Νέο home cinema

Patrick147

New member
31 August 2019
5
Καλησπέρα,

Έχω την τηλεόραση LG OLED65C8 και ενδιαφέρομαι να στήσω και ένα home cinema.

Αρχικά να είναι 5.1 με προοπτική επέκτασης και για atmos, αλλά να μπορεί να παίξει και μουσική,καθώς διαθέτω και μείκτη με σιντιέρες. Ιδανικά θα ήθελα να έχει και ράδιο ο ενισχυτής αν δεν περιορίζει τις επιλογές.

Επειδή αφορά το σαλόνι θα ήθελα τα ηχεία να είναι και εμφανίσιμα και όχι πολύ ογκώδη.

Το budget είναι 2000 πάνω-κάτω και το πλάνο είναι να τα πάρω κομμάτι-κομμάτι μέχρι το τέλος του χρόνου. Υπάρχει η δυνατότητα και για άμεση αγορά αν προκύψει κάποια ευκαιρία, αλλά θα ήθελα να δω μήπως τα παραγγείλω και από το εξωτερικό γιατί βλέπω μεγάλες αποκλίσεις στις τιμές και για να μην πιεστώ οικονομικά. Υπέρβαση στο ποσό θα σκεφτόμουν μόνο αν έχει ουσιαστική διαφορά, καθώς δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο για να αξιοποιήσω όλες τις δυνατότητες τους. Επίσης, επειδή μένω σε πολυκατοικία δεν προορίζεται για τόσο δυνατές εντάσεις.

Ο χώρος έχει διαστάσεις περίπου 4,5*5 όπως χοντρικά φαίνεται κατωτέρω. Ο μικρότερος καναπές είναι σε απόσταση περίπου 2,5-3 μέτρα από την τηλεόραση αλλά μπορεί να πάει και πιο κοντά την ώρα της θέασης.


8d86045eb643bc167256f3f9b6cbb3d3-full.jpg


Απ’ όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο forum βλέπω ότι προτείνεται πολύ ο marantz SR5013 και woofer το SVS PB-1000, αν και μάλλον είναι ακριβό για το budget μου. Από ηχεία, τα klipsch που έχω δει μου άρεσαν οπτικά, αλλά δεν τα έχω ακούσει, ενώ βλέπω ότι προτείνονται αρκετά και τα polk. Συνεπώς, θα ήθελα να βρω 1-2 επιλογές συστημάτων για να ακούσω πριν προβώ σε αγορά

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε αυτό το κοστος τα ηχεια που αναφέρεις είναι μια χαρα επιλογες ωστοσο επειδή μιλαμε για πολυκαναλο ενισχυτή για να εχεις υψηλες σταθμες χωρις να ξεζουμίζεται ο ενισχυτης προσπαθησε να παρεις ηχεια με υψηλη ευαισθησια και να μην είναι σε περιπτωση 4 ωμ! και επενδυσε σε ένα καλο sub (svs,) για να αναλαβει το δυσκολο εργο των χαμηλων συχνοτήτων ! βασικη βεβαια προυποθεση να πας να ακουσεις τα ηχεια για να εχεις αποψη προσωπικη δικη σου! :2thumb22sup:

Ξεχασα να σου ευχηθω καλως ηρθες και στην παρεα!!
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Για τον 5013 εχει ειπωθει οτι του λειπει η καλη ισοστσθμιση. Αυτη ξεκινα απο τη σειρα 6. Με τη νεα σειρα δεν ξερω. Ο denon 3500 ειναι μαλλον καλυτερη επιλογη αν δε φτανεις τον 6013. Εναλλακτικα εχρι πλεον κυκλοφορησει και ο 3600 με σημαντικες βελτιωσεις που ισως τον καθιστουν καλυτερη επιλογη απο τον 6013.
Απο ηχεια dali, polk audio, elac, focal,b&w... ειναι τοσα πολλα... πρεπει να ακουσεις :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Επί της ουσίας, επειδή οφείλεις να πάρεις μοντέλα που δεν είναι καταργημένα για πολλούς λόγους που έχουν να κάνουν με τα χαρακτηριστικά τους, και για να μείνεις μέσα στο budget σου, θα πρέπει να δεις τον AVR-X2600H και να το χτίσεις γύρω από αυτόν.

Από εξωτερικό δεν υπάρχουν αποκλίσεις στις τιμές, εκτός αν μιλάμε για τα παλιά μοντέλα που έχουν ξεμείνει κάπου και είναι refurbished (και καλά brand new).

Αγορά από Ελλάδα, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τόσο για την εγγύηση, όσο και για το supprot που θα το χρειαστείς όπως και να έχει.

