Levit, Wang, Carmignola.

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,281
Αθήνα
Η ανακοίνωση των υποψηφιοτήτων για το καλύτερο cd του περιοδικού Gramophone στην κατηγορία instrumental περιλαμβάνει.

levit.jpg

Η επιλογή των έγων από τον Levit οφείλεται στην απώλεια ενός καλού του φίλου του.
Τα έργα είναι στο μεγαλύτερο μέρος διασκευές έργων των Bach, Liszt, Busoni, Wagner, Schumann,Bill Evans.
O τίτλος Life ίσως οφείλεται στην νέα ζωή των έργων μετά την υιοθέτηση και την διασκευή τους από μια νέοτερη γενιά συνθετών.

wang.jpgYuja-Wang.-Photo-Julia-Wesely-710x564.jpg

Την Yuja Wang την είχαμε απολαύσει στις σονάτες του Beethoven με τον Καβάκο. Εδώ σε ένα ρεσιτάλ με έργα Rachmaninov, Scriabin, Ligeti και την 8η σονάτα του Prokofiev.
Είναι τόση η τεχνική της δεξιότητα που παραθέτω και μια φωτογραφία με τα χέρια της. Η περικοπή της φωτογραφίας έγινε προς αποφυγήν σκανδαλισμού των αναγνωστών.

carmignola.jpg

Ο Giuliano Carmignola με το Guarneri του στις σονάτες και παρτίτες για σόλο βιολί του Bach, τις υπέρτατες δοκιμασίες για έναν βιολιστή.
Ο Carmignola έχει ηχογραφήσει και τις σονάτες για βιολί και κλαβενσέν.
Η ηχογράφηση αυτή στέκει επάξια στις ερμηνείες των παλιών Milstein... όπως και νεότερων Hahn, Podger, Ibragimova.. φυσικά ο καθένας με τον τρόπο του.

Δύσκολη η απόφαση. Εσείς τι θα διαλέγατε?
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,281
Αθήνα
Η επιλογή των έγων από τον Levit οφείλεται στην απώλεια ενός καλού του φίλου του.
Τα έργα είναι στο μεγαλύτερο μέρος διασκευές έργων των Bach, Liszt, Busoni, Wagner, Schumann,Bill Evans.
O τίτλος Life ίσως οφείλεται στην νέα ζωή των έργων μετά την υιοθέτηση και την διασκευή τους από μια νέοτερη γενιά συνθετών.

Είναι θλιβερό να χάνεις τον φίλο σου.
Είναι όμως απροσμέτριτη η οδύνη να χάνει ο γονιός το παιδί του.
Προσφορά στον φίλο μου http://hegel-platon.blogspot.com/ για τον αδόκητο χαμό της κόρης του νεαρής ιατρού Δανάης.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Τα σέβη μου κύριε Γκαβάκο. Η παρέμβασή σας μου έδωσε την αφορμή να ψάξω λίγο τον Carmignola, μιάς και παρουσίασε μέρος απ' τα πιό αγαπητά μου έργα γιά σόλο βιολί της μπαρόκ περιόδου : τις σονάτες και παρτίτες του Μπαχ. Μέχρι τώρα θεωρούσα την εκτέλεση του Sigiswald Kujken (1983) μακράν την καλύτερη, αλλά ο Carmignola μου έδειξε μιά εξ ίσου αριστοτεχνική εκτέλεση. Παραθέτω γιά σύγκριση την εκτέλεση της σακόν από τη 2η παρτίτα σε ρε ελάσσονα, πρώτα με τον Βέλγο :


και τον Ιταλό:


Αν έχετε την υπομονή να τις ακούσετε, η γνώμη σας θα μ' ενδιέφερε.

Από τα γραφόμενα θα καταλάβατε ότι θα "ψήφιζα" Carmignola.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,281
Αθήνα
Μόνο σε μια γενική εντύπωση θα αναφέρω. Δεν είμαι επαρκής για κάτι περισσότερο.

Ο Carmignola είναι γενικά πιο εντυπωσιακός. Ακούς κάποιες πιο έντονες δοξαριές κάποιους απειροελάχιστους δισταγμούς. Η απόδοση από τον Kuijken είναι πιο συνεχής χωρίς όμως να κουράζει (Tempo di Borea παρτίτα Νο1).
Θεωρώ ότι ο Kuijken έχει το μεγάλο προσόν ότι πλησιάζει το έργο με απλότητα. Αναδεικνύει τα χορευτικά χαρακτήριστικά (Courante 1η παρτίτα) αλλά νομίζω ότι ο Carmignola έχει περισσότερη ποικιλία(Gigue 2η παρτίτα).

Τον Kuijken δεν τον άκουσα στην πρώτη εκτέλεση του 1983 αλλά στην δεύτερη του 2001 που έκανε πάλι στην Harmonia Mundi. Δεν πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Μόνο σε μια γενική εντύπωση θα αναφέρω. Δεν είμαι επαρκής για κάτι περισσότερο.

Ο Carmignola είναι γενικά πιο εντυπωσιακός. Ακούς κάποιες πιο έντονες δοξαριές κάποιους απειροελάχιστους δισταγμούς. Η απόδοση από τον Kuijken είναι πιο συνεχής χωρίς όμως να κουράζει (Tempo di Borea παρτίτα Νο1).
Θεωρώ ότι ο Kuijken έχει το μεγάλο προσόν ότι πλησιάζει το έργο με απλότητα. Αναδεικνύει τα χορευτικά χαρακτήριστικά (Courante 1η παρτίτα) αλλά νομίζω ότι ο Carmignola έχει περισσότερη ποικιλία(Gigue 2η παρτίτα).

