ακτινοβολια απο δορυφορικο πιάτο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

napolitanos

New member
20 September 2019
5
καλησπέρα παιδιά. μια ερώτηση: μένω σε ισόγειο και θέλω να εγκαταστήσω ote tv. επειδή ειναι δυσκολη η τοποθετηση του πιατου στη ταρατσα, ρωτησα τον ιδιοκτητη του προτελευταιου οροφου αν μου επιτρεπει να το εγκαταστησω στο μπαλκονι του και ο μονος του ενδοιασμος ειναι για το αν εχει ακτινοβολια. του ειπα, χωρις να ειμαι σιγουρος, οτι μαλλον δεν εχει διοτι λειτουργει ως δεκτης το πιατο. αν μπορουσε καποιος να μου απαντησει με σιγουρια, θα το εκτιμουσα. ευχαριστω!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Φυσικά και δεν έχει. Το σήμα έτσι κι αλλιώς περνάει από την βεράντα, απλά θα το μαζεύει το "πιάτο". Έτσι κι αλλιώς μέσα στο σπίτι δεν μπαίνει!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Το πιάτο δεν έχει σε καμία περίπτωση την παραμικρή ακτινοβολία. Δεν είναι κεραία που στέλνει κάποιο σήμα, αλλά λαμβάνει, όπως και οι απλές κεραίες στην ταράτσα.
Δεν έχετε να φοβάστε το παραμικρό.

Πάρε και κανένα ταψάκι γαλακτομπούρεκο στον άνθρωπο, ή αν τον ξέρεις καλύτερα, κέρασε τον και φάτε κανένα σουβλάκι.
Αυτό που σου έτυχε είναι από τα καλά... δεν κάνουν πολλοί τέτοια εξυπηρέτηση. :a0210:
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Θυμήθηκα τα πρώτα ασύρματα τηλέφωνα που άρχισαν να κυκλοφορούν.
Τα ίδια γράφτηκαν περί ακτινοβολίας..

Ευτυχώς εγώ έχω γλυτώσεις από παραξενιές από του γύρω.. Η ταράτσα μου θυμίζει κέντρο εκπομπής... Μόνο των ασυρμάτων φτάνει για να μου φέρουν την αστυνομία και κάθε λογής εμπλεκόμενο.. :p
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Τι να πούμε και όσοι ήμασταν κάποτε στο AWMN... σηκωτούς θα έπρεπε να μας είχαν πάρει αν ήταν έτσι :p
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Θυμήθηκα τα πρώτα ασύρματα τηλέφωνα που άρχισαν να κυκλοφορούν.
Τα ίδια γράφτηκαν περί ακτινοβολίας..

Ευτυχώς εγώ έχω γλυτώσεις από παραξενιές από του γύρω.. Η ταράτσα μου θυμίζει κέντρο εκπομπής... Μόνο των ασυρμάτων φτάνει για να μου φέρουν την αστυνομία και κάθε λογής εμπλεκόμενο.. :p

που μενεις ειπαμε;
 

napolitanos

New member
20 September 2019
5
Άκυρο το σχόλιο, τώρα είδα ότι ζητάει να το βάλει στο μπαλκόνι του. Γιατί όχι στην ταράτσα;

ειναι περιεργη η διαμορφωση της πολυκατοικιας. ειναι 5οροφη, οι 3 πρωτοι οροφοι εχουν 2 διαμερισματα εκαστος, ο 4ος και ο 5ος ενα διαμερισμα, οπου εχουν μεγαλα μπαλκονια. απλα στον 5ο, η βεραντα καλυπτεται με κεραμοσκεπη και γιαυτο ειναι δυσκολο να εγκατασταθει στη ταρατσα, γιατι δεν μπορει να πεσει το καλωδιο κατω
 

napolitanos

New member
20 September 2019
5
Απάντηση: Re: ακτινοβολια απο δορυφορικο πιάτο

Φυσικά και δεν έχει. Το σήμα έτσι κι αλλιώς περνάει από την βεράντα, απλά θα το μαζεύει το "πιάτο". Έτσι κι αλλιώς μέσα στο σπίτι δεν μπαίνει!

ευχαριστω!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Και αν είσαι καλός γείτονας, δώστου με ένα διπλό LNB σήμα να βλέπει κι αυτός τα ελεύθερα κανάλια αν θέλει.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
για οσους τους φαινεται αστεια η αρχική ερωτηση , να πω οτι καποτε οι ανθρωποι πιστευαν ότι τα μάτια μας εκπέμπουν ακτινοβολία και έτσι βλέπουμε... :D :D
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Θα είδαν καμία ταινία sci-fi στην τότε ΕΡΤ εποχής 80, πχ με τον zooperman και τους μπήκε η ιδέα, δεν εξηγείται αλλιώς. :flipout:

Superman-III.jpg