Αγορά tv 65" για ταινίες & Netflix

baudolino

New member
9 November 2018
16
καλησπερα στην παρεα, για να μην ανοιγω αλλο νημα για τα ιδια ακριβως ζητουμενα θα συμπληρωσω εδω. Η ζητηση ειναι ακριβως η ιδια 65" στο 1000ρικο τωρα επειδη θα ειναι με δοσεις ατοκες να ανεβουμε ακομα λιγο κανα 1200αρι δλδ. Εκτος απο απο Samsung ολες οι αλλες ευπρόσδεκτες Sony, LG κυρίως, βεβαια το ματι μου επεσε και σε καποια HISENSE. Επισης θα σταθω σε αυτο που είπε ο JL_? "Για τη χρήση που αναφέρεις, χρειάζεσαι μια 65άρα με VA πρωτίστως." θα συμφωνουσα σε αυτο μιας και η χρηση θα ειναι στο σαλονι για ταινιακια κτλ. Οποτε θα θελα καποιες προτασεις για 65" και VA. Οι τιβι που εχω δει ξεκιναν απο τα 800 περοιπου με καποιες απο αυτες να εχουν δωρο την 5ετη εγγυηση που ειναι ενα νοστιμο τυρακι.. ενδεικτικα παραθετω καποια μοντελα.
*LG 65 UM 7450 PLA 800 + 5χρονια --> https://www.mediamarkt.gr/el/produc..._B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC στη σελιδα rtings την δινει χαμηλο βαθμο στις ταινιες κτλ
*Sony kd65xf7596 στα 900 https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/186055-sony-kd65xf7596-65# αυτη προταθηκε και παραπανω, απο οτι καταλαβα ειναι χωρις VA και επισης χαμηλα οι βαθμοι στο rtings οσον αφορα ταινιες και hdr
*LG 65SK8100 65" 900 https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/185037-lg-65sk8100-65 αν και χαμηλοι βαθμοι 6.4 σε ταινιες κτλ
*HISENSE H65U8B 1050+ 5 χρονια https://www.mediamarkt.gr/el/produc..._B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC με τις HISENSE δεν ξερω τι παιζει τα χαρακτηρηστικα της ειναι καλα VA panel και νομιζω ισως και πανω απο 100Ηz
*SONY KD-65XG8096BAEP 1200 + 5 χρονια https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-kd-65xg8096baep-1223587.html
θα ηθελα να συμπληρωσω οτι παρολο που εχουν χαμηλους βαθμους στο rtings στα πεδια movies & hdr movies, στο σκρουτζ οι χρηστες λενε καλα λογια, οποτε δεν ξερω τι παιζει γενικα εγω οταν βλεπω ταινια τα σβήνω ολα τα φωτα, τωρα μπορει να μην καταλαβω και χριστό στην διαφορα σε σχεση με την παλια που εχει η γυναικα μου μια toshiba 32". Εκει που ειδα διαφορά χαρακτηριστικων ειναι σε μια SONY KD-65XF9005 που βγαινει και 1600 δεν θα θελα να φτασω τοσο ψηλα ομως, οπως επισης αν μεταξυ των 800 και 1200 δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες παλι επισης δεν θα τα σπαταλιζα τα 400 και θα τα διεθετα καπου αλλου. Ευχαριστω καλη συνεχεια.
 
Last edited by a moderator:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Μπορείς να ανέβεις στα 1.900 ευρώ για την LG OLED65B8 με 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ; Την έχουν στο Public στο The MALL. Ίσως την έχουν και σε άλλα Public.
 

baudolino

New member
9 November 2018
16
Απάντηση: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

οχι οχι παλικαριμ ανεβηκες πολυ...παρα πολυ χεχεχε στα διπλα με πηγες :>
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

απο LG όλες οι LED στις 65 έχουν ips, πράγμα όχι καλό για σκοτάδι και ταινίες.
από Samsung θα έπερνα μόνο μοντέλο που να έχει local dimming, γιατί με το frame dimming που έχουν τα χαμηλότερα μοντέλα και δεν απενεργοποιείται ίσως έχεις θέματα με υπότιτλους και φωτεινότητα.
από sony στις 65 νομίζω μόνο η XF70xx και προφανώς η XF9xxx έχει VA panel.

