† Τάκης Σπυριδάκης [1958~2019]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: Γεια σου ρε Μπαλούρδε...

Μεταξύ μας το "Μπαλούρδε" τον αδικεί και θυμίζει κι' "Ελληνοφρένεια". Ο πρώτος του ρόλος, που θα μου μείνει αξέχαστος είναι ο "Ανδρέας" της "Γλυκειάς συμμορίας" :


...εδώ μαζί με τον άλλο μακαρίτη Τάκη Μόσχο.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Απάντηση: Γεια σου ρε Μπαλούρδε...

Πολύ κρίμα, τόσο νωρίς.
Καλό ταξίδι, Τάκη.
Θα σε θυμόμαστε πάντα σαν έναν απο εμάς.

Η κορυφαία σκηνή του γυρίσματος της τσόντας στη "Γλυκιά συμμορία" του Νικολαϊδη.
Ξέρω´γω ρε πούστη μου; Μου τη σπάει το βιολοντσέλο!.... Δε γίνεται να βάλουμε κανα Muddy Waters, μπας και...

https://www.youtube.com/watch?v=0ZmexzrI5ZQ
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Γεια σου ρε Μπαλούρδε...

Η κορυφαία σκηνή του γυρίσματος της τσόντας στη "Γλυκιά συμμορία" του Νικολαϊδη.
Ξέρω´γω ρε πούστη μου; Μου τη σπάει το βιολοντσέλο!.... Δε γίνεται να βάλουμε κανα Muddy Waters, μπας και...

....γινει κανας φραμπαλας...

Τον θυμαμαι για καιρο στην πλατεια στα Εξαρχεια αραχτο....Απο τις πιο ροκ φατσες του νεου ελληνικου σινεμα.Πολυ κριμα,πριν λιγο καιρο εφυγε και ο εταιρος Τακης,η συμμορια ανασυντασεται εκει πανω.Ο Νικος τους περιμενει..
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Eφυγε ο Τάκης Σπυριδάκης

Έφυγε από τη ζωή την Παρασκευή το βράδυ ο ηθοποιός Τάκης Σπυριδάκης σε ηλικία 61 ετών νικημένος από τον καρκίνο. Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη μεγάλη οθόνη με την ταινία "Γλυκιά Συμμορία". Αγαπήθηκε ως "Μπαλούρδος" στο Λούφα και Παραλλαγή. "Αγαπούλα πούλα" έλεγε στις τηλεοπτικές διαφημίσεις που άφησαν εποχή.

Ο Τάκης Σπυριδάκης γεννήθηκε στην Αίγινα στις 4 Φεβρουαρίου 1958 και ήταν ηθοποιός, σκηνοθέτης και σεναριογράφος. Ήταν απόφοιτος της δραματικής σχολής του Εθνικού Θεάτρου.

Είχε συμμετάσχει σε 13 ταινίες, ενώ το σκηνοθετικό του ντεμπούτο πραγματοποίησε το 1994 με την ταινία «Ο Κήπος του Θεού», της οποίας έγραψε και το σενάριο. Η ταινία τιμήθηκε με 7 κρατικά βραβεία ποιότητας στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Ο Τακης Σπυριδάκης εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη μεγάλη οθόνη ερμηνεύοντας έναν από τους πρωταγωνιστές της ταινίας «Γλυκιά Συμμορία», σε σκηνοθεσία του Νίκου Νικολαΐδη (1983). Για την ερμηνεία του εκείνη απέσπασε το ειδικό βραβείο ερμηνείας στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, τον ίδιο χρόνο. Αξιοσημείωτη ήταν και η δεύτερη συμμετοχή του, στη «Λούφα και Παραλλαγή» του Νίκου Περάκη (1984).


https://www.newsit.gr/ellada/pethane-o-takis-spyridakis/2872418/
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Γεια σου ρε Μπαλούρδε...

Κρίμα! Όπως ήδη αναφέρατε ήταν από τις ροκ "φάτσες" του νέου ελληνικού κινηματογράφου.
Αληθινός, όχι δήθεν, ούτε ο γόης του cinema, απλά το παιδί της παρέας, ο κολλητός μας, το "τυπάκι" που μένει στην γειτονιά... γι' αυτό σε "πηγαίναμε" Τάκη... γι' αυτό και είναι κρίμα που έφυγες νωρίς!
Καλό σου ταξίδι!!! :SFGSFGS5:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Γεια σου ρε Μπαλούρδε...

Μεγαλη μουρη ο τυπος. Και απο τους πολυ ευθεις ηθοποιους.


υγ

Καλο θα ειναι στον τιτλο του νηματος να αναγραφει οτι προκειται για τον Τακη Σπυριδακη .Οπως κανουμε παντα προς τιμην των θανοντων.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Γεια σου ρε Μπαλούρδε...(Τάκης Σπυριδάκης 1958 - 2019)

Kαλο του ταξιδι.
Οπως ειπε και ο Ναθ ... ευθυς και αμεσος.
Πηγαιος οσο λιγοι αλλοι. Ηθοποιος-γειτονακι.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: Γεια σου ρε Μπαλούρδε... (Τάκης Σπυριδάκης 1958 - 2019)

Στο καλό..Εκεί που θα πάει θα κάνουμε παρέα κάποια στιγμή.

Θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε για τις αλήθειες που μας κρύβουν επιμελώς.

Screenshot_20190915-015035-01_1.jpg