Dolby Test για Android Box

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

drspiros

AVClub Addicted Member
Καλησπέρα παιδιά. Πώς μπορώ να δοκιμάσω αν ο ήχος από ένα android media player (ή tv box) κατευθύνεται σωστά προς τον ενισχυτή; Πού μπορώ να βρω AAC, AC-3 και DTS αρχεία ώστε να τεστάρω κάθε κανάλι ξεχωριστά; Ξέρω ότι στο YT υπάρχουν αρκετά αλλά έχω ακούσει ότι αυτά είναι στερεοφωνικά και ο ενισχυτής αναλαμβάνει την αποκωδικοποίηση. Πρόσφατα ανακάλυψα π.χ. ότι ο MX player μου στέλνει ήχο από AC-3 5.1 στερεοφωνικά στον ενισχυτή χωρίς passthrough.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Φίλε μου με όλα τα android app μπορείς να πάρεις πολυκάναλο dolby prologic από 2 κανάλια, εσύ αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι να πάρεις από το MX player είναι dts και Dolby digital (ac3) passthrough. Το ΜΧ το κάνει όμως το κάνει λίγο δύστροπα δηλαδή αυτόματα. Κάπου χάνεται όταν η HDMI δεν είναι συνδεδεμένη στον ενισχυτή αλλά στην τηλεόραση. Σε τέτοια περίπτωση το εγκαθιστάς ξανά με την HDMI στον ενισχυτή και ενεργοποιείς μια εντολή για τα μουσικά αρχεία.

Το παλιό Codi παίζει άνετα passthrough αλλά περιορίζετε στα απλά dts και Dolby digital δίχως Dolby digital plus που το παίζει σε στέρεο. Επίσης η ποιότητα ήχου του για κάποιο λόγο είναι υποδεέστερη.

Τα παλιά version του Codi μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ από το 15.0 μέχρι το 17 κατι και να τα εγκαταστήσεις, αλλά πρώτα πρέπει να εφοδιαστείς με υλικό –ταινίες, mkv με Ac3 και Dts.

https://xbmc.en.uptodown.com/android/versions
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Ευχαριστώ Αντώνη. Για να γίνω πιο ακριβής στον εξοπλισμό, δεν έχω τηλεόραση, η HDMI πάει σε πολυκάναλο Yamaha. Όταν ο MX αναπαράγει AC3 αρχεία και ο ενισχυτής είναι στο Dolby Digital mode, ο ήχος είναι πολυκάναλος. Όταν όμως πατήσω το Straight mode - αντίστοιχο του Passthrough, δηλαδή αναπαράγω ό,τι μου δίνει η πηγή - ο ήχος αυτόματα γίνεται στερεοφωνικός. Δοκίμασα και με την εγκατάσταση DTS codecs στο MX, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Κάτι κάνεις λάθος, το straight mode αναπαράγει μόνο το downmix από τα κύρια ηχεία και πρέπει να είναι απενεργοποιημένο για πολυκάναλο. Το passthrough output ενεργοποιείται από την πηγή.

Οπόταν σωστά άκουγες 5.1 σε ac3. Οπόταν η μονή ρύθμιση που χρειάζεται το ΜΧ αν είναι συνδεδεμένο με πολυκάναλο hdmi είναι ρυθμίσεις – ήχος – prefer audio passthrough mode. Και επιλογή στο πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου για να παίζει και μουσική.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Πώς κάνω λάθος; Όπως λέει και στις οδηγίες, στο Straight mode ο ενισχυτής στέλνει το σήμα στα ηχεία όπως το λαμβάνει, χωρίς περαιτέρω κωδικοποίηση. Άλλωστε με τον παλιό player (realtek, όχι android) όταν αναπαρήγαγα πολυκάναλα αρχεία είχα με το straight mode πεντακάθαρο πολυκάναλο ήχο!

https://imgur.com/Iq16EA6
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Αυτό που αναφέρει στις οδηγίες είναι ακριβός αυτό που σου ανάφερα. Στο straight mode δεν αν απάγεται κάποιο effect, αλλά ο ήχος αναπαράγεται μόνο από το δεξί και αριστερό ηχείο. Αυτό που αναφέρεις εσύ είναι κάτι άλλο, ίσως να είχες κάποιο dsp ενεργοποιημένο η κάποια Dolby Pro Logic επεξεργασία σε πολυκάναλο.
Αυτό που λέμε εδώ τώρα είναι για 5.1 πλήρως ανεξάρτητα κανάλια.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Κάτσε γιατί κάπου δεν καταλαβαινόμαστε. Εσύ λες ότι "το straight mode αναπαράγει μόνο το downmix από τα κύρια ηχεία και πρέπει να είναι απενεργοποιημένο για πολυκάναλο". Οι οδηγίες δεν λένε ότι πρέπει να είναι απενεργοποιημένο στο πολυκάναλο, λένε ότι τα πολυκάναλα αρχεία στέλνονται ως έχουν και αναπαράγονται από τα ηχεία του ενισχυτή χωρίς κάποιο εφέ.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Φιλέ μου είναι απλό.

