30fps σε <=1080p, υποστηριζεται μονο απο TV των πρώην NTSC αγορων;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Χαιρετω την ομαδα,

Εδω και καιρο αναρωτιωμουν γιατι δεν βλεπω ομαλη κινηση σε ορισμενα youtube videos και livestreams. Ανακαλυψα πως οφειλεται στα 30fps που η τηλεοραση μου δεν τα υποστηριζει. Και ετσι ψαχνω ματαια μεχρι στιγμης πως μπορω να λυσω το προβλημα. Η πιο αξιοπιστη λυση μαλλον ειναι μια TV που παιζει απο μονη της τα 30fps σε αναλυσεις χαμηλοτερες των 4K. Δυστυχως η TX-43GXW904 της Panasonic που εχω βαλει στο ματι να προμηθευτω τους επομενους μηνες στο manual της αναφερει να υποστηριζει τα 30fps μονο στα 4K αλλα οχι σε χαμηλοτερες αναλυσεις που το χρειαζομαι.

Θα χαιρομουν για οποιαδιποτε απαντηση περι του θεματος.
Χαιρετισματα απο τη Στουτγκαρδη.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: 30fps σε <=1080p, υποστηριζεται μονο απο TV των προην NTSC αγορων;

Δεν έχει κανένα πρόβλημα η τηλεόρασή σου. Τα βιντεάκια του youtube είναι ΓΤΠΚ.

Η τηλεόρασή σου σίγουρα ανανεώνεται στα 60Hz. Συνεπώς, μια χαρά τα υποστηρίζει τα 30 καρέ.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Και στα κινητά ,laptop κλπ πως και τα βλέπω τα βίντεο μια χαρά; Μήπως είναι ότι άλλο;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τα κινητα π.χ. εχουν την οθονη στα 60hz. Αρα ενα βιντεο των 30/60fps θα αποδοθει σωστα, ενω ενα των 24/25/50 fps οχι.
Παρ'ολα αυτα το σπασιμο στην κινηση εχει μικρο βημα μεσα στο μικρο καδρο και δεν ενοχλεισαι ιδιαιτερα.
Οσο μεγαλωνει το καδρο, τοσο πιο ενοχλητικο γινεται το σπασιμο/judder κλπ. στα ματια.

Εγω καποτε επαιζα σε 42"tv απο Pc ταινιες και την καρτα την ειχα στα 60hz γιατι βαριομουν να αλλαξω refresh rate. Δεν με ενοχλουσε καθολου. Τα προβληματα του να ενοχλει/κουραζει το judder στα δικα μου τα ματια αρχισε απο τις 46" και πανω.


Οσον αφορα το youtube και καποια βιντεο με κακη κινηση, οφειλεται στο γεγονος πως καποιοι χρηστες ενω τραβουν ενα βιντεο π.χ. στα 30 καρε, υστερα στο edit και στο ανεβασμα, στις ρυθμισεις το εχουν δηλωσει π.χ. ως 25fps και τοτε η κινηση προκυπτει προβληματικη.

Πολυ συχνο γεγονος σε κινητα με καμερες ή φωτ μηχανες, οπου ανεβαζουν ενα βιντεο με συρραφη πολλων βιντεο που τραβηχτηκαν με ολα τα frame rate της καμερας.

Ακομα και σε θεαση στο Pc καποιοι δεν εχουν καταλαβει πως οταν βλεπουν βιντεο youtube σε 25/50 ή 30/60 πρεπει να αλλαζουν το refresh rate της καρτας για να δουν σωστη κινηση. (αλλα λογω ιντσων του μονιτορ, δεν ενοχλει και καποιοι δεν παιρνουν καν χαμπαρι)


Για την τηλεοραση του θεματος τωρα, κανε αναζητηση οποιουδηποτε βιντεο με φραση κλειδι "60fps video" και δες αν παιζουν σωστα.
σου εβαλα τα 60 επειδη αφ'ενος θα παιξουν σωστα στα 60hz της Tv οπως θα επαιζαν τα 30, ενω τα 60 στο search ειναι ευκολο να σου εμφανισει σωστα αποτελεσματα αναζητησης το youtube, ενω με αναζητηση 30, βγαζει οτι να'ναι.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Αν τα βίντεο αυτά είναι "επίσημα" οπότε και καλής ποιότητας, έπρεπε να τα παίζει καλά, Χρήστο.
Από εκεί και πέρα, η άλλη λύση είναι κάποιο Media Player ή BD Player, ή ακόμα και δορυφορικός δέκτης, αλλά εδώ μπαίνει η προυπόθεση πως πρέπει να έχουν Youtube.
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Re: Απάντηση: 30fps σε <=1080p, υποστηριζεται μονο απο TV των προην NTSC αγορων;

Δεν έχει κανένα πρόβλημα η τηλεόρασή σου. Τα βιντεάκια του youtube είναι ΓΤΠΚ.

Η τηλεόρασή σου σίγουρα ανανεώνεται στα 60Hz. Συνεπώς, μια χαρά τα υποστηρίζει τα 30 καρέ.


