Αντικατάσταση εργοστασιακού ηχοσυστήματος και οθόνης για ford focus mk3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Καλημέρα σας, όπως λέει και ο τίτλος ψάχνομαι να αντικαταστήσω την εργοστασιακή μικρή οθόνη με κάποια 8 ή 9 " με ενσωματωμένο ηχοσύστημα και να μπορεί να συνεργαστεί με τα χειριστήρια του τιμονιού. Με ενδιαφέρει να έχει καλή ποιότητα ήχου και αξιόπιστο GPS. Βλέπω ότι κυκλοφορούν κάποια κινέζικα με γύρω στα 350 - 450 αλλά δεν αποφασίζω να κάνω την κίνηση γιατί δεν έχω άποψη απο κάποιον που τα έχει δοκιμάσει. Νομίζω ότι υπάρχει λύση και με επώνυμα ηχοσυστήματα με έξτρα όμως το πλαίσιο, αντάπτορες κλπ. και βγαίνουν ακριβότερα. Αξίζει άραγε το επιπλέον χρήμα για κάτι τέτοιο ή συμβιβαζόμαστε με τα κινέζικα που τα κάνουν όλα?
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Από "επώνυμους κινέζους" τσέκαρε την εταιρία Dasaita. Έρχονται έτοιμα με πλαίσιο και καλωδιώσεις με canbus για να φαίνονται στην οθόνη όλες οι πληροφορίες του αυτοκινήτου σου,είναι android, έχουν για ενίσχυση το γνωστό TDA7850 τσιπάκι και ενσωματωμένο DSP . Ειδικά τα τελευταία μοντέλα με τα 4 giga Ram και τον 8πύρηνο επεξεργαστή είναι πάρα πολύ τίμια. Δεν έχω προσωπική εμπειρία απο το focus αλλα το έχω δει εγκατεστημένο σε τογιότα του 2017 και το αποτέλεσμα ήταν σαν εργοστασιακό . Λειτουργουσαν κανονικά κάμερες οπισθοπορίας, gps κλπ και απο ήχο ήταν μια χαρά και αν δεν εχεις σκοπό να αλλάξεις ηχεία γλύτωνεις και τον ενισχυτή. Αν δεν κάνω λάθος έχουν και ανεξάρτητες RCA εξόδους 4.1 + όλες τις συνδεσεις για av εισόδους/ εξόδους (και αναλογικές και HDMI). Ρίξε ένα γκουγκλάρισμα για να πάρεις μια ιδέα.
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση εργοστασιακού ηχοσυστήματος και οθόνης για ford focus mk3

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα είδα και όντως έχουν καλά χαρακτηριστικά. Υπάρχουν όμως στην Ελλάδα ή πρέπει να τα παραγγείλει κάποιος απο Κινέζικα site?
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: Απάντηση: Re: Αντικατάσταση εργοστασιακού ηχοσυστήματος και οθόνης για ford focus

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα είδα και όντως έχουν καλά χαρακτηριστικά. Υπάρχουν όμως στην Ελλάδα ή πρέπει να τα παραγγείλει κάποιος απο Κινέζικα site?

Δεν γνωρίζω αν το φέρνει κάποιος επίσημα εδώ. Πάντως κυκλοφορούν εκτός απο τα κινεζομάγαζα και σε ebay και amazon αν και συνήθως είναι οι πιο παλιές εκδόσεις με τον προηγούμενο (και υποδεέστερο επεξεργαστή) Συνήθως τα πιο παλιά μοντέλα είναι γύρω στα 300$ ενώ τα καινούργια κυμαίνονται στα 400-450$
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αντικατάσταση εργοστασιακού ηχοσυστήματος και οθόνης για

Δηλαδή αυτά με τον παλαιότερο επεξεργαστή λες δεν θα μας κάνουν δουλειά? θα έχουν προβλήματα?
Γιατί πάντα θα βγαίνει κάτι καινούργιο και δεν γίνεται να είσαι μέσα σε όλα. Άμα είναι να γλιτώσεις και κανένα εκατόφραγκο?