ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΡΩΤΗΣΗ! - Τα φώτα σας για μια επικείμενη εγκατάσταση Cosmote TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα σε όλους

Εντός ολίγων ωρών (ίσως και σε λιγότερο από 2 ώρες), αναμένω τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό της Cosmote TV για να μου εγκαταστήσει το πιάτο, και να το συνδέσει με τον δέκτη, αφού έγινα συνδρομητής (για 12 μήνες) του Full Pack της συνδρομητικής του ΟΤΕ, με μια πολύ καλή προσφορά που μου έγινε τον προηγούμενο μήνα.

Στην τηλεφωνική μας επικοινωνία, του εξήγησα ότι στη ταράτσα μου υπάρχει ήδη ένα αρκετά μεγάλο πιάτο, που είναι παροπλισμένο πλέον, αφού εξυπηρετούσε ελεύθερες δορυφορικές λήψεις (δούλευε με τον AZ Box μου). Μου είπε ότι μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε, ώστε να μου μείνει το πιάτο της Cosmote για το εξοχικό μου.

Η ερώτηση:
Το πιάτο είχε πάνω του δυο LNB της Humax, και τα δύο ήταν διπλού τύπου (Twin), παρόμοια (άν όχι ίδια) με το μοντέλο Humax LNB-121 ή με το Humax LNB-122 (χωρίς να έχει χρυσούς ακροδέκτες όπως το 122). Αφαίρεσα το ένα από τα δύο, μαζί με τα ανάλογα στηρίγματά του και άφησα μόνο ένα.

Επιθυμώ να μπορώ να μεταφέρω τον δέκτη από το σαλόνι στη κρεβατοκάμαρα όποτε θέλω και σκέφτομαι να τρέξω καλώδιο μέχρι εκεί. Έχω στο μυαλό δυο εναλλακτικές:
- Η πρώτη να κατέβει μόνο ένα καλώδιο από τον ένα εκ των δύο ακροδεκτών του LNB και με ένα κοινό cable splitter να στείλω το σήμα στο υπνοδωμάτιο.
- Η δεύτερη να χρησιμοποιήσω τον δεύτερο ακροδέκτη του LNB και από εκεί να οδηγήσω ξεχωριστό καλώδιο στο υπνοδωμάτιο.

Ποια λύση είναι προτιμότερη και γιατί;

Ευχαριστώ και αναμένω όσο γίνεται γρηγορότερα την απάντησή σας.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Στην δορυφορική εγκατάσταση κομμένο καλώδιο σημαίνει απώλειές σήματος άρα και μόνο για αυτό το λόγο κατεβάζεις δυο ξεχωριστά καλώδια από το LNB ένα για κάθε μέρος που θα πηγαίνει ο δέκτης.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Επίσης με αυτή την λύση αν δεις στο μέλλον οτι σου περισσεύουν 7 ευρώ το μήνα επιπλέον μπορείς να ενεργοποίησης την υπηρεσία multiroom και με ένα δεύτερο δέκτη να έχεις και στους δυο χώρους Full pack χωρίς να μεταφέρεις τίποτα και με τι δυνατότητα να παίζουν και οι δυο δέκτες ταυτόχρονα.
 
Ευχαριστίες!

Στην δορυφορική εγκατάσταση κομμένο καλώδιο σημαίνει απώλειές σήματος άρα και μόνο για αυτό το λόγο κατεβάζεις δυο ξεχωριστά καλώδια από το LNB ένα για κάθε μέρος που θα πηγαίνει ο δέκτης.

Πολύ ωραία!
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για τη διευκρίνιση.
Θα κατεβάσω δυο καλώδια, τελεία και παύλα!

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν χρειάζεται κάποιου άλλου είδους παρέμβαση στις ρυθμίσεις του δέκτη, προκειμένου να μπορώ να τον αποσυνδέω από μια θέση και να τον συνδέω στην άλλη, πάντα σε ότι αφορά τη σύνδεσή του με τα δυο καλώδια από το LNB.

Επίσης με αυτή την λύση αν δεις στο μέλλον οτι σου περισσεύουν 7 ευρώ το μήνα επιπλέον μπορείς να ενεργοποίησης την υπηρεσία multiroom και με ένα δεύτερο δέκτη να έχεις και στους δυο χώρους Full pack χωρίς να μεταφέρεις τίποτα και με τι δυνατότητα να παίζουν και οι δυο δέκτες ταυτόχρονα.

