Είμαι μεταξύ αγοράς της LG OLED 65C9 & Samsung QLED QE65Q900RA

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Καλημέρα στην ομάδα!
Είμαι μεταξύ αγοράς της 4K UHD OLED 65C9PLA LG (τιμή 2.800) και της Samsung QLED QE65Q900 65 (τιμή 2.900 με έκπτωση το κουπόνι 300 για αγορές σε ΣΜ)
Μπορείτε να με βοηθήσετε περισσότερο (κι από το παραπάνω βίντεο) για την προτίμηση της μίας ή της άλλης?
Ευχαριστώ θερμά.
 
Last edited by a moderator:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: -LG TV Line-up 2019-

Από τη μία έχεις μια τηλεόραση με άπειρη αντίθεση (OLED) και από την άλλη μια τηλεόραση με αντίθεση 1.000-2.000:1.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Καλημέρα στην ομάδα!
Είμαι μεταξύ αγοράς της 4K UHD OLED 65C9PLA LG (τιμή 2.800) και της Samsung QLED QE65Q900 65 (τιμή 2.900 με έκπτωση το κουπόνι 300 για αγορές σε ΣΜ)
Μπορείτε να με βοηθήσετε περισσότερο (κι από το παραπάνω βίντεο) για την προτίμηση της μίας ή της άλλης?
Ευχαριστώ θερμά.

εγω αμα ειχα τοσα λεφτα θα πηγαινα χαλαρα στην OLED χωρις να μηδενιζω οτι και η αλλη εχει καποια πλεονεκτηματα.....
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
δεν αξίζει να παρεις την Q900R που ειναι 8Κ. την ίδια ποιότητα έχει και η Q90R... και σχεδόν ίδια και η Q80R
το μόνο καλο που έχει η Q90R είναι η φωτεινότητα 1000+ nits που έχει νόημα μόνο αν βλέπεις διπλά σε μπαλκονόπορτα με φως... και γενικά αν βλέπεις ταινίες μέρα μεσημέρι...
και επισης αν υπαρχει κινδυνος να την ξεχάσει κάνεις για ώρες με ένα μενου πανω πχ απο dvd ή από videogame...
κατα τα άλλα oled
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Καλημέρα στην ομάδα!
Είμαι μεταξύ αγοράς της 4K UHD OLED 65C9PLA LG (τιμή 2.800) και της Samsung QLED QE65Q900 65 (τιμή 2.900 με έκπτωση το κουπόνι 300 για αγορές σε ΣΜ)
Μπορείτε να με βοηθήσετε περισσότερο (κι από το παραπάνω βίντεο) για την προτίμηση της μίας ή της άλλης?
Ευχαριστώ θερμά.

Τσάμπα χάνεις τον χρόνο σου να αναρωτιέσαι φίλε μου.

Απο την μία έχεις μια τηλεόραση τελευταίας τεχνολογίας που δείχνει το μαύρο για μαύρο και γενικά φέρνει την τηλεοπτική προβολή πολύ κοντά σε αυτό που οι παραγωγοί των ταινιών και των σειρών έχουν δημιουργήσει και απο την άλλη μια τηλεόραση παλαιάς τεχνολογίας που με διάφορα τρικ όπως αύξηση της ανάλυσης και το περιβόητο φίλμ απο quantum dots γίνεται πιο φωτεινή και μπαίνει στα ράφια των καταστημάτων απέναντι απο τις OLED γιατί απλούστατα η Samsung δεν έχει καταφέρει να φτιάξει ακόμα τηλεοράσεις OLED :laugh:

Αντί λοιπόν να ασχολείσαι με την φτιασιδωμένη γκρανκάσα της Samsung καλύτερα να βάλεις στην λίστα σου τις OLED απο Panasonic και Sony που έχουν μπεί πολύ δυνατά στην αγορά και ενώ φοράνε ίδια panel (LG) καταφέρνουν και διαφοροποιούνται έστω και λίγο.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
καλύτερα να βάλεις στην λίστα σου τις OLED απο Panasonic και Sony που έχουν μπεί πολύ δυνατά στην αγορά και ενώ φοράνε ίδια panel (LG) καταφέρνουν και διαφοροποιούνται έστω και λίγο.

