Samsung HW-Q90R 7.1.4 Ch Soundbar

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Καλησπέρα
παίζει μια προσφορά (ο θεός να την κάνει προσφορά με τέτοια τιμή) για την εν λόγω ηχόμπαρα.
Την έχει πάρει κανείς ή την έχει ακούσει?
Ξέρω ότι με τόσα λεφτά ξεκινάς να χτίζεις ένα κανονικό σύστημα αλλά σε αυτή την φάση δεν μπορώ να έχω πολλά ηχεία και καλώδια στα πόδια μου.
Τέτοια επένδυση θα κάνω σε κανά 2-3 χρόνια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Ε, συνήθως έτσι πάει με όσους δεν θέλουν καλώδια και ηχεία γύρω γύρω και πάνω.

Ενδέχεται να έχει λύσει το θέμα του ανεπαρκούς και καθόλου ποιοτικού sub της παλιότερης 950, μια και βλέπω λογότυπο HK επάνω. Αλλά να την έχει ακούσει κάποιος... χλωμό. Θα πρέπει να περιμένουμε ίσως τη φετεινή έκθεση κάποιο φετεινό event για να την ακούσουμε.

Σίγουρα εγώ θα έφτιαχνα κανονικό σύστημα με τόσο που κοστίζει πάντως.
 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Καλά μην νομίζεις ότι και σε event θα την ακούσεις γιατί πέρσι είχα πάει στο Park Hotel και είχαν την Ν950 μόνο για ομορφιά ούτε να την ακούσεις ούτε τίποτα.Το ίδιο βέβαια και η LG με τις δικές της.
Σίγουρα για να προστατέυσουν το προιον μιας και άμα τις άκουγες λογικά δεν θα τις έπαιρνες...χεχε
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Το πρόβλημα με τις ηχομπάρες είναι ότι γενικώς "τελειώνουν" γρήγορα. Αν βρεις δηλαδή κάποια να παίζει. Εκεί που σου αρέσει, πας να σηκώσεις στάθμη και... σου λέει στοπ!

Τώρα σε ό,τι αφορά τα upfiring speakers που έχει η συγκεκριμένη, θα πρέπει να υπολογίσεις την απόσταση. Δηλαδή μιλάμε για κοντινές αποστάσεις για να έχεις το εφφέ του ύψους δια ανάκλασης στο ταβάνι. Δεν βλέπω ρυθμίσεις να έχει ούτε καν για την απόσταση των ηχείων... από το ταβάνι, όπως θα έκανες με ένα κανονικό σύστημα.

Εν τω μεταξύ, έχει το εξής. Επειδή ο ήχος των surround φτάνει δια ανακλάσεως κι αυτός στη θέση ακρόασης, τα δύο ασύρματα ηχεία προτείνεται μπαίνουν στις θέσεις που θα έβαζες κανονικά ηχεία surround back. Ένας επιπλέον λόγος βέβαια είναι ότι έτσι, σε setup "7.1.4" τα δύο πίσω upfiring speakers θα έμπαιναν έτσι κι αλλιώς επάνω στα surround back.
Άσε που για να δουλέψει σωστά έτσι όπως είναι θα πρέπει οι δύο πλαινοί τοίχοι να ισαπέχουν για να φτάσει χρονικά σωστά η πληροφορία των εικονικών surround. Άλλο πρόβλημα αυτό.

Κατά πως το βλέπω λοιπόν, θες σίγουρα οπωσδήποτε χώρο πίσω από τον καναπε, για να παίξει το σύστημα και πλαινούς τοίχους που να ισαπέχουν. Και επειδή δεν υπάρχουν ρυθμίσεις - φαντάζομαι ούτε μέσω κάποιου συνοδευτικού app - τα πράματα τελικά αρχίζουν να δείχνουν.... περιοριστικά, σε σημείο που... τελικά μήπως να κοίταζες ένα κανονικό σύστημα με ενισχυτή και ηχεία; :rolleyes::p
 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Αν αλλάξω στρατηγική και κοιτάξω έναν από τους Marantz SR6014 ή Denon AVR-X3600 θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω τα ηχεία που έχω σε 1η φάση?
Το υπάρχον σύστημα που έχω είναι Crystal Audio Plasma Tower 4 + Crystal Audio THX-10SUBT
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Ναι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγώ σε λίγες μέρες θα παίζω εδώ με έναν SR6014. Εξ' άλλου κατέφτασε το δισκάκι IMAX Enhanced στο ταχυδρομείο. Απέναντί μου έχω έναν 3600Η κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην τον ανοίξω από το κουτί του... :drool1:
 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Τότε αν τους στίσεις και τους 2 να περάσω να τους δω.Αν μπορείς με ενημερώνεις.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Και τους δυο, δύσκολο. Τον έναν από τους δυο θα στήσω. Θα μπει στο - για την ώρα - πιο upper σύστημα του πρώτου επιπέδου, γιατί ετοιμάζεται και άλλος όροφος σε πιο dedicated καταστάσεις. Έχει και άλλα συστήματα στημένα εδώ. Πέρνα όποτε θες.
 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Τελικά έκανα το έγκλημα και πήρα την soundbar μιας και την βρήκα σε μειωμένη τιμή.Μέχρι να πάω σε καινούργιο σπίτι οπού θα χτίσω κανονικό σύστημα θα ψιλοκάνει δουλειά πιστεύω.
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Δεν ξέρω τι δουλειά θα κάνει, πάντως εγώ παράγγειλα σε Blu-ray τη συναυλία του Zimmer σε Atmos και στο ρόλο τροχιοδεικτικών κανονιοβολισμών θα παίζει το SB-3000 για αρχη και σύντομα στο 7.2.4 με SB16-Ultra και prime elevation.

Την καλύτερη ηχομπάρα του κόσμου να πάρει κάποιος, δεν φτάνει ούτε για πλάκα το αποτέλεσμα που θα είχε με έναν εισαγωγικό AV 5.1 με απλά ηχεία και ένα μέτριο sub.
 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Καλά δεν θα συγκριθεί με την καμία αυτό που περιγράφεις με την ηχόμπαρα που πήρα.Και σίγουρα όταν ολοκληρώσεις τον όροφο στο μαγαζί θα περάσω για να πάρω μια ιδέα πως θα χτίσω στο μέλλον ένα σωστό ATMOS σύστημα.
Προς το παρόν θα ψευτοπείσω τον εαυτό μου ότι ακούω ATMOS. :music-smiley-004::music-smiley-004:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Δεν χρειάζεται να περιμένεις ένα μήνα...

Και τώρα υπάρχουν συστήματα 5.1 στημένα. Αν ακούσεις ένα βασικό, δεν θα ξαναγυρίσεις σε καμία ηχομπάρα.

Αλλιώς ναι, θα έρθεις να ακούσεις πως είναι ένα σύστημα με overhead ηχεία και πως ένα με upfiring ηχεία.