EPSON TW5650 - Ψύξη λάμπας μετά το κλείσιμο

Dimitrakos

New member
6 September 2019
11
Καλησπέρα,

σε συνέχεια από το προηγούμενο θέμα για την επιλογή προβολέα, πήρα τον TW5650.

Όλα καλά με τον προβολέα, όμως με προβλημάτισε το γεγονός πως όταν τον έκλεινα ύστερα από μια προβολή, ο χρόνος που συνέχιζε να δουλεύει ο ανεμιστήρας για να ψύξει την λάμπα μέχρι να κλείσει εντελώς, ήταν ελάχιστος (σχεδόν 1 δευτερόλεπτο).

Ζήτησα και μου αντικατέστησαν τον προβολέα, αλλά και ο νέος έχει την ίδια συμπεριφορά.

Συγκεκριμένα, έβαλα να προβάλει μια ταινία σε dynamic mode για σχεδόν 2 ώρες και μόλις πάτησα το κουμπί για να κλείσει, ο ανεμιστήρας σταμάτησε στα 1-2 δευτερόλεπτα.

Δεν βρήκα κάτι άλλο στις ρυθμίσεις του προβολέα για το συγκεκριμένο θέμα.

Μήπως κάποιος που έχει τον TW5650 μπορεί να πει αν είναι εντάξει κάτι τέτοιο? Δεν γίνεται και ο δεύτερος προβολέας να έχει πρόβλημα (αν αυτό είναι πρόβλημα)!

Ευχαριστώ
 
Φίλε δεν ξέρω για τον epson, αλλά κι εγώ σε ένα optoma hd30 που έχω μόλις τον κλείσω δουλεύει φουλ ο ανεμιστήρας 4-5 δευτερόλεπτα και μετά κλείνει. Μάλλον είναι η νεα τεχνολογία , αντίθετα σε infocus του 2005 δούλευε 2 με 3 λεπτά. Ας απαντήσει ο tegonik σαν ειδικός...

Στάλθηκε από το SM-J610FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dimitrakos

New member
6 September 2019
11
Τι να πω.. Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Γιατί και μέσα στο manual λέει να περιμένεις να τελειώσει ο ανεμιστήρας και μόνο τότε μπορείς να αποσυνδέσεις τον προβολέα από το ρεύμα.
Αν είναι μόνο για 1-2 δευτερόλεπτα, περίεργο δεν είναι?

Μπορεί να είναι και οι τελευταίες τεχνολογίες έτσι, εμένα όμως μου βγήκε και σε καλό: Η αγορά έγινε την περασμένη εβδομάδα, 749 . Την Δευτέρα πήρα τηλέφωνο το κατάστημα, ανέφερα αυτό το θέμα και μου είπαν έλα να στο αλλάξουμε. Την επόμενη μέρα πήγα τον προβολέα, μου έδωσαν έναν νέο σφραγισμένο και μου είπαν επειδή η τιμή του έπεσε αυτές τις μέρες στα 699 , θα σου επιστρέψουμε τη διαφορά! Σημείωση: μένω στο εξωτερικό, δεν έγινε αυτό στην Ελλάδα..

Αν υπάρχει πάντως ένας κάτοχος του ίδιου προβολέα να μας πεί, θα βοηθήσει..
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Να κάνεις ερώτηση στην Epson θα ρωτήσουν το τεχνικό τμήμα και αυτοί το σχεδιαστικό τμήμα και θα σου απαντήσουν. Λογικά δεν ξεπερνιέται μάλλον κάποιο όριο θερμοκρασίας.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Ο δικός μου viewsonic έχει μια επιλογή στις ρυθμίσεις Quick Power Off την οποία πρέπει να σπενεργοποιησεις για να μην κλείνει αμέσως.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
Και ο δικός μου optoma hd25e 2 έως 3 δευτερα κρατάει
Και είναι μοντέλο του 2013
Ο προηγούμενος που είχα κρατούσε το φαν ανοιχτό 2 λεπτά σίγουρα άρα κάτι έχει αλλαξει
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Μήπως κάποιος που έχει τον TW5650 μπορεί να πει αν είναι εντάξει κάτι τέτοιο? Δεν γίνεται και ο δεύτερος προβολέας να έχει πρόβλημα (αν αυτό είναι πρόβλημα)!

και εγω τον ιδιο εχω και κανει τοσο! βεβαια ειναι ο πρωτος προβολεας
στο direct power on τι εχεις βαλει?
 

SV8PKJ

New member
25 November 2018
4
Απάντηση: Re: EPSON TW5650 - Ψύξη λάμπας μετά το κλείσιμο

Ο δικός μου viewsonic κρατάει περίπου ένα λεπτό ο ανεμιστήρας.Είτε δούλεψη ο προτζέκτορας 10 λεπτά η 5 ώρες ο χρόνος που θα δουλέψει ο ανεμιστήρας είναι ίδιος.