Διαφοροποιούνται πολύ στην τιμή όμως. Ειδικά οι Sony...

Καλύτερα ο φίλος να βάλει στη λίστα του το προηγούμενο μοντέλο της LG (C8) που έχει πέσει πολύ τώρα και δεν έχει ουσιαστικές διαφορές με το καινούργιο...
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Oled χωρίς δεύτερη σκέψη. Ειδικά για τόσα λεφτά!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
πάντως αν με αυτά τα λεφτά πάρεις 82/85 ίντσες LED αξίζει, αν έχεις τον χώρο να βάλεις μια τόσο μεγάλη τηλεόραση. θα πάρεις πιο κινηματογραφική αίσθηση.
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
ερωτηση κρισεως
με το χερι στην καρδια...εσεις θα παιρνατε oled αν ηταν να μπει σε πολυ φωτεινο σαλονι με μπαλκονια γυρω και με πολυ συχνη χρηση συνεχους 12ωρου με πιθανοτητα να κολλησει σε σταθερη εικονα αν πχ βλεπεις replay tv cosmote?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Είμαι μεταξύ αγοράς της LG OLED 65C9 & Samsung QLED QE65Q900RA

Aπο τη στιγμη που ειναι γνωστο πως οι Oled πραγματοποιουν compensation cycle για προστασια Burn in, νομιζω πως καποιος που αναφερει οτι θελει εσκεμμενα να κανει χρηση συνεχους 12ωρου συχνα (αρα να μην επιτρεπει να ενεργοποιειται το συστημα προστασιας της Tv) θα πρεπει να την ξεχασει. Αν μπορει να την κλεινει για 6-7 λεπτα ανα 4 ωρες, κανενα θεμα.

Αν πολυ φωτεινο σαλονι σημαινει οτι το χερι θα πιασει το τηλεκοντρολ και θα ανεβασει την φωτεινοτητα της tv (oled light) στο maximum και να παιζει ετσι στη διαρκεια ημερας, πιθανως να υπαρξει θεμα. (σε υλικο με στατικα αντικειμενα)

Αυτο με την cosmote tv και το να κολλησει σταθερη εικονα δεν το καταλαβα επειδη δεν εχω. Αν για καποιο λογο κολλαει το καρε και μενει εκει ακινητο για Χ χρονο σε συνδυασμο με τις παραπανω συμπεριφορες ειναι επιφοβη για Burn in.
Εγω συμφωνα με την παραπανω περιγραφη θα συνιστουσα αποφυγη.

Απο την αλλη για την συγκεκριμενη 8Κ της samsung, αν θες ριξε λιγο διαβασμα, θα ειναι επιφωτιστικο. Θα δωθουν πολλα χρηματα για μια υποτιθεται premium tv (8Κ qled) ενω ουσιαστικα θα αποκτησεις μια υπερτιμημενη LCD οπου θα εχει πολυ μικρο contrast, αλλα και παρα πολυ μικρο contrast modulation, οπου βασικα η εικονα θα ειναι πιο θολη κι απο μια 4Κ, κι ας ειναι "8Κ"


Στο παρακατω βιντεο γινεται αμεση συγκριση μεταξυ μιας LG OLED C9 vs Samsung QLED Q950R. Μπορεις να δεις σε φωτιζομενο δωματιο πως παιζουν δίπλα-δίπλα, (μαυρο-κοντραστ-γωνιες θεασης) ενω στο 15:00 του βιντεο μπορεις να δεις γιατι η samsung αν και 8Κ στην ουσια παραδιδει εικονα με πολυ μικροτερη λεπτομερεια απο μια 4Κ. (πολυ κακη αποδοση του contrast modulation)

Μιας και ανεβηκαμε σε αναλυσεις και με την ελευση των 8Κ οπου τις θελουμε για καλυτερη λεπτομερεια στις μεγαλες ιντσες, το contrast modulation ειναι κατι που σαν ορο θα πρεπει να αρχιζουμε να το συνηθιζουμε, μιας και μετραει την λεπτομερεια που μπορει να μας δωσει η εικονα.

