Αγορά ενισχυτή η soundbar η κάτι άλλο ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

msdx

New member
25 October 2009
11
Γεια σας παιδιά .Μια βοήθεια για να δω τι θα πάρω με ταβάνι 300 ε με πολύ ζόρι.Ειχα έναν ενισχυτή denon avr 3802 όπου χάλασε όπως μου είπε ο τεχνικός έχει πρόβλημα το dsp αν θυμάμαι σωστά με πάντρεμα ηχείων 2 boss 301 series 3 για δεξιά αριστερά και κέντρο και surround κάτι technics απο κάποιο hifi 5.1 που είχα παλιά και ενα sub ένα μικρό Yamaha.Ο ενισχυτής που κοιτάω είναι ο DENON AVR-X250BT .Το θέμα μου είναι αν αξίζει ένας τέτοιος ενισχυτές σε τόσο χαμηλή τιμή η να κοιτάξω κάποια soundbar η να πάρω( μην καράτε ) τα logi z906 και τα βάζω εδώ και αυτά γιατί νομίζω και η soundbar σε τόσο χαμηλή τιμή δεν ξέρω αν παίζουν καλύτερα απο αυτά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τον AVR-X250ΒΤ τον έχω στημένο εδώ σε 5.1 και μαζί και μια ηχομπάρα στο ίδιο σύστημα για σύγκριση. Καμία σχέση. Πολύ καλύτερος ο 250BT και σαφώς πολύ μεγαλύτερες στάθμες φτάνει το σύστημα με αυτόν.
 

msdx

New member
25 October 2009
11
Τον AVR-X250ΒΤ τον έχω στημένο εδώ σε 5.1 και μαζί και μια ηχομπάρα στο ίδιο σύστημα για σύγκριση. Καμία σχέση. Πολύ καλύτερος ο 250BT και σαφώς πολύ μεγαλύτερες στάθμες φτάνει το σύστημα με αυτόν.

Ευχαριστώ πολύ Pleo με βοήθησε πολύ η απάντηση σου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για να γίνει κατανοητή η διαφορά, Είναι αρκετά καλύτερο ένα σύστημα με τον 250BT ή τον 550ΒΤ μια και έβαλες όριο τα 300 ευρώ, ικανό να εξαϋλώσει οποιαδήποτε ηχομπάρα.

Πέρνα από 'δω να ακούσεις τη διαφορά αν θέλεις.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα και από εμενα ,είμαι και εγω της αποψης να παρεις το συγκεκριμενο ενισχυτή από το να παρεις μια απλη ηχομπαρα! τα ηχεια που εχεις είναι μια χαρα και θα δεσουν ομορφα και μην ξεχναμε ότι ο ενισχυτης εχει να αποδοσει καλυτερα σε ρευμα! από ότι ηχομπαρα! :2thumb22sup:
 

msdx

New member
25 October 2009
11
Ευχαριστώ πολύ για τις απαιτήσεις σας παιδιά. Στον denon θα πάω πιστεύω μέχρι τέλος του μήνα.
 

msdx

New member
25 October 2009
11
Είδα ότι έχει πέσει και ο yamaha htr-2071 τι λέτε για αυτόν σε σχέση με τον denon;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε αυτό το κοστος δεν νομιζω να υπαρχουν διαφορες τοσο σε ποιοτητα οσα και σε αποδοση ωστοσο ο συγκεκριμένος yamaxa νοιώθω ότι προσπαθει να μας εντυπωσιασει διοτι σε αυτό το κοστος ισχυρίζεται ο κατασκευαστης ότι μπορει να οδηγησει και παθητικο sub ,πραγμα που είναι απιθανο! γιαυτο και μονο το λογο θα πηγαινα στο denon! :ears:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πάρε τον Denon να έχεις και Bluetooth. Διαφορά υπάρχει στον ήχο. Ο Denon είναι σαφώς πιο καθαρός, απλά να ξέρεις ότι ο Yamaha υπερέχει... εκεί που υπερέχει μόνο πια η Yamaha. Δηλαδή στον αριθμό προγραμμάτων εξομοίωσης ακουστικού περιβάλλοντος.

Αλλιώς hands down τον Denon. Δεν υπάρχει και τίποτε καλύτερο στις χαμηλές κατηγορίες τιμής.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μια τελευταία πληροφορία μόνο. Να κοιτάξεις και τον 550ΒΤ που περνάει Dolby Vision από τις HDMI του. Έχει και κάτι άλλα επιπλέον αλλά τονίζω το DV μια και εκτός από την αναφορά στα τ. χαρακτηριστικά, είναι και μια δοκιμή που έχω κάνει στα δύο μοντέλα και όντως DV έχει μόνο ο 550ΒΤ.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Πάρε τον Denon να έχεις και Bluetooth. Διαφορά υπάρχει στον ήχο. Ο Denon είναι σαφώς πιο καθαρός, απλά να ξέρεις ότι ο Yamaha υπερέχει... εκεί που υπερέχει μόνο πια η Yamaha. Δηλαδή στον αριθμό προγραμμάτων εξομοίωσης ακουστικού περιβάλλοντος.

Αλλιώς hands down τον Denon. Δεν υπάρχει και τίποτε καλύτερο στις χαμηλές κατηγορίες τιμής.

έχω την εντύπωση ότι η σειρά aventage της yamaha κοιτάει στα ίσια μοντέλα denon/marantz αντίστοιχης τιμής... κάνω λάθος;
(βέβαια μιλάμε για άλλη κατηγορία τιμής)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
έχω την εντύπωση ότι η σειρά aventage της yamaha κοιτάει στα ίσια μοντέλα denon/marantz αντίστοιχης τιμής... κάνω λάθος;
(βέβαια μιλάμε για άλλη κατηγορία τιμής)

Ναι κάνεις λάθος και δεν μιλάμε έτσι κι αλλιώς για την κατηγορία αυτή. Πρέπει να πας στον 1080 για να ακούσεις καλό ήχο και να μείνεις στα 7 κανάλια και χωρίς καλό σύστημα ισοστάθμισης, να μείνεις στα 9 κανάλια γενικότερα στους πιο μεγάλους μέχρι τον 3080 και να έχεις δυστυχώς χαμηλή έξοδο Volt στις pre-out.
Επίσης έχουν αρκετή πτώση ισχύος από τα λίγα στα πολλά κανάλια. Από τροφοδοσία δηλαδή είναι κάπως περίεργα τα πράματα.
Για καλή αγορά σε Yamaha θα πήγαινα στον pre 5200, και πάλι για να αξιοποιηθεί το πλεονέκτημα των HD3 περισσότερο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν το νομίζω.

4,25V ο 3600Η για παράδειγμα.

image


https://www.audioholics.com/av-receiver-reviews/denon-avr-x3600h

Αρκετά για να οδηγήσει τους περισσότερους τελικούς.