Ερωτήσεις για καλώδιο HDMI (2.1)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Καλησπέρα...

Επειδή σε λίγο καιρό σκέφτομαι να πάρω την LG C9 που υποστηρίζει HDMI 2.1 και επειδή θα την τοποθετήσω επιτοίχια (και πρέπει να περάσω τα καλώδια από πριν), θέλω να ρωτήσω...

Υπάρχουν καλώδια που είναι ειδικά v2.1 ή αρκεί ένα κλασικό High Speed καλώδιο HDMI ;;


Επίσης για ποιο λόγο υπάρχουν καλώδια με Ethernet; Υπάρχουν συσκευές που χρησιμοποιούν το HDMI over Ethernet;


Έχω ένα καλώδιο High Speed (χωρίς Ethernet) και θα ήθελα να βάλω αυτό στη νέα TV, αν γίνεται...

Βασικά είναι το Ultralink CS1 και θα ήθελα να μου πείτε αν κάνει για 4Κ@60, HDR, κλπ...


Άσχετο αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν βλέπω την Ultralink στους πιστοποιημένους adopters του hdmi.org
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Περνά στην εγκατάσταση κ 3 utp καλώδια κατηγορίας 6
Θα τα χρειαστείς σίγουρα.
Μαλλον το λιγότερο 4
2 χρειαζεται για να γίνουν HDMI
Ενα για να συνδέσεις την τηλεόραση
Βαλε αλλο ενα σιγουρα θα χρειαστεί αργότερα ...
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Υπάρχουν hdmi 2.1 καλώδια και εχουν μερικες διάφορες από τα hdmi 2.0. Κατά 95% βέβαια θα καλυφθείς και με hdmi 2.0 που είναι φτηνότερα.

Αν θέλεις να είσαι future proof κ σκοπεύεις να τα περάσεις μέσα από τοίχο, ίσως αξίζει για hdmi 2.1. Αλλιώς με ένα 2.0 ξεμπερδεψες. Μπορεί να έρθει κ η τηλεόραση με καλώδιο 2.1 μέσα στο κουτί πάντως.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: Ερωτήσεις για καλώδιο HDMI (2.1)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


2 χρειαζεται για να γίνουν HDMI
Μάκη αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο; Πώς δλδ τα Ethernet θα γίνουν HDMI...
Ξέρω ότι τα καλώδια HDMI διακρίνονται σε: 1) Απλά, 2) Απλά με Ethernet, 3) High Speed και 4) High Speed με Ethernet.
Αυτά με Ethernet δεν μπορώ να καταλάβω που χρησιμεύουν...
Απ' όσο έχω διαβάσει, υποτίθεται ότι η συσκευή που παίρνει ιντερνετ, το μοιράζει με καλώδιο HDMI+Ethernet στην άλλη συσκευή που συνδέεται.
Υπάρχουν όμως συσκευές που παίρνουν δίκτυο από HDMI;
(προφανώς κάτι βασικό μου διαφεύγει!) :bang:


Υπάρχουν hdmi 2.1 καλώδια και εχουν μερικες διάφορες από τα hdmi 2.0. Κατά 95% βέβαια θα καλυφθείς και με hdmi 2.0 που είναι φτηνότερα.

Αν θέλεις να είσαι future proof κ σκοπεύεις να τα περάσεις μέσα από τοίχο, ίσως αξίζει για hdmi 2.1. Αλλιώς με ένα 2.0 ξεμπερδεψες. Μπορεί να έρθει κ η τηλεόραση με καλώδιο 2.1 μέσα στο κουτί πάντως.
Δυστυχώς δεν υπάρχει καλώδιο HDMI μέσα στη συσκευασία.

Βασικά τα καλώδια δεν έχουν εκδόσεις, χωρίζονται στις παραπάνω 4 κατηγορίες.
Δεν ξέρω όμως αν αλλάζει κάτι στην 2.1 σύνδεση. Μέχρι και την 2.0 πάντως ένα High Speed χρειάζεται (για 4Κ, HDR, κλπ)....
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Επισης πρόσεξε όλα αυτα να τα τρέξεις μεσα απο κανάλι χωρις πολλές γωνιές
Περνά κ 2 ατσάλινες να υπαρχουν ωστε αν χρειαστεί να δέσεις κατι να το τραβήξεις .
Μην ξεχάσεις να βαλεις θυρίδες επισκέψεις σε κομβικά σημεία στο ταβάνι
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Re: Απάντηση: Ερωτήσεις για καλώδιο HDMI (2.1)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βασικά τα καλώδια δεν έχουν εκδόσεις, χωρίζονται στις παραπάνω 4 κατηγορίες.
Δεν ξέρω όμως αν αλλάζει κάτι στην 2.1 σύνδεση. Μέχρι και την 2.0 πάντως ένα High Speed χρειάζεται (για 4Κ, HDR, κλπ)....

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από δικό μου προβληματισμό. Το 2.0 βάζει όριο στο bandwidth του arc, έτσι δεν μπορεί να υποστηρίξει eARC που είναι στην ουσία Dolby true HD, και DTS Master. Δλδ στο σύστημα μου θα χρειαστώ τουλ ένα καλώδιο 2.1. Τα υπόλοιπα θα μείνουν 2.0.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: Ερωτήσεις για καλώδιο HDMI (2.1)

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από δικό μου προβληματισμό. Το 2.0 βάζει όριο στο bandwidth του arc, έτσι δεν μπορεί να υποστηρίξει eARC που είναι στην ουσία Dolby true HD, και DTS Master. Δλδ στο σύστημα μου θα χρειαστώ τουλ ένα καλώδιο 2.1. Τα υπόλοιπα θα μείνουν 2.0.

Καλημέρα.
Δεν ισχύει αυτό. Το eARC δεν χρειάζεται ουτε σύνδεση 2.1, ούτε σχετικό καλώδιο... Φυσικά και υποστηρίζεται από την 2.1 αλλά δεν είναι απαραίτητη.

Το eARC υποστηρίζεται κανονικά από σύνδεση HDMI 2.0 και καλώδιο High Speed.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Sony AG9 που έχει ARC/eARC (από την HDMI3 IN) ή οι νέοι ενισχυτές Denon/Marantz.
Όλες αυτές οι συσκευές έχουν eARC από HDMI 2.0...