Το έχω υπόψη μου, αλλά προς το παρόν αρκούμαι στη μεταφορά του δέκτη, δεν είναι και πολύ δύσκολο.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμία ρύθμιση αρκεί το LNB να είναι σωστά ρυθμισμένο στον δορυφόρο της Cosmote.
 
Απάντηση: Re: ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΡΩΤΗΣΗ! - Τα φώτα σας για μια επικείμενη εγκατάσταση Cosmote

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμία ρύθμιση αρκεί το LNB να είναι σωστά ρυθμισμένο στον δορυφόρο της Cosmote.

:adore::grinning-smiley-043
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμία ρύθμιση αρκεί το LNB να είναι σωστά ρυθμισμένο στον δορυφόρο της Cosmote.
καλησπέρα,
έχω δει στο εμπόριο και LNB με τρεις ή τέσσερις ακροδέκτες..λογικά δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα? για τρία ή τέσσερα σημεία?
θα πρέπει να κοιτάξω κάτι πριν την αγορά του LNB?κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό? ώστε να έχω καλή απόδοση (σήμα) όταν αλλάζω από σημείο σε σημείο?
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Με 4 εξόδουν έχεις δει. Είναι τα "Quad". Smart, Opticum, Golden Media, είναι από τα πολύ καλά και δοκιμασμένα.
Μην σε απασχολούν στάμπες HD, κλπ. Όλα υποστηρίζουν ταυτόχρονη και ανεξάρτητη λήψη για έως 4 δέκτες.
Ρίξε μια ματιά και στο Skroutz και δες και από μόνος σου και στα καταστήματα δορυφορικών.
Ανάλογα το πιάτο σου και αν έχεις και άλλα LNB επάνω, δες και το θέμα το "όγκου" καθώς είναι λίγο πιο μεγάλα από τα μονά.

https://www.skroutz.gr/c/1801/LNB.html?keyphrase=QUAD&o=LNB+QUAD
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Με 4 εξόδουν έχεις δει. Είναι τα "Quad". Smart, Opticum, Golden Media, είναι από τα πολύ καλά και δοκιμασμένα.
Μην σε απασχολούν στάμπες HD, κλπ. Όλα υποστηρίζουν ταυτόχρονη και ανεξάρτητη λήψη για έως 4 δέκτες.
Ρίξε μια ματιά και στο Skroutz και δες και από μόνος σου και στα καταστήματα δορυφορικών.
Ανάλογα το πιάτο σου και αν έχεις και άλλα LNB επάνω, δες και το θέμα το "όγκου" καθώς είναι λίγο πιο μεγάλα από τα μονά.

https://www.skroutz.gr/c/1801/LNB.html?keyphrase=QUAD&o=LNB+QUAD

Έχω ΟΤΕ TV και θέλω να κατεβάσω από το πιάτο 3 ή 4 καλώδια σε θέσεις που με ενδιαφέρουν..οπότε μεταφέρω το δέκτη στο μέρος που με ενδιαφέρει και συνδέω το αντίστοιχο καλώδιο που έχω κατεβάσει από το πιάτο..Θα είμαι κομπλέ?
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Φυσικά! Απλά πας τον δέκτη στο άλλο σημείο και δεν χρειάζεται να κάνεις την παραμικρή αλλαγή σε τίποτα. :a0210:
 

300.

New member
10 August 2012
8
Στην περίπτωση εγκατάστασης πιάτου cosmote TV στην ταράτσα, το καλώδιο οδεύεται με κάποιον τρόπο μέσα στο σπίτι (π.χ. από τον φωταγωγό για να μην γίνουν τρύπες) και από κει τρέχει μέχρι τον τηλεοπτικό δέκτη;
Δεν μπορεί να συνδεθεί σε κάποιου είδους πρίζα, για να μη φαίνεται το καλώδιο μέσα στο σπίτι;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Φυσικά και μπορείς να έχεις πρίζα. Ακόμα και με πολλές κεραίες:

large_20190307175620_televes_priza_tv_fm_sat_termatiki_4outexodon_526001.jpeg