Πικαπ Marantz TT5005

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nabou

New member
24 August 2007
44
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι να αγοράσω το παραπάνω πικάπ.
Ταιριάζει με το υπόλοιπο σύστημα ; (ενισχυτής Marantz pm7200 και ηχεία Audio Spectrum Avs-4)
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα ,φιλε μου θεωρω ότι το συγκεκριμενο πικ-απ είναι πολύ φθηνο και εισαγωγικο ενώ το υπολοιπο σετ απ που εχεις ενισχυτης και ηχεια είναι πιο ποιοτικα! ωστοσο εάν θελεις να προβεις στην αγορα πικ απ θα πρεπει να ανεβεις σε τιμη η στα 199 να κοιτάξεις για μτχ πιστεψε υπαρχουν πολλες ευκαιρειες ! προσωπικα θα κοιταζα σε dual, Project.rega.θα κοιταζα αυτές τις μαρκες και σε καινουργια αγορα αλλα και σε μτχ!:2thumb22sup:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Τις γνωσεις θα τις παρεις από το συγκεκριμενο φορουμ μην ανησυχεις υπαρχουν ατομα τα οποια είναι εμπειρα και θα σε βοηθησουν ! σου προτεινα για μτχ γιατι δεν ξερω το buget που διαθέτεις ?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καταρχήν ξεχασα να σου αναφερω ότι υπαρχει νημα για το πικ απ οπου εξηγει τα παντα ! για ρυθμισεις ,για κεφαλες , για βραχίονες μολις μπεις στο δικαναλο ηχο( στις πηγες )πας πανω πανω και υπαρχει νημα για το πικ-απ που τα εξηγει όλα αυτά! στα 250 ευρω θα κοιταζα για το Project primary om 5 ! ωστοσο καλο είναι να παρεις και ένα phono .τα ξεχωριστα phono είναι καλυτερα από αυτά που διαθετουν οι ενισχυτες !
 

Nabou

New member
24 August 2007
44
Καταρχήν ξεχασα να σου αναφερω ότι υπαρχει νημα για το πικ απ οπου εξηγει τα παντα ! για ρυθμισεις ,για κεφαλες , για βραχίονες μολις μπεις στο δικαναλο ηχο( στις πηγες )πας πανω πανω και υπαρχει νημα για το πικ-απ που τα εξηγει όλα αυτά! στα 250 ευρω θα κοιταζα για το Project primary om 5 ! ωστοσο καλο είναι να παρεις και ένα phono .τα ξεχωριστα phono είναι καλυτερα από αυτά που διαθετουν οι ενισχυτες !

Καλύτερα ως προς τι; Ένταση ή ποιότητα;
Από τις εταιρίες που μου είπες το Rega PLanar 1 τι λέει; Διαβάζω καλά σχόλια.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
εννοω ως προς την ποιοτητα δηλ ένα phono ξεχωριστο των 70 ευρω θα παιξει καλυτερα από του ενισχυτή και αυτό οφείλεται στο γεγονος ότι στους ενισχυτες hi-fi βαζουν απλα phono ! το rega και είναι αξιολογο απλως είναι πιο ακριβο ! να επισυμανω εδώ ότι αυτά τα πικ απ πρεπει να πας από κοντα και να τα ακουσεις για να καταλάβεις και τις διαφορες τους!:ears:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
εάν σκέφτεσαι να αποκτησεις και αλλους τοτε αξιζει να παρεις ένα ποιοτικο πικ απ εάν όμως θελεις απλα να ακους αυτους που εχεις πιστευω ότι και με ένα πικ-απ των 200 ευρω θα εισαι μια χαρα!
 

Nabou

New member
24 August 2007
44
Σίγουρα θα πάρω και άλλους. Διαβάζω για το planar 1, το βρίσκω 280 από εξωτερικό.
 

Nabou

New member
24 August 2007
44
σαν τιμη είναι μια χαρα αλλα φιλικα το λεω κοιταζω ότι αγοραζω να είναι από ελλαδα για να εχω και την εγγυση και το κεφαλι μου ησυχο! :ears:

Έχεις δίκιο.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Πικαπ Marantz TT5005

εννοω ως προς την ποιοτητα δηλ ένα phono ξεχωριστο των 70 ευρω θα παιξει καλυτερα από του ενισχυτή και αυτό οφείλεται

Δεν θα το ελεγα αυτο ειδικα για phono των 70 ευρω.Ο ενισχυτης χαιρει εκτιμησης γενικα και δεν νομιζω το phono input του να απειλειται απο phono των 70-100 ευρω.Εφ'οσον το εχει ο ενισχυτης να το αξιοποιησει κι αν μελλοντικα θελει παιρνει ενα εξωτερικο phono.Εξ'αλλου ενα πικαπ 200 ευρω με κεφαλη δεν θα εχει και πολλες απαιτησεις απο το phono.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε αυτό που λες εχεις δικιο ο ενισχυτης μια χαρα phono εχει είμαι λιγο υπερβολικος αλλα μιλαω για την εκδοχή που ο φιλος εάν παρει το rega που είναι καλο πικ απ να επαιρνε και ένα ξεχωριστο phono αντίστοιχης ποιοτητας για να επιανε το μεγιστο (αλλα όχι το phono των 70 ευρω )! το παρακανα! συμφωνω μαζι σου ξεκιναει να το συνδεσει με το ενισχυτή και μελλοντικα παιρνει και ένα phono ! εχεις δικιο!:2thumb22sup:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Αν παει τελικα για το rega (για μενα η καλυτερη επιλογη στην κατηγορια του) θα εχει την carbon κεφαλη που στην ουσια ειναι η audio-technica AT-3600L , μια πολυ καλη κεφαλη για την τιμη της.Ισως η μονη κεφαλη με σφαιρικη ακιδα που εκτιμω και εχω μια (μαζι με αλλες) σε ενα πικαπ μου.Οποτε μελλοντικα αν αποφασισει για καποια αναβαθμιση ισως αυτη να αφορα και την κεφαλη.Επι του παροντος το planar1/carbon ειναι πολυ καλη επιλογη.
 

Nabou

New member
24 August 2007
44
Re: Απάντηση: Πικαπ Marantz TT5005

Άρα το Rega είναι από τις καλύτερες επιλογές...
Θα ψάξω Αθήνα μήπως ρίξει κάποιος την τιμή αλλιώς θα το πάρω από εξωτερικό.
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια (για άλλη μια φορά).