Τον Kuijken δεν τον άκουσα στην πρώτη εκτέλεση του 1983 αλλά στην δεύτερη του 2001 που έκανε πάλι στην Harmonia Mundi. Δεν πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Το 1983 ο Kuijken εκανε εγγραφη στην DHM Deutcshe Harmonia Mundi. To 2001 επισης στην DHM. Επειδη η ιστορικη του ερμηνεια ( με ολο το βαρος της λεξης για την εποχη εκεινη) του 1983 ξαναεκδοθηκε (αγορασε τα δικαιωματα της Ντωητσε) απο την Harmonia Mundi μπορει να οδηγησει καποιον σε συγχιση των εταιριων.

Η Γερμανικη Harmonia Mundi δεν εχει καμμια σχεση με την Harmonia Mundi της Γαλλιας που εδρευει στον Νοτο στην πολη Aix.

O Kuijken ειναι τεραστεια μορφη στον χωρο, και πιονιερος της μουσικης μπαροκ ξαναεισαγωντας αρχαια οργανα, και αποτελει μαζι με τον Gustav Leonhardt ( του οποιου τα Κατα Ματθαιον Παθη ειναι τα συγκλονιστηκοτερα που υπαρχουν) τους δυο στηλους του οικου DHM.

Τελικα για να προσθεσω οτι ο παραγοντας εταιρια παιζει τεραστειο ρολο στην παραγωγη και την μουσικη αποδωση και μεταδωση της κλασσικης μουσικης, ειναι ενα τεραστειο και αορατο απο το κοινο φιλτρο, που καλλιεργει και διεπει αισθητικες και ρευματα.

Η DHM ηταν μια τετοια. Η ΗΜ μια αλλη εξισου σημαντικη. Θα ελεγα καθε σημαντικη εταιρια ειναι και μια επιρροη, ενας "μουσικος τροπος".
Οπως οι οικοι υψηλης ραπτικης. Η καποτε οι παραγωγοι των στουντιο.

Συχνα οταν προσεγγιζω ενα εργο, σε διαφορες ερμηνιες του, αρχιζω με το ερωτημα του οικου....
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,042
Αθήνα
Άκουσα και τις δύο ερμηνείες προσεκτικά, με ακουστικά.
Αν έπρεπε να διαλέξω μια ερμηνεία θα επέλεγα του Carmignola. Μου άρεσε το φραζάρισμά του, η σχετική ελευθερία στην ρυθμική αγωγή και το πώς άφηνε, σε αρκετά σημεία, την μουσική να αναπνεύσει. Η ερμηνεία του Kujken μου φάνηκε πιο ζωηρή αλλά κάπως flat. Θα έλεγα ότι ο Kujken ακούγεται πιο μπαρόκ ενώ ο Carmignola πιο ρομαντικός. Σίγουρα θα τις ήθελα και τις δύο.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,281
Αθήνα
Το 1983 ο Kuijken εκανε εγγραφη στην DHM Deutcshe Harmonia Mundi. To 2001 επισης στην DHM. Επειδη η ιστορικη του ερμηνεια ( με ολο το βαρος της λεξης για την εποχη εκεινη) του 1983 ξαναεκδοθηκε (αγορασε τα δικαιωματα της Ντωητσε) απο την Harmonia Mundi μπορει να οδηγησει καποιον σε συγχιση των εταιριων.

Η Γερμανικη Harmonia Mundi δεν εχει καμμια σχεση με την Harmonia Mundi της Γαλλιας που εδρευει στον Νοτο στην πολη Aix.

O Kuijken ειναι τεραστεια μορφη στον χωρο, και πιονιερος της μουσικης μπαροκ ξαναεισαγωντας αρχαια οργανα, και αποτελει μαζι με τον Gustav Leonhardt ( του οποιου τα Κατα Ματθαιον Παθη ειναι τα συγκλονιστηκοτερα που υπαρχουν) τους δυο στηλους του οικου DHM.

Τελικα για να προσθεσω οτι ο παραγοντας εταιρια παιζει τεραστειο ρολο στην παραγωγη και την μουσικη αποδωση και μεταδωση της κλασσικης μουσικης, ειναι ενα τεραστειο και αορατο απο το κοινο φιλτρο, που καλλιεργει και διεπει αισθητικες και ρευματα.

Η DHM ηταν μια τετοια. Η ΗΜ μια αλλη εξισου σημαντικη. Θα ελεγα καθε σημαντικη εταιρια ειναι και μια επιρροη, ενας "μουσικος τροπος".
Οπως οι οικοι υψηλης ραπτικης. Η καποτε οι παραγωγοι των στουντιο.

Συχνα οταν προσεγγιζω ενα εργο, σε διαφορες ερμηνιες του, αρχιζω με το ερωτημα του οικου....

Αυτό ίσχυε παλιότερα που οι εταιρίες ήταν λίγες.

Ο οίκος challenge classics δεν μου έλεγε τίποτε μέχρι που απέκτησα με τον Kuijken τα κατα Ματθαίον Πάθη και το Ορατόριο των Χριστουγέννων .
H πλειονότητα των εγγραφών του είναι στην Βελγική Accent.