Φυσικά θα πας να ακούσεις στημένα πολυκάναλα συστήματα σωστά ισοσταθμισμένα. Αλλιώς μην κάνεις καν τον κόπο να πας να ακούσεις γιατί δεν θα καταλάβεις τίποτε. Φάσεις του στυλ ένα ζευγάρι ηχεία σε ράφι και να παίζει με ενισχυτή AV στο από κάτω ράφι, απαγορεύονται δια ροπάλου γιατί δεν έχει νόημα η ακρόαση έτσι.

Σε ό,τι αφορά τις πραγματικές τιμές, αυτές δεν τις μαθαίνεις από το νετ φυσικά, αλλά από κοντά στην προσφορά που θα πάρεις από το κατάστημα.
 

Patrick147

New member
31 August 2019
5
Απάντηση: Re: Νέο home cinema

Ωραία θα προσθέσω στις επιλογές μου και τον 2600Η, ο 3600Η ξεφεύγει και μάλλον είναι overkill για την περίπτωση μου.

Σίγουρα θα πάω να τα δω στημένα, αλλά θα ήθελα πρώτα να περιορίσω τις επιλογές, να ψάξω πιο στοχευμένα για να μην μπερδευτώ χειρότερα...

Από polk απ' ότι έχω καταλάβει να κοιτάξω την σειρά signature. Από klipsch ποια σειρά;

Επειδή υπάρχει η δυνατότητα για αγορά όλων μαζί, εφόσον δω ότι με συμφέρει η αγορά όλου του πακέτου από έναν στο εσωτερικό, φυσικά και θα το εξετάσω το ενδεχόμενο, είτε για να κερδίσω σε τιμή είτε για κάποιο upgrade στο σύστημα.

Από το εξωτερικό κοιτάω για μεγαλύτερη ασφάλεια αναφορικά με τις διακυμάνσεις των τιμών σε skroutz, best price κτλ. επειδή είναι μια αγορά που δεν την γνωρίζω. Μιλάμε και για εξοπλισμό μεγάλου όγκου όπου τα μεταφορικά ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερα από τη διαφορά στην τιμή!

Θυμάμαι ότι όταν είχα αγοράσει τον μείκτη και τα players από αντίστοιχα καταστήματα οι αποκλίσεις ήταν αρκετά μεγάλες, οπότε θα πάρω προσφορές από 2-3 τουλάχιστον.

Κάτι ακόμα, τα μοντέλα των ενισχυτών αλλάζουν κάθε χρόνο ή πιο σπάνια; Γιατί να μην κοιτάξω και για προηγούμενα μοντέλα αντί του 2600Η πχ όπως ο 2500Η ή ο 3500Η, θα έχει σημαντικές διαφορές;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Τα φετινά μοντέλα έχουν τεράστιες διαφορές σε σχέση με της προηγούμενης χρονιάς. O 2600Η έχει eARC και Dolby Height Virtualizer που δεν έχει ο 2500Η, ο 3600Η είναι 9κάναλος ενώ ο 3500Η είναι 7κάναλος. Δεν είναι σίγουρο ότι τα μοντέλα αλλάζουν κάθε χρόνο πάντως. Ωστόσο τα φετινά μοντέλα είναι προτιμότερα από όλες τις πλευρές.

Τιμές μην κοιτάς καθόλου σε πλατφόρμες αναζήτησης τιμών. Είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας τακτική αυτή πλέον. Συνολική προσφορά από το κατάστημα θα πάρεις, από κοντά. Το οποίο φυσικά θα σε συμβουλεύσει σχετικά με τις ρυθμίσεις και την εγκατάσταση.

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το νήμα για να καταλάβεις για τα νέα μοντέλα.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/168442-Denon-Marantz-AV-Receivers-2019-2020
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ θα συμφωνήσω με τον pleo για τον ενισχυτή τον 2600 αν και επειδή λες ότι ακούς μουσική θα προτιμούσα τον Marantz 6013, επίσης για τον ίδιο λόγο θα απέκλεια κάθε Klipsch της χαμηλής κατηγορίας, τσιρίζουν πολύ σε μεγάλες εντάσεις όχι μόνο σε μουσική αλλά και σε ταινίες, το διαπίστωσα πολύ πρόσφατα, νομίζω ιδανική επιλογή θα ήταν τα Polk audio ή τα Dali, είναι πολύ διαδεδομένα παγκοσμίως και ευχαριστημένοι όλοι σε κινηματογράφο και μουσική, τα b&w πολύ καλά και άγια (κι εγώ έχω και τα θεωρώ κορυφή κατά την προσωπική μου άποψη) αλλά είναι πανάκριβα και θέλουν ενισχυτικά (τελικούς) για να καταλάβεις τις δυνατότητές τους Για υπογούφερ αν θες κάτι καλό χωρις συμβιβασμους και να μην αλλάζεις στο μελλον και ξοδευεις τσαμπα λεφτα, pb1000 και στο μέλλον ένα ίδιο δεύτερο και θα έχεις χαμηλό για σεμινάριο. Ο χώρος σου κι οι αποστάσεις θα έλεγα είναι ιδανικές, άντε μισό μέτρο να πας μπροστά και θα είσαι σούπερ. Επίσης προτιμώ κι εγώ εγχώριες αγορές, αν δεν υποστηρίξουμε εμείς την αγορά μας πως έχουμε απαίτηση για καλύτερες τιμές κι υποστήριξη; Ασε τι λένε οι τιμές καταλόγου, έχεις μιλήσει ποτέ ιδιαιτέρως με τους καταστηματάρχες; Θα δεις ότι θα πάρεις καλύτερες τιμές, η επίσημη τιμή είναι έτσι φιξαρισμένη για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης.
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλές αγορές.
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Πράγματι ο χώρος του δείχνει πολλά υποσχόμενος. Μπαίνει atmos 5.1.4 ή και 7.1.4.. ταμάμ!

