Ακουστικά σε PC μέσω οπτικής θύρας

udroxoos

New member
26 September 2019
11
Προβάλω ταινίες στην tv από το pc και θέλω να χρησιμοποιήσω ακουστικά.
Στο pc έχω κάρτα ήχου με οπτική έξοδο (Asus Xonar DG) οπότε σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω (για πρώτη φορά) για να πάρω την καλύτερη δυνατή ποιότητα.
Θέλω λοιπόν τα φώτα σας για να μην κάνω καμμιά πατάτα αγορά, μιας και όπως ανέφερα πάω για... πρώτη φορά optical.
Χρειάζομαι τα εξής:

Οπτικό καλώδιο 5 μέτρων

optical1.jpg

Μετατροπέα οπτικού σήματος σε αναλογικό


optical2.jpg

και ένα audio splitter γιατί θα παρακολουθώ ταινίες με το αμόρε

optical3.jpg

Θα είμαι κομπλέ με αυτά; Αργότερα θα αναβαθμιστώ και σε ακουστικά αλλά προς το παρόν θέλω να κάνω την αρχή με τη μεταφορά ήχου.
Ευχαριστώ!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Μέχρι τα ακουστικά σωστά τα λες ως προς τη συνδεσμολογία. Μετά με το splitter σε χάνω. Να το βάλεις που και γιατι; Επίσης, το dac του λινκ Μήπως δεν ειναι καλυτερο απο την καρτα σου; και σου φτανει μια απλη προεκταση; και γενικά το ξεκινάς λάθος. Πρώτα διαλέγεις ακουστικά και μετά συνοδα;
 

udroxoos

New member
26 September 2019
11
Το splitter το χρειάζομαι γιατί θέλω να συνδέσω 2 ακουστικά ταυτόχρονα και ο μετατροπέας οπτικού/αναλογικού σήματος έχει μόνο μια έξοδο ακουστικών.
Για το αν ο μετατροπέας είναι καλός ή όχι δεν έχω ιδέα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Η πιο φτηνή λύση (και καλή) είναι προέκταση καλωδίου από την αναλογική έξοδο ακουστικών της κάρτας σου και μετά splitter για δύο ακουστικά.
Το μειονέκτημα είναι ότι αφού το pc είναι μακριά δεν θα μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μια χαρα ειναι ο ψηφιοαναλογικος μετατροπεας της καρτας σου.
Απλως αγορασε καποιο σχετικα καλης ποιοτητας καλωδιο ακουστικων (οχι απαραιτητως ακριβο)
 

udroxoos

New member
26 September 2019
11
Επομένως λέτε ότι καλύτερη λύση είναι να τραβήξω καλώδιο απευθείας από τον υπολογιστή.
Με ένα audio splitter σαν αυτό της φωτογραφίας θα μπορούσα να ρυθμίζω ήχο και μάλιστα ανεξάρτητα για το κάθε ακουστικό.

optical4.jpg

Απλά έλεγα μήπως αξιοποιούσα την οπτική έξοδο (μιας και είναι εκεί και κάθεται) για καλύτερα αποτελέσματα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Ναι είναι καλή λύση , δοκιμάζεις και βλέπεις.
Η κάρτα σου έχει καλή έξοδο ακουστικών με δικό της ενισχυτή.
Απλά διάλεξε εύκολα ακουστικά στα 16-32Ω και καλύτερα να είναι τα ίδια.