Uncut Gems

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    8

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....



Το τρειλερ στις 24-9 για την νεα ταινια των αδερφων Σαφντι


https://www.imdb.com/title/tt5727208/



DvnIb_dWwAU-IA9.jpg
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Uncut Gems (2019)

Ειναι περιεργο, αλλα ο Adam Sandler ειναι μαλλον καλυτερος στους δραματικους ρολους.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Uncut Gems (2019)

Τακη ειναι θεμα σκηνοθετη οπως ξερουμε.

Στα χερια ενος ικανου και ο Σαντλερ μπορει να βγαλει παπαδες. Για κινηματογραφο μιλαμε , το θεατρο ειναι αλλη ιστορια.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Uncut Gems (2019)

Τακη ειναι θεμα σκηνοθετη οπως ξερουμε.

Στα χερια ενος ικανου και ο Σαντλερ μπορει να βγαλει παπαδες. Για κινηματογραφο μιλαμε , το θεατρο ειναι αλλη ιστορια.

Δεν είναι μόνο θέμα σκηνοθέτη, ΙΜΟ. Αν ο ηθοποιός δεν το έχει στους δραματικούς ρόλους η ακόμα χειρότερα αν είναι αταλαντος γενικότερα, δεν μπορεί να κάνει θαύματα ο σκηνοθέτης.
Ο συγκεκριμένος ηθοποιός είναι ικανός για τα καλύτερα και τα χειρότερα και όντως με ένα καλό σκηνοθέτη μπορεί να δώσει δυνατή ερμηνεία.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Uncut Gems (2019)

Ακουγονται πολυ καλα λογια για την συγκεκριμενη ταινια
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Uncut Gems (2019)

Toσο εκνευριστικη μουσικη παντως δεν νομιζω οτι εχω ξανασυναντησει τα τελευταια χρονια .

Εντελως ασυνδετη με την ταινια .

Για την ιδια την ταινια δεν τρελλαθηκα μαλλον μετρια την βρηκα, πολυ καλος ο Σαντλερ αλλα μεχρι εκει.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Uncut Gems (2019)

Καλή και σχετικά πρωτότυπη σεναριακή ιδέα που όμως χωλαίνει κάπως στην υλοποίηση, με αποτέλεσμα η ταινία να καταλήγει αχρείαστα φασαριόζικη και κουραστική σε κάποια σημεία. Ο Σάντλερ καλός, αν και πατσινίζει αρκετά (φωνακλάς και με γουρλωμένα μάτια), ενώ και η μονίμως ένρινη και κλαψιάρικη χροιά της φωνής του δεν τον βοηθάει στους δραματικούς του ρόλους. Εδώ φαίνεται ότι έκανε σοβαρή προσπάθεια και μπράβο του. Το magnum opus του, όμως, παραμένει το Ζόχαν και ιδιαιτέρως η εισαγωγική σκηνή ανθολογίας στην παραλία.Η έτερη αποκάλυψη της ταινίας είναι η Τζούλια Φοξ που αν και δεν είναι ηθοποιός κλέβει την παράσταση με την παρουσία της. Βασικά, αν όλη η ταινία ήταν ένα μονόπλανο με τον πισινό της θα είχε σοβαρές πιθανότητες για Όσκαρ Φωτογραφίας. Ποιος Ντίκινς και αηδίες; Πέρα από την πλάκα, η ταινία αξίζει μιας θέασης, απλώς φέτος είχε την ατυχία να βρεθεί σε χρονιά με πολλά καλά έργα, με συνέπεια να παραγκωνιστεί. Τα αδέλφια Σάφντι, πάντως, έχουν ταλέντο και στο μέλλον σίγουρα έχουν να δώσουν και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Uncut Gems (2019)

πολυ μετρια, μου θυμισε τον πατσινο στις αποτυχημενες ταινιες του ο σαντλερ , σε αυτες που ολο φωναζε χωρις λογο
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Uncut Gems (2019)

