αγορά soundbar με dolby atmos ή dts:x

tempo

Established Member
4 August 2006
200
καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά μιας soundbar η οποία θα συνδεθεί με το XBOX ONE S το οποίο σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του υποστηρίζει Dolby Atmos και DTS:X. Η σύνδεση του XBOX με την soundbar θα γίνει με την οπτική ίνα ή με hdmi out που υποστηρίζει το xbox.

Η σύνδεση της soundbar με την τηλεόραση θα γίνει με το απλό καρφάκι ή χρησιμοποιώντας την ομαξονική ψηφιακή έξοδο της τηλεόρασης (βλέπε και το θέμα εδώ https://avclub.gr/forum/showthread.php/168628-απορία-σχετικά-με-την-έξοδο-ήχου-απο-TV-σε-soundbar ).

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν είναι στο πρόγραμμα η αγορά TV.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω με βάση τα παραπάνω;
Επειδή βλέπω ότι δύσκολα θα βρω μπάρα που θα υποστηρίζει και dolby atmos και dts:x (ή αν βρω θα έχει απλησίαστη τιμή) τι απο τα δύο να προτιμήσω να υποστηρίζει η soundbar;
Αν θέλω να βλέπω και ταινίες απο netflix τι είναι καλό να υποστηρίζει η soundbar;


έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση στο μυαλό σας;
ευχαριστώ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
Προτίμησε μια ηχομπάρα που στα ίδια χρήματα παίζει καλύτερα από μια άλλη με περισσότερα features, κι ας έχει η πρώτη μόνο Dolby Audio που είναι συμβατό με το Atmos από DD+ του Netflix.

Τηλεόραση δεν θα αλλάξεις όπως είπες και θα μείνεις με την Full HD 42άρα, άρα δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεις χρήματα σε ηχομπάρες που δέχονται σήμα 4Κ από κάποια HDMI είσοδο. Προφανώς το XBOX σε 1080 θα παίζει.

Το θεματάκι είναι η ομοαξονική έξοδος της TV. Δεν θα βρεις εύκολα ηχομπάρα που να έχει ομοαξονική. Συνήθως οπτική έχουν.
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
Προτίμησε μια ηχομπάρα που στα ίδια χρήματα παίζει καλύτερα από μια άλλη με περισσότερα features, κι ας έχει η πρώτη μόνο Dolby Audio που είναι συμβατό με το Atmos από DD+ του Netflix.

Τηλεόραση δεν θα αλλάξεις όπως είπες και θα μείνεις με την Full HD 42άρα, άρα δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεις χρήματα σε ηχομπάρες που δέχονται σήμα 4Κ από κάποια HDMI είσοδο. Προφανώς το XBOX σε 1080 θα παίζει.

Το θεματάκι είναι η ομοαξονική έξοδος της TV. Δεν θα βρεις εύκολα ηχομπάρα που να έχει ομοαξονική. Συνήθως οπτική έχουν.

δηλ. φίλε μου, μου προτείνεις να πάρω μια με καλύτερο ήχο παρά τις επιπλέον δυνατότητες; αν έχει μόνο dolby audio θα μπορεί να αναπαράγει όπως πρέπει τον ήχο σε ένα παιχνίδι που υποστηρίζει dolby atmos (δηλ. να ακούς τον ήχο απο την σωστή κατεύθυνση κλπ). Αυτό που λες "μόνο Dolby Audio που είναι συμβατό με το Atmos από DD+ του Netflix" ομολογώ ότι δεν το έχω καταλάβει.....

όσο για την ομοαξονική έξοδο της tv στο αλλο θέμα που αναφέρω στο 1o post υπάρχει πρόταση για μετατροπή σε οπτική. Θα υπάρχει απώλειες κλπ;
Στην χειρότερη μπορώ να περάσω τον ήχο απο την tv στην soundbar με το απλό καρφάκι......!!!!! το ξέρω χαζομάρα άλλα μάλλον θα έχω καλύτερο ήχο απο το απλό ηχείο της tv.


να ρωτήσω και κάτι ακόμη που διάβασα άλλα δεν ξέρω πόσο αληθεύει.......dolby atmos μπορώ να έχω μόνο μέσω της HDMI σύνδεσης ή και μέσω οπτικής;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
Μέσω οπτικής μπορείς, αλλά όχι όπως υλοποιείται στα consumer μηχανήματα. Χρειάζεται άλλου τύπου διασύνδεση οτπικής που δεν είναι S/PDIF.

Το Dolby Digital είναι συμβατό με το DD+ που είναι το φέρον stream του Atmos στην περίπτωση αυτή (του Netflix). Εκείνο που θα πρέπει να τσεκάρεις στην περίπτωση των gaming consoles είναι κατά πόσο το σήμα που θα στείλεις στην ηχομπάρα είναι τέτοιου τύπου.

Δεν είμαι ειδικός στις παιχνιδομηχανές, αλλά η αίσθησή μου είναι πως κάτι τέτοιο συμβαίνει κι εκεί. Δηλαδή με λίγα λόγια πρόκειται για Dolby Audio και αν υπάρχει στην άκρη υπάρχει αποκωδικοποιητής Dolby Digital, το σήμα που παίρνεις είναι Dolby Digital στο ανώτερο bitrate (640 kbps).
Εφ' όσον συμβαίνει το παραπάνω, τότε το rendering του ήχου είναι σωστό.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις το σχετικό paper της Dolby για το atmos στις ηχομπάρες.

Full compatibility
Both audio decoders are designed to be fully backward compatible with legacy channel-based Dolby
Digital Plus and Dolby TrueHD soundtracks.


https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-atmos/dolby-atmos-for-sound-bar-applications.pdf

Επίσης:

Is Dolby Digital Plus content backward-compatible?
Because Dolby Digital Plus is built on core Dolby Digital technologies, content that is encoded with Dolby Digital Plus is fully compatible with the millions of existing home theaters and playback systems worldwide equipped for Dolby Digital playback. Dolby Digital Plus soundtracks are easily converted to a 640 kbps Dolby Digital signal without decoding and reencoding, for output via S/PDIF. The 640 kbps bit rate, which is higher than the standard 448 kbps used on DVDs, is fully compatible with all existing Dolby Digitald ecoding products such as A/V receivers, and can provide higher-than-DVD quality from Dolby Digital Plus soundtracks when played back through existing systems.

https://www.dolby.com/uploadedFiles/Assets/US/Doc/Professional/dolby-digital-plus-faq.pdf