Αγορα 65'' τηλεορασης για ταινιες (Samsung & Sony)

denial

Established Member
3 March 2008
147
Καλησπέρα σε ολους.

Σκεφτομαι εδω και δυο χρονια την αντικατασταση της tv αλλα τωρα ηρθε η ωρα να το δω σοβαρα, θελω να φυγω απο τις 55'' και να παω σε 65'' για ευνοητους λογους (μεγαλυτερη εικονα).
Καταρχην δεν θελω να δωσω παραπανω απο 1800 ευρω σε καμια περιπτωση και η αγορα θα γινει λογικα τον επομενο μηνα (εκτος αν περιμενω τα χριστουγεννα για προσφορες αλλα δεν ξερω
αν αξιζει γιατι μπορει να μην υπαρχει διαθεσιμοτητα), και λογω των θεματων των OLED γιατι λογικα θα την κρατησω τουλαχιστον αλλα 5 με 6 χρονια την tv δεν ειμαι για πειραματα.

Με ενδιαφερουν οι Samsung & Sony, παντα βεβαια προτιμουσα Sony και ολες οι tv που εχω απο 32 εως 55 ειναι Sony, δεν εχω παραπονο εκτος απο ενα κολλημενο pixel στην 42αρα
που εχω στο Pc που με ειχε απογοητευσει αλλα μπορω να παω και σε Samsung μιας και απο γνωστους εχω καλες εντυπωσεις.

Για την ιστορια εχω τωρα μια 55'' Sony (55HX850) σαν βασικη τηλεοραση για ταινιες (συνδεση με Hdmi σε pc Μονιμα) και netflix παλι μεσω του pc μιας και το client που εχει
δεν αναβαθμιστηκε ποτε απο την Sony και δεν τα παει καλα οποτε αναγκαστικα και netflix μεσω του Pc βλεπω και δεν εχω μεχρι στιγμης κανενα παραπονο .
Δεν με ενδιαφερει να παιξω games αν και στο μελλον υπαρχει μια πολυ μικρη περιπτωση να καταληξω με καποια κονσολα π.χ. playstation 5 οταν βγει αλλα αν και δεν ειναι
βασικη προυποθεση καλο θα ηταν η tv να μην εχει τρελο Input Lag και να μπορει να μπει παιχνιδοκονσολα.

Για να μην κουρασω θελω μια tv μεγαλυτερη (65'') να ειναι 4κ με πολυ καλυτερη εικονα απο αυτη που ηδη εχω για να αξιζει την αναβαθμιση και να λειτουργησει σωστα
Out of the Box (δεν εννοω το calibration εννοω με τα λιγοτερα προβληματα σαν εταιρια ) και να ειμαι ευτυχισμενος απο αυτο που θα δω σε σχεση με αυτο που εβλεπα (σε 4κ σιγουρα
θα εντυπωσιαστω μιας και εχω 1080p τηλεοραση αλλα αραγε θα υπαρξει αισθητα καλυτερη εικονα σε 1080p Υλικο με την νεα?)
Η αποσταση θεασης ειναι ακριβως 2.5 μετρα και καθομαι παντα σε ευθεια με αυτην.
O ηχος δεν με ενδιαφερει μιας και εχω ξεχωριστο ενισχυτη με ηχεια 5.1 για αυτη τη δουλεια τα ηχεια της tv δεν τα δουλεψα ποτε εκτος απο δοκιμη απλα οτι εχει ηχο :))

Σε samsung βρηκα μεσα απο reviews και μια μικρη ερευνα την Samsung QLED QE65Q70RA και σε sony την KD65XF9005 .

Αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας αν εχετε καποιο αλλο μοντελο αναμεσα στις δυο αυτες εταιριες που να αξιζει σε αυτα τα λεφτα ή και φθηνοτερη ακομη αν καποιο απο τα δυο
εχει futures που δεν με ενδιαφερουν, μιας και μοναδικο βασικο κριτηριο ειναι η ποιοτητα εικονας και η αντοχη στον χρονο.

Ευχαριστω!!!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65" τηλεόρασης για ταινίες (Samsung & Sony)

...θελω μια tv μεγαλυτερη (65'') να ειναι 4κ με πολυ καλυτερη εικονα απο αυτη που ηδη εχω για να αξιζει την αναβαθμιση και να λειτουργησει σωστα...

OLED. Αλλιώς, σε LCD, τη Sony XF9005.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αντοχή στο χρόνο στις καινούργιες τηλεοράσεις κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί. Μόνος τρόπος για να είσαι ήσυχος είναι η 5ετή εγγύηση που δίνουν τα καταστήματα ή αποτελεί μέρος προσφοράς των ίδιων των εταιρειών.

Οι OLED έχουν αποδείξει μεγάλη αντοχή στο χρόνο παρά τα αντίθετα που διέδιδαν οι fan της Samsung. Διάβασε εδώ στο avclub μέτρηση της LG OLED του 2015 μετά από 10.000 ώρες λειτουργίας χωρίς ίχνος burn in https://avclub.gr/forum/showthread.php/146121-LG-55EG910V-Reviews-Εντυπώσεις-Σχόλια/page111.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
επίσης από LCD πιθανόν σε προσφορά να φτάνουν τα 1800 ευρώ για sony XG95 ή samsung Q80R σε Black friday
κατα τα άλλα ως γνωστόν οι oled είναι καλύτερες για ταινίες.
αν θες να δώσεις λιγότερα, τότε όπως λέει και o Michalis3, κάτι καλύτερο από την XF9005 σε αυτά τα λεφτά δύσκολα θα βρεις.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Αν μπορείς να περιμένεις μεχρι το Black Friday σίγουρα θα παίξουν προσφορές σε OLED μέσα στο budget σου...
 