Δύο ταινίες έχει κορώνα στο κεφάλι της τούτη δω.Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος δύο σεκάνς,ο οποίες αποτέλεσαν την έμπνευση και σεναριακά και εκτελεστικά.
Ολόκληρη τη σκηνή από τo Goodfellas όπου ο Ρέι Λιότα περιγράφει την τελευταία μέρα πριν τον πιάσουν (εκεί που προσπαθεί να ξεφύγει από το ελικόπτερο),και ολοκληρη την τελευταία σκηνη του Carlito's Way (μαζί με το φινάλε το οποίο κοπιάρει στεγνά).
Οι τύποι σκέφτηκαν πως θα ήταν να έπαιρναν αυτές τις δυο σκηνές και να τις έκαναν ολόκληρη ταινία.Στην οποία πατάνε το γκάζι από την αρχή και δεν το αφήνουν καθόλου.
Ως ιδέα δεν είναι κακή.Απλά με όλη αυτή τη σπίντα χάνεται η ισορροπία στην αφήγηση και καταντάει κουραστική,ιδιαίτερα όταν αυτή η αφήγηση είναι εντελώς γραμμική,χωρίς subplots και χωρίς δεύτερους ρόλους που να "σπάνε" τη μονοτονία της συγκέντρωσης σε ένα χαρακτήρα αποκλειστικά.
Ο Σάντλερ πάντως είναι καλός σηκώνει την ταινία στις πλάτες του εύκολα και ας φαίνεται ότι δεν έχει και καμιά σπουδαία καθοδήγηση,είναι εντελώς "μονόχρωμος" κάποιες φορές (ιδίως στις-λίγες-σκηνές που απαιτείται μεγαλύτερη συναισθηματική εμπλοκή,η εξομολόγηση στη γυναίκα του ή η σκηνή που καταρρέει και βάζει τα κλάματα π.χ.),αλλά γενικά δένει πολύ καλά με τη γενική "βιασύνη" της ταινίας.
Γιατί τελικά αυτό ήταν που έφτιαξαν οι δημιουργοί.Ξεκίνησαν να φτιάξουν μια αφόρητα πιεστική κατάσταση και τελικά έφτιαξαν μια βιαστική ιστορία όπου όλα ισοπεδώνονται στο σκοπό της high octane δράσης.
Δεν υπάρχουν ήρεμα διαλείματα,που να δημιουργούν αντιθέσεις ούτως ώστε όταν η δράση συμβαίνει να φαίνεται ακόμα πιο έντονη,δεν υπάρχει "χρώμα" στους χαρακτήρες ώστε να δημιουργείται συναισθηματική εμπλοκή με τον θεατή.
Και το κυριότερο είναι τόσο σημαδεμένος από την αρχή ο χαρακτήρας ώστε το φινάλε δείχνει πιο πολύ φυσιολογική εξέλιξη παρά αναπάντεχο,που αυτός ήταν ο στόχος του (το φινάλε του Carlito's Way σε αφήνει ξεκρέμαστο ακριβώς γιατί πριν σε έχει "παραμυθιάσει",ότι μπορεί να τη γλιτώσει ο τύπος).
Ταινία που την παρακολουθείς,αλλά που δεν δικαιώνει το hype που δημιούργησε σε καμμία περίπτωση.
 

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Re: Uncut Gems (2019)

Εμενα μου φανηκε παρα πολυ καλη παντως κι ενας φοβερος Σαντλερ που τον σνομπαραν στις υποψηφιοτητες των Οσκαρ.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Uncut Gems (2019)

Και γω το βρήκα έξοχο... Disturbing, discomforting, disfuctional, όλα τα dis- που μπορεί να φανταστεί κανείς...που όμως, δεν ξέρω, έδεσαν μια χαρά στην θέαση και εν τέλει μέσα μου... Επίσης, δεν ξέρω αν φταίει η καραντίνα, αλλά, Χριστέ, τι κ@λάρα ήταν αυτή....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Uncut Gems (2019)

Πολύ καλή ταινία. Δεν με κούρασε ο ρυθμός. Παιδιά λίγο αν πάτε Νέα Υόρκη χωρίς πλάκα τον αισθάνεσαι αυτόν τον ρυθμό. Είναι όλοι στην τσίτα. Το νιώθεις. Αν δεν το μπορείς απλά δεν μπορείς να ζήσεις σ αυτή την πόλη.
Οντως στον δρόμο των διαμαντιών σου φεύγει το καφάσι μόνο και μόνο από τις βιτρίνες. Στους ορόφους επάνω πρέπει να γίνεται της κακομοίρας όπως ακριβώς στην ταινία.

Που ήταν κρυμμένη αυτή η Julia ;;; περίεργο το χόλυγουντ που δεν την έχει ανακαλύψει νωρίτερα..... Κάτι μου λέει ότι θα την ξαναδούμε σύντομα :a0210:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Uncut Gems (2019)

Ταινιαρα! Ξέφρενος ρυθμός, ωραίο στορυ και ένας εξαιρετικός Sandler και μια υπέροχη (κυριολεκτικά) Julia Fox. Δεν της το είχα...


Sent from my iPad using Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Uncut Gems (2019)

Ωραία ταινία.

Στη αρχή με ενόχλησε λίγο ο ρυθμός και ο Σαντλερ (ή να πω, καλύτερα, Πατσίνο; ) αλλά στη συνεχεία με κέρδισε.