Παρακατω μια επεξηγηση περι contrast modulation και τι εχει συμβει αυτες τις μερες μεταξυ LG-SAMSUNG και το βιντεο για να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/108224-8%CE%9A?p=1058381161&viewfull=1#post1058381161


https://www.youtube.com/watch?v=D9K9oU_VTQ8
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Ευχαριστώ την ομάδα για τα κατάλληλες συμβουλές. Ουάου άνοιξε το μυαλό μου με όσα μου γράψατε πιό πάνω (και έψαξα για ακόμη περισσότερα) αν και περιμένω ακόμη και από άλλους φίλους εδώ μέσα περισσότερες γνώμες.
Έτσι αποφάσισα να μην αγοράσω την 8Κ Samsung και την διέγραψα από τις προτιμήσεις μου.
Μήπως στο κάδρο της LG να πρόσθετα την Panasonic (που ανέφερε πιό πάνω ένα συμφωρουμίτης) καθώς και την oled 65 Philips (804)? Την Sony F8 την είδα σ' εναν φίλο μου και δεν είδα την λεπτομέρεια του 4Κ που θέλω,
αλλά αντιθέτως είδα το καταπληκτικό μαύρο της...που με έσπρωξε να θέλω ν' αλλάξω την 3D Samsung που έχω σήμερα!
Για την μεγαλύτερη κινηματογραφική αίσθηση που ανέφερε ένας φίλος πιo πάνω, ίσως και να συμφωνούσα αν μου έλεγε και το modello TV που θα διάλεγα.
Εμείς εδώ στην επαρχία που δεν έχουμε την δυνατότητα να βλέπουμε από κοντά τα νέα μοντέλα τηλεοράσεων η γνώμη σας μας ανοίγει τα μάτια κυριολεκτικά!
Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...Έμεινα έκπληκτος!
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
ερωτηση κρισεως
με το χερι στην καρδια...εσεις θα παιρνατε oled αν ηταν να μπει σε πολυ φωτεινο σαλονι με μπαλκονια γυρω και με πολυ συχνη χρηση συνεχους 12ωρου με πιθανοτητα να κολλησει σε σταθερη εικονα αν πχ βλεπεις replay tv cosmote?

Όχι εννοείται ,θα διάλεγα μια LCD από τις XF9005 ή QE Q70RA.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
ερωτηση κρισεως
με το χερι στην καρδια...εσεις θα παιρνατε oled αν ηταν να μπει σε πολυ φωτεινο σαλονι με μπαλκονια γυρω και με πολυ συχνη χρηση συνεχους 12ωρου με πιθανοτητα να κολλησει σε σταθερη εικονα αν πχ βλεπεις replay tv cosmote?

Δηλαδή εννοείς ότι αν κολλήσει δεν θα είναι κανείς στο σπίτι να το παρατηρήσει και να το ξεκολλήσει; Ή περιγράφεις μια χρήση τηλεόρασης ως ραδιοφώνου που παίζει και μόνο ακούγεται στο σπίτι και δεν τη βλέπει κανένας. Γιατί αν είναι έτσι δεν χρειάζεται μια τηλεόραση των 1.000 ευρώ εφόσον δεν προορίζεται για θέαση.

Όσο για το φωτεινό δωμάτιο υπάρχουν πολλά βιντεο με το φως της ημέρας να μπαίνει μέσα στο δωμάτιο όπως αυτό:

 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Για την μεγαλύτερη κινηματογραφική αίσθηση που ανέφερε ένας φίλος πιo πάνω, ίσως και να συμφωνούσα αν μου έλεγε και το modello TV που θα διάλεγα.
Εμείς εδώ στην επαρχία που δεν έχουμε την δυνατότητα να βλέπουμε από κοντά τα νέα μοντέλα τηλεοράσεων η γνώμη σας μας ανοίγει τα μάτια κυριολεκτικά!
Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...Έμεινα έκπληκτος!