για τώρα φτηνή 65ρα για ταινίες μόνο η sony XF70xx μου έρχεται στο μυαλό.
σε black friday ίσως δεις και κάποια πολύ καλά μοντέλα να πέφτουν στα 1200
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Είπα μήπως γινόταν να πας σε OLED. Όσοι έχουν δει την Hisense από κοντά έχουν πει πως έχει εντυπωσιακή εικόνα ιδιαίτερα όταν παίζει υλικό υψηλής ανάλυσης www.insomnia.gr/forums/topic/712571-Αγορα-4k/?do=findComment&comment=57298442. Μάλιστα μπορείς να δεις φωτογραφίες από διάφορες πηγές εδώ www.tuexperto.com/2019/07/02/hisense-h55u8b-la-hemos-probado και να διαβάσεις ολοκληρωμένα review https://avclub.gr/forum/showthread....p-2019?p=1058375149&viewfull=1#post1058375149. Την έχουν και σε καλή τιμή αφού στο εξωτερικό ξεκινάει από 1.100 ευρώ.
 

baudolino

New member
9 November 2018
16
Απάντηση: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

ωραια οκ λεω να το ρισκαρω να δω και διαθεσιμοτητα για την hisense, δεν ειναι νομιζω android αλλα οκ κλαιν ευχαριστω!!
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Είπα μήπως γινόταν να πας σε OLED. Όσοι έχουν δει την Hisense από κοντά έχουν πει πως έχει εντυπωσιακή εικόνα ιδιαίτερα όταν παίζει υλικό υψηλής ανάλυσης www.insomnia.gr/forums/topic/712571-Αγορα-4k/?do=findComment&comment=57298442. Μάλιστα μπορείς να δεις φωτογραφίες από διάφορες πηγές εδώ www.tuexperto.com/2019/07/02/hisense-h55u8b-la-hemos-probado και να διαβάσεις ολοκληρωμένα review https://avclub.gr/forum/showthread....p-2019?p=1058375149&viewfull=1#post1058375149. Την έχουν και σε καλή τιμή αφού στο εξωτερικό ξεκινάει από 1.100 ευρώ.

H περσινη U9Α ηταν και full array, αλλα δεν νομιζω να βρεθει πουθενα πλεον (σε καλη τιμη εννοω). Απλα προσπαθω να καταλαβω....στα ιδια λεφτα ειναι και Samsung RU8002 (και μαλιστα με 5ετη στο mediamarkt)...δεν ειναι λιγο καλυτερη αυτη;
Καπως ακριβοτερα βρισκει κανεις και την hisense oled se skroutz (1115 eyrw)....
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Την Hisense την έχει ετοιμοπαράδοτη και με 5ετή δωρεάν εγγύηση το Public

https://www.public.gr/product/tileorasi-hisense-65-smart-uled-ultra-hd-hdr-h65u8b/prod9996115pp/

Η Samsung RU8000 δεν έχει σχέση με την αντίστοιχη περσινή NU8000 αφού δεν διαθέτει Local Dimming ενώ και η μέγιστη φωτεινότητα της είναι παρά πολύ μικρότερη (363 cd/m² η RU8000, 876 cd/m² η NU8000, 470 cd/m² η Hisense) ενώ και ποιοτικά είναι πλαστική κατασκευή σε σχέση με την μεταλική της Hisense.

H Hisense OLED στα 1.115 ευρώ είναι στις 55".
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Την Hisense την έχει ετοιμοπαράδοτη και με 5ετή δωρεάν εγγύηση το Public

https://www.public.gr/product/tileorasi-hisense-65-smart-uled-ultra-hd-hdr-h65u8b/prod9996115pp/

Η Samsung RU8000 δεν έχει σχέση με την αντίστοιχη περσινή NU8000 αφού δεν διαθέτει Local Dimming ενώ και η μέγιστη φωτεινότητα της είναι παρά πολύ μικρότερη (363 cd/m² η RU8000, 876 cd/m² η NU8000, 470 cd/m² η Hisense) ενώ και ποιοτικά είναι πλαστική κατασκευή σε σχέση με την μεταλική της Hisense.

H Hisense OLED στα 1.115 ευρώ είναι στις 55".

Από οτι ειδα στο rtrings παντως, σε καποια πραγματα ειναι καλυτερες οι σαμσουγκ και σε καποια οι ΗΙΣΕΝΣΕ.....σοβαρη διαφορα για μενα (που παιζω games) to VRR και τα χειροτερα response time της ΗΙΣΕΝΣΕ....σε ταινιες βεβαια μαλλον ειναι καλυτερη. Επισης αν εχω καταλαβει καλα, το local dimming tis NU8000 δεν ειναι και τιποτα το φοβερο, παιρνει τρομερα χαμηλη βαθμολογια. Εσυ παντως θα προτεινες την περσινη Σαμσουνγκ σε σχεση με το φετεινο μοντελο? Γιατι το βλεπω στον Κωτσο ας πουμε, ιδια τιμη με το φετεινο
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Το rtings τις έχει συγκριτικό στο www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ru8000 και www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-nu8000-vs-samsung-ru8000/586/784

The Samsung NU8000 is a bit better than the Samsung RU8000. The NU8000 also has a local dimming feature that can improve dark room performance. The NU8000 has better SDR peak brightness and is more suitable if you have a bright room. The NU8000 can also get brighter in HDR and has a better color volume, which is great for HDR content. The RU8000, on the other hand, has a lower input lag, good for gaming, and a faster response time, great for watching sports

