ΥΑΜΑHΑ RXV-640

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΥΑΜΑΧΑ RXV-640

Kαλησπερα γνωστος μου εχει βρει τον συγκεκριμενο ενισχυτή μτχ στα 120 ευρω αξιζει η αγορα τι λετε?

Αν δεν έχει ανάγκη hdmi υπό προϋποθέσεις ναι, ήταν ο πρώτος μου ενισχυτής, τίμιος και μουσικός, δυνατός αφού σήκωσε τα "βαριά" b&w που είχα, μην ξεπεράσει την ένταση πάνω απ το -35 γιατί μπορεί να κλείσει από προστασία, κατά τ άλλα εντάξει εγώ 100 ευρώ τον έδινα και δεν τον πήρε κανείς. Μη ξεχνάμε τώρα και με 150 ευρώ μπορείς να βρεις ενισχυτή με hdmi και κάποια υποτυπώδη ισοστάθμιση σε μεταχειρισμένο.
Με τον 640 θα πρέπει με ντεσιμπελόμετρο να ρυθμίσει τουλάχιστον τις εντάσεις για την απόσταση που ακούει να είναι ίδιες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΥΑΜΑΧΑ RXV-640

οκ ευχαριστω πολύ τα hdmi δεν τα χρειαζεται! οποτε η τιμη είναι λογικη!

Λογική δεν θα το λεγα, εγώ στην τελική τον δικό μου τον χάρισα, μιλάμε για μηχάνημα 20ετίας σχεδόν έτσι;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: ΥΑΜΑΧΑ RXV-640

Σε αυτό εχεις δικιο ! εψαξα και εγω στο ιντερνετ και το hi-fi engine το βγαζει μοντελο 2003 οντως είναι παλιο κομματι! αν καταφερει και ριξει την τιμη κατω από 100 ευρω? αλλα και παλι όπως το λες με 150 μπορει να βρει κατι πιο συχρονο όπως να εχει σε ευχαριστω πολύ!:2thumb22sup:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: ΥΑΜΑΧΑ RXV-640

Αν δεν έχει ανάγκη hdmi υπό προϋποθέσεις ναι, ήταν ο πρώτος μου ενισχυτής, τίμιος και μουσικός, δυνατός αφού σήκωσε τα "βαριά" b&w που είχα, μην ξεπεράσει την ένταση πάνω απ το -35 γιατί μπορεί να κλείσει από προστασία, κατά τ άλλα εντάξει εγώ 100 ευρώ τον έδινα και δεν τον πήρε κανείς. Μη ξεχνάμε τώρα και με 150 ευρώ μπορείς να βρεις ενισχυτή με hdmi και κάποια υποτυπώδη ισοστάθμιση σε μεταχειρισμένο.
Με τον 640 θα πρέπει με ντεσιμπελόμετρο να ρυθμίσει τουλάχιστον τις εντάσεις για την απόσταση που ακούει να είναι ίδιες.

Κατι τελευταιο εγω εχω το yamaxa rxv 863 και παιζω μεχρι και το -5 ειδικα στις ταινιες στην μουσικη παω στο -10 η προστασια ποτε μπαινει?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΥΑΜΑΧΑ RXV-640

Κατι τελευταιο εγω εχω το yamaxa rxv 863 και παιζω μεχρι και το -5 ειδικα στις ταινιες στην μουσικη παω στο -10 η προστασια ποτε μπαινει?

H προστασία δεν έχει καμία σχέση με την ένταση, εξαρτάται και απ την εγγραφή του αρχείου, τα ηχεία, το χρόνο, την εξωτερική θερμοκρασία, είναι πολλοί οι παράγοντες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΥΑΜΑΧΑ RXV-640

Αν για παράδειγμα με καύσωνα και δύσκολα ωμικά ηχεία παίζεις μουσική με πολλά μπάσα για πολλή ώρα, μπορεί και να τον δεις να σβήνει. Αλλά σου είπα παίζει ρόλο και το αρχείο, εγώ στο -30 έβαζα το Matrix για να μπορώ να το ακούω καθαρά και το Master and commander στην πρώτη σκηνή με τις κανονιές στο -40 μου σβησε.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: ΥΑΜΑΧΑ RXV-640

ναι η αληθεια είναι ότι οι πολυκαναλοι δεν είναι για πολλα ζορια αυτό το εχω καταλαβει και με τον δικο μου ! τα ηχεια είναι ευκολοδήγητα αλλα πρεπει να ανεβασω αρκετα την φωνη ζεσταινει για πλακα και για αυτό εχω εφοδιαστει με 2 ανεμιστηρακια ! αποφευγω να ακουω δυνατα για πολύ ωρα! ισως για αυτό δεν μου εχει τυχη