Σε ό,τι αφορά τη μετακίνηση του καναπέ, ναι μεν σωστά αν θες να είσαι εντός των προδιαγραφών, αλλά επειδή είσαι από τους τυχερούς που έχουν χώρο που μοιάζει σωστός, να έχεις υπ' όψη ότι είναι καλύτερα να κρατηθεί η συστοιχία των overhead κεντραρισμένη από εμπρός έως πίσω, ακόμα κι αν τα εμπρός ηχεία και η οθόνη είναι σε μεγαλύτερη απόσταση από τα ηχεία surround.
Κοινώς, κατά την τοποθέτηση των overhead θα το αποφασίσεις αυτό.
 

Patrick147

New member
31 August 2019
5
Απάντηση: Re: Νέο home cinema

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την υποδοχή! Οπότε θα αρχίσω τις επισκέψεις στα καταστήματα για να δω τι ταιριάζει στις ανάγκες μου και το συζητάμε εκτενέστερα...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Και επειδή είπες ότι στην αρχή θα το έχεις 5.1, γίνεται ακόμα σημαντικότερος ο λόγος να πας σε φετεινο μοντέλο. Λόγω Dolby height virtualizer θα έχεις επεξεργασία Atmos ακομα και χωρίς overhead ηχεία. Κάτι που δεν γίνεται με τα παλιά μοντέλα.
Μέχρι να αποκτήσεις δηλαδή overhead ή height speakers θα έχεις το εφφέ του Atmos. Και όταν είσαι έτοιμος προσθέτεις τα υπόλοιπα για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Patrick147 γιατί δεν παίρνεις κατευθείαν τον 3600 μαζί ένα μόνο ζευγάρι ηχεία που θα σου αρέσουν και μετά σιγά σιγά να στήσεις το σύστημα σου γύρω απ αυτόν; Θα σου είναι πιο value στο μέλλον.
 

Patrick147

New member
31 August 2019
5
Δεν το αποκλείω σαν ενδεχόμενο αλλά μάλλον θα ξεφύγω αρκετά οικονομικά στο σύνολο. Δεν ξέρω αν αξίζει να "δεσμεύσω" μεγαλύτερο ποσό για τη χρήση που θα του κάνω.

Θα κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά να δω τι διαφορές έχουν γενικότερα (στα χαρακτηριστικά, ακουστικά, στην τιμή κτλ.) και αν αξίζει. Είναι και καινούργιο μοντέλο άρα ένα μέρος της τιμής θα είναι υπεραξία, με την λογική ότι και του χρόνου το νέο μοντέλο θα έχει κάτι παραπάνω.

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, βλέπω πχ στο skroutz ότι ο 3500 έχει παίξει μέχρι και στα 699 ενώ ο 3600 είναι στα 1200. Ο 3500 για να πέσει από την αρχική τιμή χρειάστηκε περίπου 6 μήνες.

Άρα αν πάω αύριο πχ να αγοράσω τον ενισχυτή αξίζει, για την χρήση που θα του κάνω, να πληρώσω 500 σχεδόν περισσότερα; Ενδεχομένως οι τιμές να αλλάζουν αρκετά στα μαγαζιά, αλλά με αυτά τα δεδομένα τι θα ήταν καλύτερο;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Όταν θα φτάσει η τιμή του 3600Η στα μισά (λέμε τώρα, κανένα τελευταίο σκονισμένο), θα είναι η εποχή που θα έχει καταργηθεί προ πολλού. Δεν αγοράζεις έτσι ποτέ. Θα είσαι στο περίμενε συνεχώς.
 