Ουσιαστικά η διάδοχος της NU8000 είναι η Q70R

Επίσης να προσθέσω ότι η Sony KD-65XF7596 που ανέφερε πιο πάνω ο φίλος είναι VA Direct LED με Android TV και με πολύ καλές κριτικές για την εικόνα της.
 

baudolino

New member
9 November 2018
16
Απάντηση: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

ρε τι τραβαμε, ειπα στην γυναικα για την HISENSE και κατεβασε μουτρα τι ειναι αυτο μου λεει...;;; Θα με ρωτανε τι τηλεοραση εχω και θα λεω HISENSE ΧΑχαΧΑχαΧΑχαΧαχαΧαχΑ 1050 στα public μαζι με την εγγυηση ναι. Sony KD-65XF7596 εγκρίνεις δλδ επισης ωραια στα 800 χωρις 5ετη εγγυηση αλλα με ενα 85αρι σου την βαζουν καλα ειμαστε και εκει. Ευχαριστω χεχεχε

edit βεβαια και το android ειναι στα θετικα της σονυ, η χισενσε δεν πρεπει να εχει ανδροιδ το κοιταω τωρα, οπως και να επιβεβαιωσω το VA panel στην sony γιατι σε ενα σχολιο ειδα οτι ειπε ips ενας, εκτος αν εχει στις 65" VA και σε αλλες ιντσες ips.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Το rtings τις έχει συγκριτικό στο www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ru8000 και www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-nu8000-vs-samsung-ru8000/586/784

The Samsung NU8000 is a bit better than the Samsung RU8000. The NU8000 also has a local dimming feature that can improve dark room performance. The NU8000 has better SDR peak brightness and is more suitable if you have a bright room. The NU8000 can also get brighter in HDR and has a better color volume, which is great for HDR content. The RU8000, on the other hand, has a lower input lag, good for gaming, and a faster response time, great for watching sports

Ουσιαστικά η διάδοχος της NU8000 είναι η Q70R

Επίσης να προσθέσω ότι η Sony KD-65XF7596 που ανέφερε πιο πάνω ο φίλος είναι VA Direct LED με Android TV και με πολύ καλές κριτικές για την εικόνα της.

εγω απλως τονισα οτι Local Dimming με βαθμολογηση με βαθμολογηση 1,8...ειναι σχεδον σα να μην υπαρχει...οπτε αν καποιος παιζει games μπορει να το "καταπιει" αυτο σε σχεση με τα καπως καλυτερα specs που αφορουν την συγκεκριμενη λειτουργια της τιβι. Απο την αλλη η ΗΙΣΕΝΣΕ (που και μενα θα μου αρεσε πολυ) ειναι ακομα υποδεεστερη σε αυτον τον τομεα (και υπερτερη σε εικονα).

Ηθελα να σε ρωτησω, μιας και εισαι γνωστης αν υπαρχει καποια εφαρμογη/site οπου βαζεις εσυ τα specs που θες και σου βγαζει αυτο ποιες τηκεορασεις υπαρχιουν σε αυτα τα χαρακτηριστικα.....
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

ρε τι τραβαμε, ειπα στην γυναικα για την HISENSE και κατεβασε μουτρα τι ειναι αυτο μου λεει...;;; Θα με ρωτανε τι τηλεοραση εχω και θα λεω HISENSE ΧΑχαΧΑχαΧΑχαΧαχαΧαχΑ 1050 στα public μαζι με την εγγυηση ναι. Sony KD-65XF7596 εγκρίνεις δλδ επισης ωραια στα 800 χωρις 5ετη εγγυηση αλλα με ενα 85αρι σου την βαζουν καλα ειμαστε και εκει. Ευχαριστω χεχεχε

edit βεβαια και το android ειναι στα θετικα της σονυ, η χισενσε δεν πρεπει να εχει ανδροιδ το κοιταω τωρα, οπως και να επιβεβαιωσω το VA panel στην sony γιατι σε ενα σχολιο ειδα οτι ειπε ips ενας, εκτος αν εχει στις 65" VA και σε αλλες ιντσες ips.


Μια απο τα ιδια με την γυναικα μου, οταν ειχα παει μαζι της σε μαγαζι με τηλεορασεις. Ενθουσιαστηκε βεβαια με τις ΟΛΕΔ απο εικονα....μεχρι να ακουσει την τιμη!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

βεβαια και το android ειναι στα θετικα της σονυ, η χισενσε δεν πρεπει να εχει ανδροιδ το κοιταω τωρα, οπως και να επιβεβαιωσω το VA panel στην sony γιατι σε ενα σχολιο ειδα οτι ειπε ips ενας, εκτος αν εχει στις 65" VA και σε αλλες ιντσες ips.

