Αγορά 50-55" αποκλειστικά από mediamarkt

Dim-sat

Senior Member
3 March 2008
453
Καλησπέρα,

Έχω ένα πιστωτικό από τα mediamarkt, στα 640 .

Η χρήση αφορά, gaming, αθλητικά, ταινίες.
Θέλω να πάω σε sony λόγω Android.
Το βράδυ δεν έχω απόλυτο σκοτάδι, απλά συνηθίζω πίσω από την τηλεόραση να έχω ένα κάποιο φωτισμό.
Το πρωί ο χώρος έχει αρκετό φως, και το seating area, εχει δύο καναπέδες και τραπεζαρία, οπότε είναι αρκετές οι φορές που δεν βλέπουμε από το κέντρο ( στο κέντρο είναι μόνο ο ένας καναπες, τα υπόλοιπα αριστερά και δεξιά.)

Σκέφτομαι την xg 8096 με ips panel.

Τα ερωτήματα είναι 3
1) η 50" δεν έχει local dimming, η 55 έχει και η διαφορά είναι 100 ,αξίζει?
2)το ips φαίνεται πιο ενδεδειγμένη λυση για τις ανάγκες, αλλά και με καλύτερο gray uniformity, άρα λιγότερο πιθανό vertical banding. Το μαύρο είναι τόσο χάλια το βράδυ ή κάπως παλεύεται? (κυρίως κάτοχοι sony ips πάνελ, θα εξυπηρετούσε η εμπειρία τους)
3)για εμένα θα αποτελούσε υπέρβαση αυτή την εποχή να πάω σε λύση του 1000αρικου.
Είναι τόσο χαώδης η διαφορά σε επεξεργασια εικόνας των 8396 ή της σειράς 90 της σονυ?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 50"-55", αποκλειστικά από Mediamarkt

Άμα μπορείς, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα -ιδανικά με χώρο χωρίς έντονο φωτισμό- για να διακρίνεις τις διαφορές στην αντίθεση και στις γωνίες θέασης, ανάμεσα σε IPS και VA panels. Αν είναι τουλάχιστον 2.5 μέτρα η απόσταση θέασης και μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, η 55" Sony XF9005 είναι μάλλον η πιο καλή λύση.
 

Dim-sat

Senior Member
3 March 2008
453
Υπάρχει και η 55" sony 7077 με va panel direct led, χωρίς android, (όμως με YouTube, Netflix, plex, dlna) στα 749, μήπως μπει στην διαδικασία σκέψης μιας budget επιλογης, σε περίπτωση που αποκλείσουμε το ips
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 50"-55", αποκλειστικά από Mediamarkt

Οι XF70xx έχουν 50 Hz ρυθμό ανανέωσης. Για αθλητικά (και εφόσον η απόσταση θέασης δεν είναι πολύ μεγάλη), καλύτερα κάποια με 100 Hz. Για Android, μπορείς να πάρεις και κάποιο σχετικό TV Box για να κάνεις τη δουλειά σου.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Στο mediamarkt Αγιας Παρασκευης, ειδα την 55 Sk8100 καπου στα 750-850 ευρω (δε θυμαμαι καλα) με 5ετη εγγυηση μαζι.....δε ξερω βεβαια αν ειναι εκθεσιακη.....
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις λίγο και να πάρεις ή την XF9005 (έχει πέσει στα 1000 ευρώ και θα ξαναπέσει μάλλον)
ή την XG85xx μια IPS μεν , αλλά την καλύτερη ips της sony. ( η XF85xx είχε πέσει σε κάποια στιγμή 689 στα mediamarkt, από ιστορικό τιμής skroutz, λογικά και η XG85 κάπου εκεί θα πάει σε προσφορά)

αν θες να πάρεις μια ιδεά πως ένα ips panel, ειναι παρε ενα κινητό με μια ips - σχεδόν όλα είναι εκτός από κάτι ακριβά με oled - και σβήσε τα φώτα στο δωμάτιο να είναι σκοτάδι και βάλε κάτι στο youtube...κάπως έτσι είναι το μάυρο μια ips

απο κεί και περα μπορείς να κοιτάξεις και από samsung μεριά Qled σειρά 7 τώρα έχει 1200 αλλά και αυτή λογικά θα πέσει
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Καλησπέρα,

Έχω ένα πιστωτικό από τα mediamarkt, στα 640 .

