Thomson UD6406 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Smart TV

Πιθανόν να ξαναβάλουν την 55" στα 320 ευρώ με επιστροφή. Το έχουν ξανακάνει. Ρώτησε τους μπορεί να γνωρίζουν.
Τελικά αγόρασα την 43 και ήρθε σήμερα . Εικόνα κατώτερη από την Sony φυσικά και φαίνεται να είναι μοντέλο 2018 με edge led και έντονο bleeding. Μπορεί να έχει και banding αλλα μόνο την εστησα και πάτησα να κάνει update και έφυγα για δουλειά . Ερώτηση . Το Μενού είναι όπως την πρώτη εικόνα . Πώς το κάνουμε όπως την δεύτερη ; Στο update δείχνει ότι είναι σαν την δεύτερη αλλά δεν βλέπω κάποια αλλαγή .
cbc360af5eb8aac117993047a5fb0422.jpg
f3f1b9996806248572c119ab5e59465f.jpg
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Smart TV

Αν έχει έντονο bleeding και banding ίσως θα έπρεπε να τη γυρίσεις πίσω όσο είναι μέσα στο DOA και να σου δώσουν καινούργια.

Από ότι βλέπω το τελευταίο firmware είναι το V544.

https://drive.google.com/drive/folders/16u5-meA45Xs4qYz_ocNeynAn3SsgKdoj
Banding δεν εχει τελικα. Ηταν η εφαρμογη youtube που με ξεγελασε στο γκρι της. Bleeding εχει αλλα οχι κατι τραγικο. Αυτο που ενοχλει ειναι το 60αρι panel . Αν συνηθησει το ματι σε καλο panel...

Ευχαριστω για το update , το κατεβαζω τωρα . Μου κανει εντυπωση που την διαφημιζουν με το home οπως ειναι και στην sony , εχει κανει update που στα screenshot δειχνει το τελευταιο UI , αλλα επιμενει να εχει το παλιο, δυσχρηστο, ακομη και μετα απο reset και επανεκκινησεις

Γνωριζει κανεις πως μπορω να βρω το remote που υποστηριζει voice assistant ή καποιο τροπο να το χρησιμοποιησω εστω με ηχειο bt; Στη sony ειναι πολυ βολικο επανω στο remote.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Smart TV

Χμ... Δεν βρίσκει το update στο USB . Μήπως δεν είναι σωστό; Βασικά διαβάζει από το στικάκι φωτογραφίες και φακέλους αλλά δεν βλέπει ούτε ένα apk που έχω μέσα...
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Το αριστερό UI είναι android tv 8.0,το δεξί (μεγάλη εικόνα) είναι το UI android tv 7.0




Χμ... Δεν βρίσκει το update στο USB . Μήπως δεν είναι σωστό; Βασικά διαβάζει από το στικάκι φωτογραφίες και φακέλους αλλά δεν βλέπει ούτε ένα apk που έχω μέσα...

Σβήστα όλα από το usb και αποσυμπίεσε το update apk στο usb μόνο του.

Για να δει .apk κατέβασε από το Google Play Store της tv την εφαρμογή Xplore και κάνε την εγκατάσταση. Για μη επίσημες εφαρμογές για να της βρεις κατέβασε το sideload launcher από το Google Play Store της tv.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Smart TV

Στην Sony xf9005 , απλά έβαλα το στικάκι ,και με έναν απλό file explorer που κατέβασα από το store της tv έκανα sideload αρκετά apk χωρίς κόπο .. επίσης στη Sony έχουμε ακόμη το 7 και δεν είχα δει πως είναι το νέο UI. Προτιμώ το παλιό της 7...
Το έκανα φορμάτ το USB σε fat32 έβαλα το αρχείο από την σελίδα του κατασκευαστή στην έκδοση 522 ( η tv έχει την 511) αλλά αρνείται να κάνει οποιοδηποτε update ή να δει apk . Θα δοκιμάσω να τα βάλω σε άλλο USB μήπως έχει χαλάσει .
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Θα βάλεις το USB στη USB θύρα που γράφει service

Για να γίνει η αναβάθμιση από το Update.pkg αρχείο θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναφέρονται εδώ:

To update the TV yourself (you will lose any settings or apps you have installed):

1) Download the file and place onto an empty USB
2) Turn off and unplug your TV and then place the USB in the service/update USB port (indicated on port itself)
3) While holding down the on button on the back of the TV plug your TV back in and switch power from wall back on
4) After around 10 seconds your TV should show a little android man and begin updating
5) Set up your TV again and enjoy Android 8.0!!

I did have to try 2 different USB's to get this to work and sometimes it only started updating on the second try.

Εδώ οι οδηγίες

https://forums.whirlpool.net.au/archive/2762899

H v544 αναφέρουν πως λύνει πολλά προβλήματα ενώ η v543 δεν ήταν καλή.

https://forums.whirlpool.net.au/archive/9j584n83


Αν δεν θέλεις να ακολουθήσεις αυτή τη διαδικασία θα κατεβάσεις το τελευταιο firmware που υπάρχει στη σελίδα της Thomson το v528 και ακολουθείς άλλες οδηγίες που υπάρχουν μέσα στο zip file

http://www.mediacenter.tcl.eu/uploads/common/MT58_Android O_V528.zip
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Smart TV

Με άλλο USB πέρασε σε 4 λεπτά η 528. Θα δοκιμάσω την παραπάνω διαδικασία για την 544. Αλλά. Αμφιβάλω αν θα γίνει γιατί υπάρχουν κάποια θεματακια . Έχει μια μόνο θύρα USB και καθόλου φυσικά κουμπιά απάνω στην tv .ούτε καν on off...
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Smart TV

Τελικά η tv έχει on off . Ένα και μοναδικό κουμπί στην κάτω πλευρά στο κέντρο πίσω από το διάφανο πλαστικό του led ... Θα δοκιμάσω να περάσω την 544 αυτές τις μέρες .

Η οθόνη είναι σίγουρα VA . Ευτυχώς είναι για θέαση στην κρεβατοκάμαρα ακριβώς στην ευθεία . Μετά τις 100 μοίρες δεν ξεχωρίζεις χρώματα και εικόνα... Δεν θα την αγόραζα για σαλόνι αν έπρεπε να κάτσει κάποιος στα πλάγια . Καμία σχέση με την Sony.
Σε αναπαραγωγή Netflix πάντως είναι πολύ καλή . Ωραίο μαύρο . Δεν έχω δει κατι που να ενεργοποιεί το hdr ακόμη . Συνεχίζει να με ενοχλεί το UI του Android 8 και δυστυχώς δεν μπορω να περάσω το παλιό και δεν μου αρέσει κανένας 3rd party . Επίσης παρατηρώ ένα τρεμοπαιγμα στο μενού εφαρμογών του Android σαν να παίζει σε χαμηλά hrz ; Σαν αυτό που είχαν παλιά οι CRT. Μόνο εκεί , όχι σε θέαση tv και Netflix .
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Τελικα σημερα περασα την 544. 5 λεπτα πηρε με τις παραπανω οδηγιες. Η 528 ειχε θεματα. Καθε φορα που ανοιγα την τηλεοραση ειχε αποσυνδεθει απο το wifi και επρεπε να την συνδεσω ξανα εγω. Οταν εμπαινες στο menu εφαρμογων εκανε loop την αρχικη οθονη μεχρι να την κανεις επανεκκίνηση και τρεμοπαιζαν τα γραφικα καμια φορα.
Θελω να πιστευω οτι αυτη δεν θα εχει θεματα ,αλλιως θα ειναι Hardware προβλημα.
 

darkman

New member
31 May 2008
71
athens
καλησπέρα
Eίμαι και εγώ κάτοχος της συγκεκριμένης tv εδώ και λίγες εβδομάδες.Την πήρα για υπνοδωμάτιο και γενικώς μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις , πρώτον για το τελευταίο fimware V551 αν το έχει περάσει κάποιος και τι διαφορές έχει από το 549 που φοράει τώρα ? Δεύτερον έχουμε πουθενά ρυθμίσεις εικόνας , έχει κάνει κάποιος calibration η το αφήνουμε σε movie mode?
ευχαριστώ