H 55" έχει IPS ενώ η 65" VA όπως μπορείς να διαβάσεις εδώ:

https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058160626&viewfull=1#post1058160626


αν υπαρχει καποια εφαρμογη/site οπου βαζεις εσυ τα specs που θες και σου βγαζει αυτο ποιες τηκεορασεις υπαρχιουν σε αυτα τα χαρακτηριστικα.....

Το μόνο που γνωρίζω είναι η ιστοσελίδα www.displayspecifications.com που μπαίνεις σε κάθε τηλεόραση ξεχωριστά και βλέπεις τα χαρακτηριστικά της ή βάζεις το κέρσορα πάνω από τη κάθε τηλεόραση και σου δείχνει με αναδυόμενο παράθυρο τα βασικά χαρακτηριστικά της.
 

baudolino

New member
9 November 2018
16
Απάντηση: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

ναι εχεις δικιο VA και η ΣΟΝΥ εκανα και ενα συγκριτικο δεν εχω δει πολλες διαφορες εκει που επεσε το ματι μου ειναι στα Ηz 60 για την ΣΟΝΥ 120 για την Χισενσε και η διαφορα στο ανδροιδ, Backlight EDGE LED για Χισενσε και Direct Led η ΣοΝΥ και κατι αλλα ψιλα που δεν καταλαβαινω χαχαχα. https://www.displayspecifications.com/en/comparison/71e2ba0f2 δεν ξερω αν σας ανοιξει το λινκ αν δει καποιος κατι σημαντικό ας γραψει ποια προτείνει να την κλείσω σημερα αυριο να ερθει μεχρι τελος βδομαδας η τιμες δεν εχουν διαφορα ειναι πολυ κοντα γενικά. Ευχαριστω
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Διαισθητικα κυριως αλλα και απο πλευρας τυπικων προσοντων, θα εδινα μια ευκαιρια στην ΗΙΣΕΝΣΕ......
 

baudolino

New member
9 November 2018
16
Απάντηση: Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Διαισθητικα κυριως αλλα και απο πλευρας τυπικων προσοντων, θα εδινα μια ευκαιρια στην ΗΙΣΕΝΣΕ......

Αυτό σκέφτομαι και εγώ χεχεχε
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Re: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

Αυτό σκέφτομαι και εγώ χεχεχε

Ειναι και κατι αλλο νομιζω....Η ΣΟΝΥ (απο παλαιοθεν) "πουλαει μουρη" στα σερβις της, οταν απευθυνεσαι σε αυτην ως εταιρεια διοτι εχεις ενα προβλημα κοκ......Η ΗΙΣΕΝΣΕ ειναι μια εταιρεια που δειχνει οτι θελει να "ανεβει κατηγορια" σε πωλησεις, στην συνειδηση του κοσμου κοκ. Συνηθως αυτο μεταφράζεται σε καλυτερη εξυπηρετηση, οτι σε μια περισταση που εχεις "μισο -μισο" το δικιο και απαιτεις κατι (πχ μια επισκευη) θα δουν το ποτηρι μισογεματο για να τους βγει καλο ονομα κοκ......ολα αυτα βεβαια ειναι θεωρητικα.....αλλα για τα αμιγως τεχνικα υπαρχουν εδωπερα ατομα που ξερουν παρα πολλα πραγματα...εγω σου δινω την οπτικη ενος "καταναλωτη" που βρισκεται στην ιδια φαση αναζητησης με σενα.....
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
Re: Απάντηση: Αγορά tv 65" για ταινίες-Netflix

ναι εχεις δικιο VA και η ΣΟΝΥ εκανα και ενα συγκριτικο δεν εχω δει πολλες διαφορες εκει που επεσε το ματι μου ειναι στα Ηz 60 για την ΣΟΝΥ 120 για την Χισενσε και η διαφορα στο ανδροιδ, Backlight EDGE LED για Χισενσε και Direct Led η ΣοΝΥ και κατι αλλα ψιλα που δεν καταλαβαινω χαχαχα. https://www.displayspecifications.com/en/comparison/71e2ba0f2 δεν ξερω αν σας ανοιξει το λινκ αν δει καποιος κατι σημαντικό ας γραψει ποια προτείνει να την κλείσω σημερα αυριο να ερθει μεχρι τελος βδομαδας η τιμες δεν εχουν διαφορα ειναι πολυ κοντα γενικά. Ευχαριστω

Δες και την Samsung UE65RU8002 στα 999 με VA panel ,Edge LED LCD,100/120Hz
 

baudolino

New member
9 November 2018
16
μαγκες γεννησαμεεεε κοριτσαροοος 3570 χαχαχα xavito δεν ηθελα samsung λογω των dts θεματων για τις ταινιες που ισχυουν απο στικακια κτλ...