The Lighthouse

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά



Ελληνικός τίτλος ταινίας: The Lighthouse

Πρωταγωνιστούν: Γουίλεμ Νταφόε, Ρόμπερτ Πάτινσον, Βαλέρια Καραμάν

Σκηνοθεσία: Ρομπέρ Έγκερς

Διάρκεια ταινίας: 90' λεπτά

Σινεμά: 17 Οκτωβρίου 2019

Imdb





Υπόθεση:
Η ιστορία ακολουθεί ένα γηρασμένο φαροφύλακα στη Nova Scotia του Καναδά, στις αρχές του 20ου αιώνα.
Αν και ιδιαίτερα έμπειρος, ο φαροφύλακας αρχίζει να βλέπει στη θάλασσα μυστηριώδεις δυνάμεις που δεν
μπορεί να κατανοήσει.








 
Last edited:

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: The Lighthouse (2019)

Οταν είδα το όνομα Robert Egger στη σκηνοθεσία,
έπεσα αρκετά κοντά στις προβλέψεις μου.
Aπο το The Witch (2015) που ήταν "βρώμικο" με εξαιρετική "κινηματογραφική"
εικόνα, γεμάτο αλληγορίες και ασαφές, κάτι κοντινό στήθηκε και εδώ:
Και εδώ ο σκηνοθέτης σεναριογράφος και παραγωγός είχε τον πλήρη έλεγχο,
και έκανε μία οπτικά πανέμορφη ασπρόμαυρη ταινία με δύο ηθοποιούς.
Τον Willem Dafoe, και τον Robert Pattinson που δίνουν ρεσιτάλ ο καθένας
με τον δικό του τρόπο.
Ο Dafoe με υπερβολική θεατρική ερμηνεία, αλλά η έκπληξη είναι ο Pattinson,
που είναι εξαιρετικός, με πιο "εσωτερική" ηθοποιία και παίζει εκπληκτικά
και με το βλέμμα του.
Πρόκειται για μια δραματική ταινία ψυχολογικού τρόμου γεμάτη μοναξιά,
οράματα, τρέλα, απόγνωση και μυστήριο που λειτουργεί με τις επιδόσεις
των δύο ηθοποιών, αλλά ενδέχεται να κουράσει αρκετούς που θέλουν καθαρή
πλοκή, χωρίς αλληγορικά στοιχεία.
Αλλά για τους λάτρεις της απειλητικής λαβκραφτικής ατμόσφαιρας,
με απόκοσμους ήχους της θάλασσας, και της μακάβριας δυσοίωνης αίσθησης
της μικρότητας μας στη ανελέητη δύναμη του φυσικού στοιχείου,
εδώ έχουμε μία ταινία που σε καθηλώνει...
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: The Lighthouse (2019)

ωραια ειναι η ταινια , αλλα μου θυμισε το turin horse αρκετα , που μαλλον δεν ειναι τοσο κακο στη τελικη
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: The Lighthouse (2019)

Την έχω στο πρόγραμμα...

Αυτός ο παραλληλισμός με το άλογο με παραξένεψε... Είμαι ακόμη πιο περίεργος τώρα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: The Lighthouse (2019)

Ενταξει μπορει να ειναι η ιδεα μου,απλα οπως στο αλογο δειχνει τη μια μερα μετα την αλλη να ειναι ιδια με χαλια καιρο ετσι και εδω...συν το ασπρομαυρο και το παρελθον:)
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Re: The Lighthouse (2019)

Γιατι 4.3 λογο αντιθεσης η εικονα ρε παιδια ! ειμαι ΟΚ με το ασπρομαυρο αλλα...........
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: The Lighthouse (2019)

Την είδα σήμερα...

Ξεχωριστή ταινία, αν έχει κάποιος την κατάλληλη διάθεση, μπορεί να τον ισοπεδώσει...

7,3 / 10 για μένα.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: The Lighthouse (2019)

Ναι , εχει πολλα στοιχεια απο διαφορες παλιες ταινιες , αλλα στην τελικη την απολαυσα την ταινια...
Αν και το the witch του , ηταν πιο πρωτοτυπη ταινια
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Είχα προσδοκίες αλλά τελικά τη βρηκα υπερβολικά «αλλου»...
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Έχω βαθμολογήσει 100άδες ταινίες στο IMDb και με αυτή κατέρριψα το αρνητικό ρεκόρ μου βαθμολογίας. 2 και αυτό μόνο για τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών.... Όλα τα άλλα, σκηνοθεσία, σενάριο, πλοκή και ακόμα και η φωτογραφία (που πολλοί την βρίσκουν εξαιρετική και είναι και υποψήφια για Oscar - ημαρτον...) επιεικώς απαράδεκτα. Πραγματικά εκνευρίστηκα άσχημα με αυτή την ταινία...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Έχω βαθμολογήσει 100άδες ταινίες στο IMDb και με αυτή κατέρριψα το αρνητικό ρεκόρ μου βαθμολογίας. 2 και αυτό μόνο για τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών.... Όλα τα άλλα, σκηνοθεσία, σενάριο, πλοκή και ακόμα και η φωτογραφία (που πολλοί την βρίσκουν εξαιρετική και είναι και υποψήφια για Oscar - ημαρτον...) επιεικώς απαράδεκτα. Πραγματικά εκνευρίστηκα άσχημα με αυτή την ταινία...

Η φωτογραφία ηταν πολύ καλή.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Αν και φέτος, κατά πάσα πιθανότητα, θα το πάρει για δεύτερη φορά ο Ντίκινς, δικαίως η ταινία είναι υποψήφια για Όσκαρ φωτογραφίας, διότι από καθαρά φωτογραφική άποψη ήταν η πιο δύσκολη να γυριστεί από τις υπόλοιπες της πεντάδας. Οι τεχνικοί λόγοι για αυτό αναλύονται στο παρακάτω άρθρο, όμως και μόνο που ο διευθυντής φωτογραφίας έπρεπε να περιμένει μια εβδομάδα για να δει το αποτέλεσμα των όσων γύρισε αρκεί. Αυτό απαιτεί τέχνη, εμπειρία και μαστοριά. Πλέον, όσοι σπουδάζουν διεύθυνση φωτογραφίας σε σχολές στην Αμερική δε μαθαίνουν πώς να γυρίζουν ταινίες με αυτόν τον τρόπο και είναι εντελώς χαμένοι δίχως ψηφιακή κάμερα, μόνιτορ και υπολογιστή. Τώρα για την ίδια την ταινία, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εμένα πάντως μου άρεσε και θα αναζητήσω και την προηγούμενη του σκηνοθέτη που δεν έχω δει.

https://ascmag.com/articles/stormy-isle-the-lighthouse
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Εξαιρετική φωτογραφία,καθηλωτικές ερμηνείες,τρομακτική ατμόσφαιρα αλλά..η "αλληγορία" του σκηνοθέτη υπερβολική για τα δικά μου γούστα.

Η υπερβολή στην φαντασιώση και στο γίγνεσθαι,μπορεί εύκολα να αντιστρέψει ένα δυνατό χαρτί σε τσιγαρόχαρτο.

Κάποιες σκηνές θα μπορούσαν να λειπουν ενώ έπιασα τον ευατό μου μια δυό φορές να θέλω να κλείσω την ταινία..