Αγορά νέας τηλεόρασης

xrhstos

AVClub Addicted Member
6 December 2006
1,377
Καλησπέρα σας,
μετά απο 3 χρόνια συμβίωσης με μια samsung 50 6400 (μοντ. 2016),ένα ωραίο κυριακάτικο βράδυ αποφάσισε να μου δειχνει στο κατω μερος στο κεντρο (10 χ 20cm ύψος) το πράσινο χορτάρι μπλε....όπως και σε άλλον έαν κυκλο διαμετρου περίπου 10cm λίγο πιο αριστερα και πανω.....διάγνωση και θεραπεία...αλλαγή λεντ μπαρς κόσους 200 ευρώ....(δεν είχα κάνει ο εξυπνος επέκταση εγγύησης). Θα φτιαχτεί και θα τοποθετηθει σε υπνοδωμάτιο...

....και για το σαλόνι αναζητείται νέα....με μπάτζετ 750 ως 800 ευρώ αυστηρά...55 ως 60 ιντσων...απόσταση θέασης 3m, τοποθετημένη σε βάση τοίχου, δεν απαιτούνται γωνιες κλισης δεξια κι αριστερα πάνω από 10 μοιρες...υλικό θέασης επί το πλέιστον ποδόσφαιρο, αλλά και ταινίες, συχνότερα απο nova ή cosmote, σπανιότερα από στικάκι....τηλεοπτικά κανάλια όπως ο πιο πολύς κόσμος χωρίς ιδιαιτερες απαιτησεις...κατά την θέαση κάθε υλικού πάντα ελαφρύς περιφερειακός φωτισμός με σποτάκια.

Εχω δει κάποιες στα γνωστα μαγαζιά...θα ήθελα τη συνδρομή σας επι καποιων συγκεκριμένων μοντέλων samsung, lg, sony, hisense (δεν ξέρω αν βρίσκεται στο ίδιο επιπεδο με τις 3 γνωστες).

Εκτιμώ ότι η αγορά θα μπορεί να γίνει περιμένοντας και τη black friday του νοεμβρίου.

Ευχαριστώ..
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αφού βλέπεις ποδόσφαιρο τότε μια τηλεόραση με 100Hz θα σε βοηθήσει αρκετά να βλέπει ομαλή κίνηση στις γρήγορες σκηνές.

Σε αυτή τη κατηγορία χρημάτων υπάρχουν οι Samsung 55RU8002, Samsung 55Q60R και Hisense Η55U8B
 

xrhstos

AVClub Addicted Member
6 December 2006
1,377
Ευχαριστώ κατ αρχήν....οι RU σε σχέση με τις ΝU τί διαφορά έχουν;
Θα άξιζαν τα 50 ευρώ επιπλέον για τη Hisense σε σχέση με την 8002;
Επίσης κάποια μοντέλα 58 ιντσών της samsung (55RU7170) να υποθέσω οτι δεν είναι 100Hz;.....την 8002 δεν την βγάζει 58αρα;

Μια ερώτηση ακόμα σε σχέση με τη βάση στήριξη...έχω μια βαση στηριξης vogel's 400 x 400....σε αυτή μπορεί να στηριχθει μια τηλεόραση που εχει vesa mount εως 400 χ 400;.....δλδ 200 χ 200, 400 χ 200 κοκ....;
 

xrhstos

AVClub Addicted Member
6 December 2006
1,377
καλησπέρα ξανα,
επαναφέρω το θέμα επειδη έχω χαθει και οι μερες περναν:

ζητειται sony ή samsung (κατά σειρά φθίνουσας επιθυμίας) 55 ιντσών, με VA πάνελ, 100hz κατά προτίμηση (αλλά οχι και απόλυτα αναγκαίο), μοντέλο 2018 ή 2019 μου είναι αδιάφορο, αρκέι να υπάρχει στην αγορά, με μπάτζετ 800 ευρώ (χωρίς σε αυτό το ποσό να συμπεριλαμβάνεται η επιπλέον χρέωση για την 5ετή εγγύηση).

Παρακαλούνται οι επαϊοντες να βοηθήσουν, καθ όσον η μη διαπραγματεύσιμη παράμετρος VA πάνελ με έχει κάνει να χαθώ....

Ευχαριστώ εκ προοιμίου για ακομα μια φορά...