Η χρήση αφορά, gaming, αθλητικά, ταινίες.
Θέλω να πάω σε sony λόγω Android.
Το βράδυ δεν έχω απόλυτο σκοτάδι, απλά συνηθίζω πίσω από την τηλεόραση να έχω ένα κάποιο φωτισμό.
Το πρωί ο χώρος έχει αρκετό φως, και το seating area, εχει δύο καναπέδες και τραπεζαρία, οπότε είναι αρκετές οι φορές που δεν βλέπουμε από το κέντρο ( στο κέντρο είναι μόνο ο ένας καναπες, τα υπόλοιπα αριστερά και δεξιά.)

Σκέφτομαι την xg 8096 με ips panel.

Τα ερωτήματα είναι 3
1) η 50" δεν έχει local dimming, η 55 έχει και η διαφορά είναι 100 ,αξίζει?
2)το ips φαίνεται πιο ενδεδειγμένη λυση για τις ανάγκες, αλλά και με καλύτερο gray uniformity, άρα λιγότερο πιθανό vertical banding. Το μαύρο είναι τόσο χάλια το βράδυ ή κάπως παλεύεται? (κυρίως κάτοχοι sony ips πάνελ, θα εξυπηρετούσε η εμπειρία τους)
3)για εμένα θα αποτελούσε υπέρβαση αυτή την εποχή να πάω σε λύση του 1000αρικου.
Είναι τόσο χαώδης η διαφορά σε επεξεργασια εικόνας των 8396 ή της σειράς 90 της σονυ?

Ευχαριστώ πολύ.

1)Και η 49XG8096 και η 55XG8096 είναι Edge LED LCD χωρίς vertical dimming (εναλλακτικά υπάρχει και η 55XF8096 και η 55XF7596),για local dimming οι F.A.L.D. με VA panel 100/120Hz 49XG9005,55XF9005,

2)Σε πολύ χαμηλό φωτισμό ή καθόλου φωτισμό στα IPS/PLS panel δεν υπάρχει μαύρο αλλά φωτεινό γκρι,

3)Ο Νοέμβριος δεν είναι μακριά εφόσον μπορείς να περιμένεις.
Χαώδης δεν είναι αλλά και οι δυο είναι με VA panel 100/120Hz αντί για IPS/PLS 50/60Hz
 

Dim-sat

Senior Member
3 March 2008
453
Σας ευχαριστώ θερμά όλους.
Μία ερώτηση μόνο, αν γνωρίζει κάποιος.
Όταν λαμβάνεις πιστωτικό, αυτό χρησιμοποιείται για αγορά οποιουδήποτε προϊόντος από το κατάστημα, ακόμη και αν αυτό δεν είναι τηλεόραση??
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: Αγορά 50-55" αποκλειστικά από mediamarkt

Σας ευχαριστώ θερμά όλους.
Μία ερώτηση μόνο, αν γνωρίζει κάποιος.
Όταν λαμβάνεις πιστωτικό, αυτό χρησιμοποιείται για αγορά οποιουδήποτε προϊόντος από το κατάστημα, ακόμη και αν αυτό δεν είναι τηλεόραση??

Λογικά, είναι ένα ποσό που αφαιρείται από οποιαδήποτε αγορά κάνεις, πιθανόν ακόμη και τμηματική αγορά (π.χ. να πάρεις ένα κινητό και να μείνει υπόλοιπο για αργότερα...), αυτή είναι η λογική της πίστωσης, εκτός αν το συγκεκριμένο κατάστημα ρητά αναφέρει πως υπάρχει κάποιος περιορισμός. Μόνο σε απευθείας επικοινωνία μαζί τους θα πάρεις σίγουρη απάντηση.
 

Dim-sat

Senior Member
3 March 2008
453
Εν τέλει χρησιμοποιήθηκε αλλιώς το πιστωτικό και πάρθηκε η xf 7096 με va, direct led.
Σας ευχαριστώ όλους.
Μεταβαινω στο αντίστοιχο τοπικ.