...αν κρεμαστει στον τοιχο στην υπαρχων βαση που ειχα την LG LF37..στον τοιχο εχω απλετο χωρο και για 60-65(συμφωνο για παραπανω ιντσεs...στα 3,,3μιση μετρα που θα βρισκεται το κεφαλι μου σε ευθεια με το πανελ και εγω πιστευω οτι ειμαι οκ για να απολαμβανω..tv καναλια..ταινιεs...γιατι λογικα αφου ειδη εχω βιδωμενη την βαση στον τοιχο θα παει για καδρο εκει οπωs ειχα και την προηγουμενη...η σοφη σκεψη μου μου λεει να περιμενω την μαυρη Παρασκευη μπαs και δω τιποτα αξιοπρεπεs σε σκοτωμενη value for money τιμη..
Να σε ρωτησω κατι...?..Το VA panel πιστευω και εγω οτι στιs συνθηκεs δωματιου μου ειναι οντωs το ιδανικο..αφου κατα 95% σχεδον παντα ειμαι στην ευθεια θεασηs με το πανελ...πωs το καταλαβαινειs οτι μια tv εχει va panel?..Ok ψαχνειs τα χαρακτηριστικα στο site του μοντελου που σε ενδιαφερει..αλλα πωs το γραφουν?Κανονικα va panel?
Γιατι εμπιστοσυνη στον καθε πωλητη προσωπικα δεν εχω...αυτοι για να σου πουλησουν αυτο που θελουν σε παραμυθιαζουν πρασινα αλογα και φαρφαρεs για να σε εντυπωσιασουν.....
Επισηs σε αυτο το μπατζετ αν μπορειs να μου δωσειs κανα 2,,3,,value for money μοντελα tv να τα εχω στα υποψιν για να παρακολουθω τιμεs και τυχον προσφορεs μαγαζιων?Ευχαριστω για τον χρονο σου..
Η TV ειναι επενδυση στον χρονο..και λεs να παρω κατι να με βγαλει καποια χρονια..αρκει να μην μου βγει ελλατωματικη απο την αρχη και τρεχω για αντικαταστασειs...δεν εχουμε την πολυτελεια να αλλλαζουμε tv καθε 2 χρονια ξερω γω....οποτε θελω καποια χρονια να την περασω με αυτην..οπωs την περασα μια 10ετια με την LG που ειχα..τυχερα ειναι αυτα..αλλα λεμε τωρα...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης για δωμάτιο γκαρσονιέρας

Κάποιες εταιρείες το αναφέρουν. Από την άλλη, η LG αναφέρει μόνο IPS panels για τις δικές της τηλεοράσεις, ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Γενικά, τα τελευταία χρόνια, στις 50", 60", 70" βρίσκεις VA panels, ενώ στις 55" και 65" βρίσκεις και τους δύο τύπους, με διαφοροποίηση ανά εταιρεία. Αν δεν μπορείς να ανεβάσεις αρκετά το budget, κοίταζε για την 60" LG UK6200, μήπως την πετύχεις κοντά στα 500 ευρώ.
 

Christos_Tz

New member
6 December 2016
18
Και να φανταστειs οτι γλυκοκοιταζα την LG 55UK6200....μπροs τα εκει κοιταω και εγω γενικα..βαση reviews...ΟΚ..σε ευχαριστω για τον χρονο σου...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης για δωμάτιο γκαρσονιέρας

Η 55" UK6200 διαθέτει IPS panel και η 60" LG UK6200 έχει VA panel.
 

Christos_Tz

New member
6 December 2016
18
Re: Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης για δωμάτιο γκαρσονιέρας

Πεφτω με τα μουτρα στην μελετη..ευχαριστω και παλι..