Αν από τις ρυθμίσεις στην πηγή επιλέξεις PCM τότε κάθε αρχείο ήχου αποιασδήποτε μορφής θα μετατραπεί σε μορφή PCM. – Δύο κανάλια.

Αν στην πηγή επιλέξεις RAW η BITSTREAM η Dolby Digital η DTS η πώς αλλιώς τα ονομάζουν ο ήχος από τον αποκωδικοποιητή αποστέλλεται στην κανονική του μορφή ο οποίος είναι σε κωδικοποιημένη μορφή.

Στη συνέχεια ο πολυκάναλος αναλαμβάνει την αποκωδικοποίηση και βγάζει τα επιπλέον κανάλια.

Direct, Straight, η Pure Direct mode είναι άλλη ιστορία και από αυτά ακούς στερεοφωνικό πρόγραμμα απαλλαγμένο από περεταίρω επεξεργασίες.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
RAW έχω επιλέξει. Δεν γίνεται σωστά όμως η αποκωδικοποίηση. Χρησιμοποίησα ένα αρχείο dolby test AC3 5.1 που "ονοματίζει" το κάθε ηχείο ώστε να ακούς από πού προέρχεται ο ήχος και στα surround ο ήχος βγαίνει (και) από τα μπροστινά. Για του λόγου το αληθές, θα ξανασυνδέσω σήμερα το παλιό player να δω πώς συμπεριφέρεται.
Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Απάντηση: Dolby Test για Android Box

RAW έχω επιλέξει. Δεν γίνεται σωστά όμως η αποκωδικοποίηση. Χρησιμοποίησα ένα αρχείο dolby test AC3 5.1 που "ονοματίζει" το κάθε ηχείο ώστε να ακούς από πού προέρχεται ο ήχος και στα surround ο ήχος βγαίνει (και) από τα μπροστινά. Για του λόγου το αληθές, θα ξανασυνδέσω σήμερα το παλιό player να δω πώς συμπεριφέρεται.
Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.


Φυσικά και δεν παίζουν σωστά αφού δεν είναι σωστά αρχεία με τον τρόπο που προέκυψαν.
Αν είναι να φυλάξεις κάποιο αρχείο φύλαξε εκείνο το thx που είναι μουσική και βοήθα να ρυθμίσεις το sub. Με τα υπόλοιπα δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Λοιπόν, το πρόβλημα είναι καθαρά του android και μάλιστα σε επίπεδο λογισμικού και όχι hardware.
Και εξηγούμαι: Συνέδεσα στον ενισχυτή ένα παλιό Realtek player και αναπαρήγαγα αυτό το αρχείο. Ο ενισχυτής μπήκε κατευθείαν σε straight mode και αναπαρήγαγε σωστά τα 5.1 κανάλια ηχείο προς ηχείο!
Μετά ξαναέβαλα τη νέα μου συσκευή, η οποία είναι υβριδική, έχει πάνω και android και enigma. Στο enigma ο ήχος αναπαράγεται σωστά όπως στο Realtek, εάν γυρίσω στο Android ό,τι και να κάνω, βγαίνει στερεοφωνικός, απλά μοιράζεται στα 5 ηχεία (δεν είναι δυνατό με οποιαδήποτε ρύθμιση το surround κανάλι να ακούγεται και από τα μπροστινά ηχεία).
 

AGROTISS

Supreme Member
22 August 2012
5,007
Πετρούπολη Αθήνα
Καλημέρα. τη βοήθειά σας.
Γίνεται να ακούσω πολυκάναλο ήχο από ταινίες που κατέβασα σε android tv sony που έχω με vlc player ; ότι ρύθμιση και να κάνω στον vlc αναπαράγει μόνο δικάναλο.
Στον ενσωματωμένο player που έχει η tv όμως δεν έχω θέμα. τι μπορεί να συμβαίνει ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Με Kodi δοκίμασες; Ο VLC δεν περνάει πολυκάναλο ήχο όπου και να τον έχω δοκιμάσει.
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Καλημέρα. τη βοήθειά σας.
Γίνεται να ακούσω πολυκάναλο ήχο από ταινίες που κατέβασα σε android tv sony που έχω με vlc player ; ότι ρύθμιση και να κάνω στον vlc αναπαράγει μόνο δικάναλο.
Στον ενσωματωμένο player που έχει η tv όμως δεν έχω θέμα. τι μπορεί να συμβαίνει ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είχα διαβάσει ότι τόσο το vlc όσο και το bs player σταμάτησαν τη συνεργασία με dolby και dts...με kodi και mx player δεν υπάρχει πρόβλημα...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Απάντηση: Dolby Test για Android Box