αυτό έχει σχέση και με απόσταση που κάθεσαι.
H sony 85XF85 είχε πέσει στα 2500, φαντάζομαι κάποια στιγμή σε προσφορά θα πέσει κάπου τόσο και η XG85
(στις 85 ίντσες έχουν VA panel)
εναλλακτικά μπορείς να δεις και 75 ίντσες από σειρά 9 (είχε πέσει και αυτή στα 2500 σε προσφορά)
από τι απόσταση θα βλέπεις;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Είμαι μεταξύ αγοράς της LG OLED 65C9 & Samsung QLED QE65Q900RA

δεν είδα την λεπτομέρεια του 4Κ που θέλω...

Δεν ξερω τι υλικο παρακολουθησες, που ηταν οι ρυθμισεις και με τι μεθοδο αξιολογησες την λεπτομερεια/ευκρινεια.
Μηπως εισαι συνηθισμενος σε υψηλες τιμες οξυτητας (sharpness) στην tv σου, ειτε απ ευθειας στο ρυθμιστικο, ειτε εχεις επιλεξει καποιο Mode που εχει τσιμπημενη οξυτητα. ? (sport/vivid/dynamic/ κλπ)

Ειναι συνηθες αν εχουμε συνηθισει υψηλοτερες τιμες οξυτητας/χρωματων/φωτεινοτητας κλπ, υστερα αν δουμε ενα αλλο μεσο σε πιο σωστες τιμες, να μας φαινεται ατονο, αχρωμο κλπ
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
Εγώ θα γίνω κακός...
Καλά όλα αυτά που λέτε για το μαύρο, την αντίθεση, το 4κ/8κ αλλά τα περισσότερα για το απλό μάτι και ειδικά τα μάτια που έχουν πρεσβιωπια/μυωπία κλπ δεν τα "πιάνουν"
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εγώ θα γίνω κακός...
Καλά όλα αυτά που λέτε για το μαύρο, την αντίθεση, το 4κ/8κ αλλά τα περισσότερα για το απλό μάτι και ειδικά τα μάτια που έχουν πρεσβιωπια/μυωπία κλπ δεν τα "πιάνουν"

Αφού συζητάμε να αγοραστεί τηλεόραση αναφοράς με 3.000 για να παίζει 12 ώρες την ημέρα και Μουτσινά και Μίκι Μάου τι σημασία έχει τι πιάνει το μάτι σου?
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Ωραία τα λέτε, σας απολαμβάνω και συμφωνώ και με τους τρεις προλαλήσαντες...
1) Απόσταση 4,5 μέτρα φίλε sat_gay.
2)Το έθεσες κομψά Werewolf, παίζει να έφταιγε και αυτό διότι τα μάτια μου Σαμσουνίζουν...
3) Fixxer δεν γίνεσαι κακός, αλήθειες λες για την ηλικίας μας...μεγάλο θέμα αυτό αυτό που έθεσες!!
4) Τελικά μήπως να πάω στην LG c8 που είπε ένας φίλος πιό πάνω? Όσο περισσότερα μαθαίνω εδώ από εσάς τόσο μεγαλώνει το χάος μέσα μου για αγορά TV 4K!
5) Ducksong έγραψες! Έχω 2 δορυφορικούς δέκτες, ένα cosmote, playstation 3 και blueray DTS 7.1 της samsung, σκληρούς δίσκους και στικάκια άσε....!
Από πηγές σκίζω... (ξέρω, ξέρω ρητορικό ήταν το ερώτημά σου). Κατεβάζω φουλ ταινίες 3D (μην σου ότι τις είδα όλες...) σε λίγο καιρό 4Κ...δεν βλέπω τα συνδρομητικά...τα έχω για τους άλλους ή για τα ντοκιμαντέρ!
Αλήθεια μπορείτε να μου πείτε εάν η Tv μου έχει Dolby Atmos θα το ακούω από το blueray με DTS 7.1 ή θα πρέπει να έχει και αυτό Dolby Atmos ή μετράει από που θα παίζει η πηγή της εικόνας? (χαζαμάρα είπα? Αν ναί δικαιολογήστε με...)