denial

Established Member
3 March 2008
147
θα προσπαθησω να κανω υπομονη μεχρι black friday μπας και βρεθει καποια ευκαιρια σε oled .
Να ειστε καλα ευχαριστω για τις απαντησεις σας .
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Να περιμένεις τηv bf,αλλά ταυτόχρονα κοίταζε κιόλας.Οι τιμές των tv είναι ασανσέρ. Ψάχνω κ εγώ για 75',κ για μια μέρα μπορείς να χάσεις ή να κερδίσεις πολλά λεφτά.
 

denial

Established Member
3 March 2008
147
Περιμενοντας την BF ειμαι αναμεσα σε 65XF9005 και 65XG9505 αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι εκτος απο γωνιες θεασης που δινει η 65XG9505 εχει καμια αλλη κραυγαλέα διαφορα με την XF9005 ?
Και οι δυο direct Led εχουν με local dimming δεν βλεπω καμια αλλη διαφορα ή δεν μπορω εγω να καταλαβω.
Γνωριζει καποιος να με διαφωτισει γιατι να προτιμησω την XG απο την XF και αν αξιζει τα παραπανω λεφτα η XG μονο για τις γωνιες θεασης αν και εφοσον ειναι αυτο το μονο που τις διαφοροποιει?

Βεβαια τωρα που κοιταξα στην Sony το x-wide το εχει μονο η 75 της σειρας XG ουτε αυτο εχει σαν διαφορα η XG απο την XF.......ακρη δεν βγαζω.

Ευχαριστω.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
65XG9505 vs 65XF9005

Παρακάτω οι διαφορές της XG9505 σε σχέση με την XF9005:

X1 Ultimate vs X1 Extreme

Better and faster operating system-new SoC (CPU,GPU,RAM)
Dolby Atmos support
New sound system-Multi Acoustic Audio (πλευρικά tweeter)
Input Lag reduced
new remote control (RMF-TX600E,Silver )
hands free Voice Control-μικρόφωνα στο λογότυπο Sony)
pre-installed Autocal app
XG9505: 4 full 4K/60 HDMI inputs
metal thinner legs
eARC support : yes
new action menu
Netflix calibrated mode
Airplay 2 and HomeKit compatibility will be available via firmware upgrade


55"...[rtings.com]...Sony XBR55X900F vs Sony XBR55X950G side-by-side comparison...https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-sony-x950g/585/764
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Kai η q70r έχει ισάξια βαθμολογία με την 950g. Yπάρχει κάποιος άλλος λόγος που δεν την προτείνει κανείς;

γενικά είναι μια από της καλύτερες τηλεοράσεις, αλλά προσωπικά μου αρέσει να έχω τη δυνατότητα να κλείνω το local dimming αν θέλω.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
γενικά είναι μια από της καλύτερες τηλεοράσεις, αλλά προσωπικά μου αρέσει να έχω τη δυνατότητα να κλείνω το local dimming αν θέλω.

Αυτο το θέμα τελικά με το locall dimming με τους υπότιτλους το λεγόμενο blooming έχει λυθεί, μειωθεί με κάποιο τρόπο;
Στις sony μπορείς να το κλείσεις τελείως δηλαδή;
 

dimergr

New member
30 December 2013
12
Ως κατοχος της Q70r 65'' εδω και 1 μηνα δεν εχω δει blooming ουτε σε netflix ουτε σε appleTV ουτε σε 4κ hdr απο στικακι πουθενα. Ειχα κι εγω την ανησυχια μου με αυτα που διαβαζα πριν την παρω, αλλα αυτη την στιγμη μπορω να επιβεβαιωσω πως προβλημα δεν υφισταται. Σε συγρκιση με την sonyXG950 ειναι αισθητα πιο φθηνη και δεν εχει το θεμα στο HDR (θαμπωμα στα μαυρα πλαισια μιας ταινιας) που εμφανιζει η sony.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
γενικά είναι μια από της καλύτερες τηλεοράσεις, αλλά προσωπικά μου αρέσει να έχω τη δυνατότητα να κλείνω το local dimming αν θέλω.

που μπορει να επηρεαζει αυτο σε πραγματικες συνθηκες? κατι ανεφερε και ο τυπάς στο βιντεο που παραθετει ο ΧΑVITO παρακατω.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
η κάθε τεχνολογία έχει και τα όρια της. Στο κομμάτι των LCD τα μοντέλα από q70R και πάνω για samsung καθώς και σειρά 9 sony, είναι κοντά στο όριο του ΑΡΙΣΤΟΥ που μπορεί να δώσει η τεχνολογία αυτή.
από κει και πέρα για το local dimming, τόσα τεστ έχουν γίνει και στο rtings και σε άλλα site (hdtvtest) όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει τα + και τα -
 

dimergr

New member
30 December 2013
12
https://www.youtube.com/watch?v=8EbF9QxbmxA
Σε αυτο το βιντεο απο το 18:05 φαινεται το προβλημα που εχει η σονυ με περιεχωμενο HDR το οποιο θεωρω απαραδεκτο. Φιλος μου που εχει την xf9005 μου αναφερει οτι εχει σπαστικα αργο μενου λογω android. Το καλο ομως συγκριτικα με q70 ειναι οτι εχει built in chromecast και δεν παιδευεσαι με την bixby της samsung.