Καλημέρα. τη βοήθειά σας.
Γίνεται να ακούσω πολυκάναλο ήχο από ταινίες που κατέβασα σε android tv sony που έχω με vlc player ; ότι ρύθμιση και να κάνω στον vlc αναπαράγει μόνο δικάναλο.
Στον ενσωματωμένο player που έχει η tv όμως δεν έχω θέμα. τι μπορεί να συμβαίνει ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Να προβείς σε αναβάθμιση Android 8 αν δεν το έχεις κάνει .
Το VLC ξέχασε το έχει μείνει πολύ πίσω από υποστήριξη εδώ και καιρό .
Κατεβάζεις το ARCHEOS MX player και φυσικά Kodi τα ρυθμίζεις όσον αφορά τον ήχο .
Όλα αυτά περνάνε κανονικά και το HDR αν έχεις αρχεία HEVC όπως και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με τους υπότιτλους .

Υ.Σ Την ερώτηση αυτή θα έπρεπε όμως να την κάνεις στο σχετικό νήμα με τις τηλεοράσεις Sony.
 

AGROTISS

Supreme Member
22 August 2012
5,007
Πετρούπολη Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dolby Test για Android Box

Κατ αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.


Να προβείς σε αναβάθμιση Android 8 αν δεν το έχεις κάνει .
Το VLC ξέχασε το έχει μείνει πολύ πίσω από υποστήριξη εδώ και καιρό .
Κατεβάζεις το ARCHEOS MX player και φυσικά Kodi τα ρυθμίζεις όσον αφορά τον ήχο .
Όλα αυτά περνάνε κανονικά και το HDR αν έχεις αρχεία HEVC όπως και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με τους υπότιτλους .

Υ.Σ Την ερώτηση αυτή θα έπρεπε όμως να την κάνεις στο σχετικό νήμα με τις τηλεοράσεις Sony.

Αναβάθμιση έκανε η τηλεόραση από μόνη της εδώ και κάμποσο καιρό. Με το VLC όντως δεν γίνεται τίποτα όσο κι αν προσπάθησα.

Το Kodi να σου πω την αλήθεια το βρήκα λίγο δύσκολο αν και υπέρ-πλήρες. ούτε αυτό έβγαζε πολυκάναλο. βέβαια δεν το έψαξα και πολύ.
Το Archos πάλι, έβγαζε πολυκάναλο αλλά δεν συντόνιζε την ομιλία με τον ήχο. έβλεπες να κουνιούνται τα χείλη των ομιλητών και ο ήχος έβγαινε με καθυστέρηση. έπρεπε κάθε φορά να ρυθμίζω την καθυστέρηση του ήχου.

Για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολύ προσπάθεια και αφού δοκίμασα 4-5 εφαρμογές βρήκα το NOVA Player (τυχαία μέσα απ τις εφαρμογές της TV )
Aυτό ήταν. αναγνώρισε αμέσως πολυκάναλο και Ελληνικούς υπότιτλους. η μόνη ρύθμιση που χρειάστηκε να κάνω ήταν το μέγεθος των υπότιτλων (για το δικό μου γούστο ) τίποτα άλλο. Το μενού έμοιαζε πάντως πολύ με του Archos. Oπότε όλα καλά.

Υ.Γ. Off topic όλα αυτά βέβαια για το παρόν νήμα στο οποίο έγινε ανακατεύθυνση από το Google-άρισμα που έκανα.
Παρακαλώ οι διαχειριστές αν κρίνουν ότι πρέπει να μεταφερθεί στο κατάλληλο νήμα. Ευχαριστώ -bye-
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Κάποια πράγματα είναι ΚΑΙ θέμα ρυθμίσεων ,θέλει ψάξιμο .

Στο ARCHEOS που σου πρότεινα πηγαίνεις στις ρυθμίσεις pass through και επιλέγεις το mode 1.
Στο Kodi στην έκδοση 18.6 πηγαίνεις στο γραναζάκι επιλέγεις expert μετά γλώσσα στην γραμματοσειρά για τους υπότιτλους arial.ttf και στην κωδικοποίηση Greek iso.
Μετά ρυθμίσεις σύστημα κάτω -κάτω Ενεργοποίηση passthrough επιλέγεις Dolby digital ,Dolby digital plus και dts.