Καταρχην η TV στην οποια βλεπω μεχρι στιγμης ειναι η Sony KDL32W656A ομως οχι με συνδεση απο το PC αλλα εχοντας κατεβασει τα αρχεια και μεταφερει σε 2.5" σκληρο εντος του Octagon SF4008 απ' οπου γινεται και η αναπαραγωγη.
Τωρα μολις βλεπω στα τεχνικα χαρακτηρηστικα της πως θα πρεπε να παιζουν ομαλα: https://www.sony.de/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs/kdl-32w656a/specifications
Μηπως το προβλημα ειναι στο δεκτη;


Τι εννοεις με ΓΤΠΚ;


Για να γινω πιο σαφης:
Καποια απο τα αρχεια του Up Drones, ανεβασμενα που ειναι σε 30fps μου δημιουργουν θεμα ομως και τα livestreams της ΕΡΤ. Αφορα ομως πολυ περισσοτερα αρχεια και streams και ετσι αναζητω μια λυση.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εμεις νομιζαμε οτι παιζεις απο τον ενσωματωμενο Player της tv. Θα πρεπει να μπεις στις ρυθμισεις του octagon και να ψαξεις να βρεις ρυθμισεις εξοδου εικονας και να τον γυρισεις σε 30p. Δεν ξερω αν και η ερτ ειναι 30p ή 25p.


Το ΓΤΠΚ ειναι ακρωνυμιο ακαταλληλο για ανηλικους. :laugh:
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Με συγχωρειτε που δεν διευκρινησα για τον τροπο αναπαραγωγης. Οφειλεται στην συσσορευμενη κουραση και την ελλειψη χρονου λογω εργασιας..

Ευχαριστω για για την εξηγηση του ακρωνυμου. Εχοντας ζησει ανεκαθεν εκτος Ελλαδος πλην καποιων πολυ συντομων διαστηματων δεν εμπλουτησα το λεξιλογιο μου με την προαναφερθεισα εκφραση :)

Λοιπον, ο Octagon SF4008 τρεχει satdreamgr 6 (2019-03-09-develop) και εχω τις εξης ρυθμισεις:

 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Και εγώ κατάλαβα πως παίζεις μέσω TV.

Γύρνα τον Octagon σε 1080p 30... αλλά... να ξέρεις πως αν κάτσεις να παρακολουθήσεις κανάλι του δέκτη, αν τον αφήσεις σε 30fps, θα έχεις τώρα πρόβλημα με όλα τα κανάλια τα οποία δεν θα παίζουν ομαλά.
Το σωστό για όλη την Ευρώπη, είναι το 25fps (καρέ). Αλλάζεις αυτό το multi που έχεις.
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Ως επιλογη εχει 50Hz, 60Hz και multi. Για 30fps πουθενα λογος. Μηπως ο δεκτης τελικα δεν βγαζει τα καταλληλα fps και μας κοροϊδευει;


Παντως τα ΕΡΤ 1/2/3 Worldwide π.χ. βγαινουν με 720p/30fps:

https://www.youtube.com/watch?v=oKDOnAf7xmg
https://www.youtube.com/watch?v=7vutpv0TESc
https://www.youtube.com/watch?v=5r5iftFbASw

Δοκιμαστε τα στο vlc π.χ. και βλεπετε με Ctrl+J τις λεπτομεριες του codec.

Και 720p/60Hz που εχω επιλεξει δειχνει τελειως αφυσικη η ροη της εικονας με μικροδιακοπες που δεν το εχω σε αλλα streams οπως π.χ. στα

ANT1 HD: https://antennalivesp-lh.akamaihd.net/i/live_1@715138/master.m3u8 1080p/25fps
Alpha HD: https://alphalive-i.akamaihd.net/hls/live/682300/live/master.m3u8 720p/25fps


Και τα 30fps αρχεια που δοκιμαζω με ρυθμισεις 1080p/60Hz δεν τα δειχνει παλι ομαλα.

Αντε να βρεις ακρη..
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Το 50Hz είναι η ρύθμιση για το 25... και το 60Hz αντίστοιχα για το 30.

Θα σου έλεγα να ανεβάσεις κάποιο βίντεο με το πρόβλημα, να το δούμε στην πράξη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το πρόβλημα θα ξεχωρίζει στο βίντεο.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μιας και η παραγωγή της ΕΡΤ γίνεται ουσιαστικά σε 50i/25p, το πιο πιθανό είναι να φταίει η μετατροπή που κάποιος έκανε στα 30fps...
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Μιας και η παραγωγή της ΕΡΤ γίνεται ουσιαστικά σε 50i/25p, το πιο πιθανό είναι να φταίει η μετατροπή που κάποιος έκανε στα 30fps...

Αυτο υποθετω κι εγω και αναρωτιεμαι πιανου υπευθυνου του ηρθε η ιδεα να βγαινει σε 30fps;
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Το 50Hz είναι η ρύθμιση για το 25... και το 60Hz αντίστοιχα για το 30.

Θα σου έλεγα να ανεβάσεις κάποιο βίντεο με το πρόβλημα, να το δούμε στην πράξη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το πρόβλημα θα ξεχωρίζει στο βίντεο.

Π.χ. αυτο:
https://www.youtube.com/watch?v=aJc2ho1lxEo
 
19 June 2006
35,671
Μιλάμε για στριμς και μετά μιλάμε για ροή. Στα στριμς το σήμα είναι καρασυμπιεσμένο, ούτε καν ξέρουμε την πηγή, ούτε καν ξέρουμε τι κάνουν μέχρι να δούμε την πρώτη εικόνα στο μόνιτόρ μας. Επίσης μετά μπαίνει και το θέμα της γραμμής σου. Φίλε deepbluesky, κατέβασε ένα αρχείο πραγματικά στα 25 ή 60 καρέ και κάνε αναπαραγωγή στην τηλεόρασή σου έχοντάς την κλειδωμένη στα 50 και 60Hz αντίστοιχα. Μόνον τότε θα καταλάβεις τι και ποιος φταίει.