Patrick147

New member
31 August 2019
5
Απάντηση: Re: Νέο home cinema

Αυτό που λέω είναι ότι σε ένα budget 2K το να πάρω το τελευταίο μοντέλο που μόλις βγήκε με 1,2Κ δεν μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή. Για να πάρω τα υπόλοιπα θα θέλω σχεδόν 3Κ μετά. Κάπου θα πρέπει να γίνει συμβιβασμός.

Δεν λέω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, αλλά αυτές οι παραπάνω δυνατότητες του μπορεί να μην μου φανούν καν χρήσιμες. Θα το αξιολογήσω αυτό (Δεν έχω προλάβει να διαβάσω και το θέμα "Denon & Marantz AV Receivers 2019-2020" ακόμα).

Ο καθένας κινείται με τις ανάγκες του, άλλος μπορεί να θεωρεί ένα έτοιμο 5.1 με 300 ότι είναι top, άλλος ότι με 2Κ είναι entry level, γούστα είναι αυτά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Δεν είναι θέμα γούστου αλλά θέμα του τι προσφέρεται στα φετινά μοντέλα σε σχέση με τα παλιά. Ειδικά όπως το σχεδιάζεις είναι μονόδρομος τα φετινά μοντέλα. Εξ' άλλου πέρα από τα features είναι και καλύτερα εσωτερικά, όπως θα διαπιστώσεις αν διαβάσεις το συγκεκριμένο νήμα.

Προφανώς θα μπορούσαμε να μιλάμε συνεχώς για όλα τα μοντέλα που έχουν βγει, ωστόσο έτσι δεν καταλήγεις ποτέ πουθενά. Χρήσιμο θα σου φανεί και το DHV και το eARC όπως το σχεδιάζεις, και τα 9 κανάλια εάν αποφασίσεις να φτιάξεις 5.1.4 σύστημα.

Γενικά θα μπορούσες επίσης να δεις οτιδήποτε, και να διαλέξεις οτιδήποτε, ωστόσο στην πορεία θα διαπιστώσεις ότι έκανες λάθος επιλογή τελικά, ανακαλύπτοντας τις ελλείψεις που θα τις βρεις μπροστά σου κατά τη χρήση.
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Απάντηση: Re: Νέο home cinema

Αυτό που λέω είναι ότι σε ένα budget 2K το να πάρω το τελευταίο μοντέλο που μόλις βγήκε με 1,2Κ δεν μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή. Για να πάρω τα υπόλοιπα θα θέλω σχεδόν 3Κ μετά. Κάπου θα πρέπει να γίνει συμβιβασμός.

Δεν λέω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, αλλά αυτές οι παραπάνω δυνατότητες του μπορεί να μην μου φανούν καν χρήσιμες. Θα το αξιολογήσω αυτό (Δεν έχω προλάβει να διαβάσω και το θέμα "Denon & Marantz AV Receivers 2019-2020" ακόμα).

Ο καθένας κινείται με τις ανάγκες του, άλλος μπορεί να θεωρεί ένα έτοιμο 5.1 με 300 ότι είναι top, άλλος ότι με 2Κ είναι entry level, γούστα είναι αυτά.

Καλημέρα ,

εγω είμαι κάτοχος του NR1608 οπου τον είχα πάρει σε εξαιρετική τιμή όταν άλλαζε το μοντέλο.

Θα σου πρότεινα κοιτάζοντας τις αναγκές σου και τσεκάροντας τα χαρακτηριστικά σε σχέση με τα καινούρια μοντελά
τα παρακάτω μηχανάκια για να στήσεις μέχρι 2000 που θέλεις να δώσεις :

DENON 2500
MARANTZ 5013

και τα 2 απο ότι είδα έχουν αλλαξει μοντελα οποτε μάλλον ίσως να μπορεις να τα βρεις σε πραγματικα Value for money τιμή σε καταστήματα που τα έχουν.

Ευχαριστώ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Δεν είμαι σίγουρος αν η C8 υποστηρίζει HDMA από την έξοδο arc της. Αν όντως ισχύει αυτό, με το earc γλυτώνει στην ξεφτίλα 150 ευρώ σε media player και καλώδιο hdmi.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
To Netflix είναι όλη η δουλειά με το Atmos σε DD+ στην TV. Όχι τόσο το αν περνάει ή όχι HDMA από την TV. Και στις δύο περιπτώσεις βέβαια θέλει eARC.
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Απάντηση: Re: Νέο home cinema

Και πως θα έχει το εφφέ του ύψους χωρίς DHV ή πως θα ακούει Atmos από την TV χωρίς eARC;

Πέρα από τις διαφορές στα υλικά εσωτερικά που είναι καλύτερα.

Μάλλον πρόκειται για Money for nothing... :rolleyes:

Δίκιο έχεις για τα χαρακτηριστικά ...... αλλα με 400 είναι τσάμπα πράμα:firstprize: ο 2600 είναι στα 700

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6200231_-avr-x2500h-denon.html