Βλάβη SONY KDL-46HX720 - φωτο

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Καλημέρα,

Έχω στην κατοχή μου την εν λόγω τηλεόραση (SONY KDL - 46HX720) από το 2012..μέχρι πριν 3 μήνες όλα καλά..κάποια στιγμή εμφανιστήκαν μαύρες κάθετες γραμμές και τώρα τελευταία αφήνει σκιές στις γρήγορες σκηνές.
Σας παραθέτω φωτογραφίες.. Πάω για πάνελ? λογικά με ασύμφορο κόστος επισκευής?

Screenshot_1.jpgIMG_20190922_212731.jpg
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Δοκίμασε δύο πράγματα, μπας και...
Βγάλε την από την πρίζα για κάποιο διάστημα να κρυώσει και δεύτερον, κάνε τις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Ναι, αν είναι πάνελ είναι ασύμφορο για TV 7 ετών, εκτός και αν βρεις κάποιο μάστορα που να μπορεί να στην κάνει την επισκευή. Μπορεί όμως να μην είναι πάνελ.
Παιδιά που γνωρίζουν και δουν το μήνυμά σου, ίσως να μπορούν να σου προτείνουν κάποιον.
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Δοκίμασε δύο πράγματα, μπας και...
Βγάλε την από την πρίζα για κάποιο διάστημα να κρυώσει και δεύτερον, κάνε τις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Ναι, αν είναι πάνελ είναι ασύμφορο για TV 7 ετών, εκτός και αν βρεις κάποιο μάστορα που να μπορεί να στην κάνει την επισκευή. Μπορεί όμως να μην είναι πάνελ.
Παιδιά που γνωρίζουν και δουν το μήνυμά σου, ίσως να μπορούν να σου προτείνουν κάποιον.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. πήγα στον μοναδικό τεχνικό που έχει η sony στην περιοχή μου και του έδειξα τις φωτο και μου είπε χωρίς ενδιασμούς panel και ασύμφορη η επισκευή.
θα δοκιμάσω την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και βλέπω.έλεγα οτι θα την γλιτώσω αλλά δεν βλέπω φως!!!!κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Τι να πω όλα τα εχουν δημιοργησει για μια χρηση η οποια εχει και ημερομηνια ληξης! παιρνεις μια τηλεοραση και ουτε μια 10 ετια δεν σε βγαζει ! και εμεις πληρωνουμε κανονικα αλλα αξιοπιστια τιποτα ! :smash: