iPad OS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
63ae0f9a-90f5-4276-bac4-b4079c7324eb.png



Νομιζω οτι πλεον το iPad θελει το δικό του νημα για το OS.

Μετα απο μερικα λεπτα χρησης δηλωνω ενθουσιασμένος με το 13.1.

Και μονο οτι μικρυναν επιτελους τα εικονοδια και εχεις τοσο χωρο ειναι μεγαλο βήμα.

Αισθανεσαι πλεον οτι δουλευεις σε κανονικό desktop μηχανημα.
 
Last edited by a moderator:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
to 12.9 first gen σαν να εφαγε performance hit σοβαρό...
Πρώτες (πολύ πρώιμες εντυπώσεις).
App Store. Κρύψανε τα updates σε παραθυρο μέσα στο account... fail
φυσικά κάνουν update οι περισσότερες τώρα απο μόνες τους.
General settings. Δε βρίσκω τη μπάρα που έδειχνε οπτικά άμεσα το χώρο που καταλαμβάνουν εφαρμογές, μουσικη κλπ και διαθέσιμο. Μόνο σε λίστα. (Fail)

Dark mode. Win
Νομίζω θα θέλει καμια μέρα να στρώσει.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
to 12.9 first gen σαν να εφαγε performance hit σοβαρό...
Πρώτες (πολύ πρώιμες εντυπώσεις).
App Store. Κρύψανε τα updates σε παραθυρο μέσα στο account... fail
φυσικά κάνουν update οι περισσότερες τώρα απο μόνες τους.
General settings. Δε βρίσκω τη μπάρα που έδειχνε οπτικά άμεσα το χώρο που καταλαμβάνουν εφαρμογές, μουσικη κλπ και διαθέσιμο. Μόνο σε λίστα. (Fail)

Dark mode. Win
Νομίζω θα θέλει καμια μέρα να στρώσει.

Στο 13.1 που πέρασα χθες βραδυ βλέπω κανονικά στο Account (λογαριασμός) Αpple ID, iTunes - App Store ότι υπάρχει δυνατότητα να κόψεις την αυτόματη ενημέρωση των εφαρμογων, μουσικής , βιβλίων κλπ.

Στο 13.1 βλέπω κανονικα στο General , Storage on Ipad την μπάρα με χρωματάκια και απο κάτω καθε εφαρμογή ξεχωρα
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: iPad OS

οχι το Cascable , Vimeo , Instagram,Clips,IMovie, Messenger και κανα δυο ακομη μου ενημερωσε απο ότι ειδα , δεν εχω και πολλες εφαρμογες περασμένες αλλά το Lr οχι δεν το ενημερωσε
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
μπορείς απλά οτι editing μπορούσες πρίν τώρα το εκαναν premium feature εκτος αν τραβηξεις απο τη συσκευή φωτο
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
καλα , παντα premium ηταν το LR για raw και ολες τις λειτουργιες.

Το θεμα ειναι οτι μεχρι πριν λιγο δε μπορουσες ν ανοιξεις κατευθειαν αρχεια απο εξωτερικη πηγη.
Μονο με "πλαγιο" τροπο... μεσω του Files.


Τωρα δηλ. αν κανεις import στο LR εμφανιζει το στικακι-sd card-usb κλπ ?
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Στο Pro 10.5'' που έχει υποδοχή Lightning αν βάλεις USB 3 camera adapter χρειάζεται και ρεύμα για φλασάκι η όχι;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
σε μενα που εχει λήξει η συνδρομή, μονο απο τα files με αφήνει δεν δινει απευθείας sd import
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Απάντηση: Re: iPad OS

στο 10,5 ηθελε στις beta ...δε ξερω αν αλλαξε κατι τωρα.

Με sd card δεν ηθελε ρευμα, κι ετσι τα περνουσα εγω.

Θα το δοκιμάσω το βράδυ γιατί δεν το έχω μαζί αν και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι απο beta
Πάντως στο iPhone δυστυχώς χρειάζεται ρεύμα για φλασάκι [sd ναι, δεν χρειάζεται]


ps
Πήρα τον αντάπτορα περισσότερο για μεταφέρω δεδομένα απευθείας από ένα iPhone σε άλλο μέσα σε +-μισή ώρα γιατί με το iCloud όλοι ξέρετε τους χρόνους ;)
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Στο Pro 10.5'' που έχει υποδοχή Lightning αν βάλεις USB 3 camera adapter χρειάζεται και ρεύμα για φλασάκι η όχι;

Με ένα 16αρι παλιο usb στικάκι της Kingston, ο Usb3 lighting adapter μου είπε οτι θέλει ρεύμα για το στικάκι. Είμαι στο δρόμο και δεν έχω ρεύμα να του βάλω. Και δεν βλέπω επιλογή στο LR να μου δίνει να ανοίξω αρχείο απο εξωτερική πηγή, ίσως αν πάρει ρεύμα να γίνεται αλλά στις επιλογές για να ψάξει βλέπω camera roll και files

Δεν το συζητώ να τα περνω στο camera roll πρώτα γιατί έτσι άλλαζαν όνομα και ήταν ο μόνος τρόπος να περάσεις πολύ γρήγορα μεγάλα raw αρχείο εκτός της πιο αργής ασύρματης χρήσης του Cascable pro (πληρωμένη έκδοση όχι η free που αφήνει μόνο jpeg).

Υπομονη να δούμε τι θα μπορούμε να κάνουμε μόλις αναβαθμιστεί το LR
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Την επιλογή, αν υπάρχει, θα την δεις όταν συνδέσεις κάτι εξωτερικό και το δει το σύστημα (files app)

Είναι νωρίς πάντως, μάλλον δεν έχει βγει αναβάθμιση ακόμα.


Πάντως υπάρχει τρόπος, το είχα γραψει και παλιότερα...μέσω files app, και share.

Sent from my SM-T720 using Tapatalk