Χρειαζομαι phono?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Θέλω να συνδεσω ενισχυτη (mara 5012) με ενα παλιο πικαπ(dual 505-4), προφανως χρειαζομαι , ή να συνδεσω το πικαπ με τον δικαναλο krell s300(επισης νομιζω χρειαζομαι phono) o οποιος ειναι συνδεδεμενος passthrough με τον marantz?
Μια φτηνη προταση μεχρι 90ευρω παρακαλω...
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλησπέρα φιλε μου το πικ απ που εχεις είναι ποιοτικο πραγμα που σημαινει ότι χειαζεσαι και ένα αντιστοιχο ποιοτικο phono σε αυτό το buget δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες πας σε Project BOX e στα 74 ευρω αλλα θα κοιταζα και σε μτχ σε nad pp2 που είναι για mm κεφαλες και mc και rotel rq 970 προσωπικα θα κοιταζα σε μτχ βρίσκεις διαμαντια και είναι στα λεφτα που διαθέτεις το ξαναλεω τα μηχανάκια σου είναι αρκετα ποιοτικα!!:ernaehrung004:
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Το ειχα παρει το 99, δεν εχει παιξει καθολου με αυτο το σεταπ, φαντασου δεν ξερω τι κεφαλη εχει...
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Πρεπει να δεις το manual από ιντερνετ για να τσεκαρεις τον τυπο της κςφαλης ? εάν είναι mm η mc για να παρεις και το αντιστοιχο phono ! κανε λιγο υπομονη μηπως δει το νημα σου και ο vlad το πικ απ είναι το στοιχειο του και θα σε καθοδηγησει καλυτερα διοτι είναι και πιο εμπειρος !:2thumb22sup:
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Ωχ, mara εννοουσα τον 5012 πολυκαναλος...ο krell παιζει τα δυο μπροστα καναλια σε 5.1 και μονος(ολοκληρωμενος) οταν παιζει δικαναλο.
ηχεια τα Usher Mini Dancer 2, και cd player to audiolab 8200cd.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Ευχαριστω αλλα λογω απουσιας απο το σπιτι 8μηνες το χρονο δεν τα χαιρομαι οπως θα`πρεπε... φαντασου εχω βαλει ηλεκτρικο πανι απο το `11 και δεν εχω παρει ακομη προβολεα...
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ασε ο χρονος είναι πονεμενη ιστορια! το δυσκολο είναι να στησεις ένα συστημα το πιο δυσκολο είναι να εχεις χρονο και ανεμελιά για να το χαρεις ! αλλα τι να κανουμε χρειαζεαται υπομονη!!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Πρεπει να δεις το manual από ιντερνετ για να τσεκαρεις τον τυπο της κςφαλης ? εάν είναι mm η mc για να παρεις και το αντιστοιχο phono ! κανε λιγο υπομονη μηπως δει το νημα σου και ο vlad το πικ απ είναι το στοιχειο του και θα σε καθοδηγησει καλυτερα διοτι είναι και πιο εμπειρος !:2thumb22sup:

εδω ειναι που λενε.. καλυτερα να σου βγει το ματι....
αν ειναι το στοιχειο μου το πικαπ, (τα λατρευω δε λεω), τι να πει ο AUDIOLYTIC, o supersonic, o geovar, ο MakisM και άλλοι πολλοι εδω μεσα...
τελος... δεν ξαναμιλαω..!!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
εδω ειναι που λενε.. καλυτερα να σου βγει το ματι....
αν ειναι το στοιχειο μου το πικαπ, (τα λατρευω δε λεω), τι να πει ο AUDIOLYTIC, o supersonic, o geovar, ο MakisM και άλλοι πολλοι εδω μεσα...
τελος... δεν ξαναμιλαω..!!!
Ρε Vlad το θεμα δεν ειναι ποιος ξερει,αλλα ποιος γραφει απο αυτους που ξερουν!
Οποτε ασε τα αυτομαστιγωματα και γραψε στο ανθρωπο καμμια προταση!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
το pp2 το ειχα, πολυ καλο αν και ακριβυνε πολυ σε σχεση με παλια. επισης ειναι 24βολτο που αυτο σημαινει οτι δυσκολα θα μπορεσει καποιος να το τροφοδοτησει με μπαταρια.
βεβαια σε αυτη την περιπτωση πρεπει να υπαρχει και ενας καλος φορτιστης για 12v..
εγω εδω και χρονια εχω το V-LPS της MF και φυσικα το τροφοδοτω με 12v μπαταρια. (7ΑΗ 20Η), πραγμα που σημαινει οτι αντεχει για μερονυχτα χρησης μεχρι να χρειαστει φορτιση μιας και το phono καταναλωνει μισο αμπερ την ωρα.
πρακτικα την βαζω για φορτιση καθε 3-4 μηνες για ενα βραδυ.
τα άλλα που εβαλες στο λινκ Μιχαλη δεν τα ξερω, αν και δεν εχω κανενα λογο να μην τα θεωρησω καλα για τα λεφτα τους.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Σε λιγες μερες που θα κατεβω Αθηνα λεω να παω να παρω το nad(νομιζω και με την εγγραφη που εχει το project θα επηρεαζει αρνητικα τον ηχο, οποτε οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα...)
Δεν ειναι 220v? γιατι λετε 24/12v ? για αποφυγη αυξομειωσεων τασης?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
1. Εαν το μπατζετ των 90 ευρω ειναι θεμα οικονομικου, οκ.
2. Εαν ειναι διοτι ο διαθεσιμος χρονος για ακροασεις ειναι λιγος,τοτε,και νοουμενου οτι το μπατζετ μπορει να ανεβει,καλο ειναι να ανεβει διοτι ο krell και κατ'επεκταση το υπολοιπο συστημα θα το εκτιμησουν.
3. Το dual ανκαι οχι πολυ ακριβο πικαπ,εν τουτοις ειναι πολυ καλο ωστε να εκτιμησει και να αξιοποιησει ενδεχομενη αναβαθμιση κεφαλης/βελονας,οποτε και ενα καλυτερο phono τωρα θα ειναι ετοιμο να δεκτει και να αναδειξει την πιθανη μελλοντικη αναβαθμιση κεφαλης/βελονας.

Εφ'οσον δεν υπαρχει phono τωρα,λογικο ειναι να ξεκινησεις με αυτο,και αναλογα με το ποιες ειναι οι συνθηκες η οι αναγκες (νυν και μελλοντικες) αποφασιζεις και για το ποιο θα ειναι το phono αυτο.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Ειναι και οικονομικο το θέμα, αντe ειπα να ανεβω μεχρι το nad, υπάρχουν και γυρω στους 300-400 δισκους απο εποχης `80...
Για ακριβοτερες κεφαλες δεν το βλέπω προς το παρον.
Ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Για να το τροφοδοτεις με μπαταρια, μπας και χασεις καμμια νοτα:flipout:

οχι βρε συ,, δεν ειναι θεμα νοτας.. θεμα ησυχιας ειναι :laugh:
ασε που ο Krell οπως λεει και ο Πανικος δεν ειναι αστειο μηχανακι. για πολλους εδω -οπως και για μενα δλδ-, ειναι ονειρο θερινης νυκτος
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Tον φίλο τον εκοψα να αντιμετωπίζει το θέμα χαλαρά (σαν και μενα) και να ζητάει κάτι οικονομικό να κάνει την δουλειά του.
Και του λες εσύ για τροφοδοσία με μπαταρίες!
Ε ..είναι να μην κάνω πλακα:firstprize: