Ελαττωματικά Sennheiser HD650 / HD6XX στην αγορά ( + Αναζήτηση κατόχου στη Θεσσ/κη )

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

musictracer

New member
27 September 2019
6
Καλησπέρα,
Έχει προκύψει ένα θέμα εδώ και περίπου ένα χρόνο με τη Sennheiser η οποία μετέφερε - ή μάλλον καλύτερα επέκτεινε - την γραμμή παραγωγής της στην Ρουμανία. Η Sonarworks δέχτηκε έναν αριθμό δυσαρεστημένων πελατών της Sennheiser σχετικά με την αγορά κάποιων ελαττωματικών HD650 ακουστικών, τα οποία με τη σειρά της μέτρησε στο εργαστήριό της και απέδειξε ότι υπήρχε σημαντική απόκλιση στη συχνοτική απόκριση τους σε σχέση με τον κλασσικό ήχο των HD650, όπως επίσης και απόκλιση στην απόκριση των ίδιων των ελαττωματικών ακουστικών μεταξύ τους. Φάνηκε βέβαια μετά από μερικούς μήνες να ελαχιστοποιούνται οι αποκλίσεις στα επόμενα κομμάτια, ωστόσο δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες από τη Sonarworks έκτοτε, ενώ τα ελαττωματικά κομμάτια παραμένουν στην αγορά χωρίς κάποια ειδοποίηση ανάκλησης. Μάλιστα μόλις πριν ένα μήνα η Sennheiser ανακοίνωσε τα επίσημα εγκαίνια του νέου εργοστασίου της στη Ρουμανία. Εδώ μπορείτε να δείτε το σχετικό thread που παρουσιάζονται μεταξύ άλλων και τα αποτελέσματα των εργαστηριακών μετρήσεων: https://www.superbestaudiofriends.org/index.php?threads/solving-the-hd650-mystery.8026/


Στη δική μου περίπτωση, έλαβα ένα ζευγάρι HD6XX και η αλήθεια είναι ότι μου ακούγονται αρκετά unballanced με σαφή έλλειψη ενέργειας και σαφήνειας στις μεσαίες - μεσαιοψηλές συχνότητες κάτι που ταιριάζει απόλυτα με τα αποτελέσματα των μετρήσεων της Sonarworks. Στην παρούσα φάση όμως πριν διεκδικήσω την εγγύηση θα ήθελα να τα συγκρίνω με κάποια μη ελαττωματικά HD650 ή HD6XX για να διαπιστώσω δια ζώσης τις διαφορές, οπότε αν υπάρχει κάποιος καλοθελητής κάτοχος λειτουργικών HD650/6XX στη Θεσσαλονίκη και προσφέρεται θα το εκτιμούσα βαθύτατα να βρισκόμασταν για μία επι τόπου σύγκριση, ίσως κι επι πληρωμής αν το επιθυμεί.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Δεν μπορείς να διεκδικήσεις καμία εγγύηση βασιζόμενος σε μια μέτρηση μιας x εταιρίας ή κάποιου ιδιώτη
φαντάζομαι το καταλαβαίνεις αυτό.
Ο solderdude μέτρησε HD58x Ιρλανδίας και Ρουμανίας και είναι ακριβώς το ίδιο.
https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brands-s-se/hd58x-jubilee-massdrop/
Από εκεί και πέρα αυτό το γεγονός που γράφεις έχει αναφερθεί μόνο στο SBAF από τον τύπο της Sonarworks.
Αυτό δυστυχώς δεν λέει και πολλά.
Εγώ τα 650 τα έχω δώσει , συνεπώς δεν μπορώ να βοηθήσω.
Με τι ενισχυτή τα ακούς , είσαι βέβαιος ότι παίζουν όπως πρέπει?
 

musictracer

New member
27 September 2019
6
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Φυσικά και δεν θα διεκδικήσω καμία εγγύηση βάσει ενός thread, θα την διεκδικήσω βάσει ό,τι ακούω, γι' αυτό θέλω να κάνω τη σύγκριση. Η Drop το τελευταίο 6μηνο έχει πουλήσει πάνω από 8000 κομμάτια Sennheiser και αντιπρόσωπος της με διαβεβαίωσε ότι η επιστροφή που δέχονται από δυσαρεστημένους πελάτες είναι 1 στα 200 κομμάτια. Αυτό σημαίνει ότι περίπου 7 κομμάτια τον μήνα επιστρέφονται ως ελαττωματικά.

Από την άλλη ποτέ δεν υπαινίχτηκα ότι το Ρουμανικό εργοστάσιο παράγει ελαττωματικά προϊόντα. Αντιθέτως, όπως άλλωστε αποδεικνύεται στο thread που παρέθεσα, ΚΑΠΟΙΑ κομμάτια που διοχετεύτηκαν στην αγορά αμέσως μετά την έναρξη λειτουργίας του Ρουμάνικου εργοστασίου αποδείχθηκαν ελαττωματικά. Και απλά πιθανολογώ , βάσει του τι ακούω από το ζευγάρι μου ότι μπορεί κι αυτό να είναι ένα από αυτά. Αυτό είναι όλο.

Χρησιμοποιώ ένα id14 Audient Interface. Ενσωματώνει Burr Browwn κονβέρτορες και ο ενισχυτής μπορεί να τροφοδοτήσει ακουστικα μέχρι 600 ohm με άνεση. Άλλα τα έχω τεστάρει και στο κινητό μου και αλλού και ακούγονται το ίδιο μουντά. Δεν εννοώ veiled. Αυτό το περιμένεις από τη Sennheiser έτσι κι αλλιώς. Απλά reviews αναφέρουν ότι τα μεσαία λάμπουν (Shine) με αυτά και ότι οι φωνές είναι πολύ ευκρινείς. Εγώ δυστυχώς νιώθω ότι υπάρχουν πολλά χαμηλομεσαία και έλλειψη ευκρίνιας. Αν πάντως προσφέρεσαι μπορώ να σου τα φέρω να τα ακούσεις να μου πεις κι εσύ τη γνώμη σου γιατί το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να βρω ζευγάρι εδώ στη Θεσσ/κη..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Από μια ματιά στα specs της κάρτας βλέπω έξοδο στα 300Ω καμιά 40mW με αντίσταση εξόδου στα 30Ω.
Για το κινητό δεν το συζητάω.
Αν δεν τα ακούσεις από κάτι άλλο μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα.
Θα προσπαθήσω από εβδομάδα.
Που μένεις?
 

musictracer

New member
27 September 2019
6
Απάντηση: Re: Ελαττωματικά Sennheiser HD650 / HD6XX στην αγορά ( + Αναζήτηση κατόχου

Από μια ματιά στα specs της κάρτας βλέπω έξοδο στα 300Ω καμιά 40mW με αντίσταση εξόδου στα 30Ω.
Για το κινητό δεν το συζητάω.
Αν δεν τα ακούσεις από κάτι άλλο μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα.
Θα προσπαθήσω από εβδομάδα.
Που μένεις?

Έχω στείλει P.M.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Νομίζω τά είχε ό Νάκας πρός έπίδειξη πρίν άπό μερικά χρόνια στό ύπόγειο στό μαγαζί τής πυλαίας μαζί μέ τούς ένισχυτές καί τά ήχεία όταν βρέθηκα γιά άγορά πακέτου γιά έπαγγελματική χρήση, δέν θά χάσεις τίποτα νά πάρεις ένα τηλέφωνο...πάντως καί τά δικά μου άλλο μοντέλο γιά διαφορετικά ακούσματα τά είχε σφραγισμένα καί κακώς,μάλιστα διαμαρτυρήθηκα γιατί τούς άφήσαμε ένα σεβαστό ποσό γιά τίς άγορές πού κάναμε καί κάποτε πρέπει νά ζητήσουμε τά αυτονόητα άπό τίς έταιρίες πού εμπορεύονται προιόντα ύψηλής άξίας.Πάντως στό έξωτερικό βρίσκεις ότι θές χωρίς πολλά πολλά χωρίς νά έπικαλούνται θέματα "ύγιεινής"κοκ.
 

Anvidia

Established Member
25 July 2011
159
Παλιότερα(πριν το 2008 περίπου) τα HD650 έπαιζαν μουντά με χαρακτηριστικό μεγάλο βύθισμα στα 6Khz. Γεγονός που τροφοδότησε και όλο τον μύθο περί ιδιαίτερων αναγκών οδήγησής τους για να "λάμψουν", πράγμα που φυσικά δεν ισχύει, μιας και είναι απολύτως συμβατική η τεχνολογία τους. Οι ενισχυτές απλά "βλέπουν" ένα πηνίο μέσα σε μαγνητικό πεδίο. Ό,τι παίζει καλά, παίζει παντού καλά, αρκεί να υπάρχει η δύναμη. Τα 650 έχουν ευαισθησία 99db στο 1mW. Δηλαδή, με έναν ενισχυτή που βγάζει π.χ. 50 mW στα 300 Ohm είναι σαν να έχεις ηχείο κόρνας με sensitivity 99db/mW πάνω σε ενισχυτή 50 Watt. Καλύτερα από ενισχυτή 200 Watt πάνω σε συνηθισμένο ηχείο των 88db/mW.

Αργότερα η Sennheiser άλλαξε την μπάφλα τους με μεταλλική(η επίπεδη ασημένια επιφάνεια γύρω από το μεγάφωνο) και ίσως να έκανε τροποποιήσεις στα μαξιλάρια διορθώνοντας τον ήχο τους. Πέρασε και την αλλαγή στο leaflet του προϊόντος*, αλλά δεν το διατυμπάνισε. Κανένας κάτοχος των παλιών δεν διεκδίκησε επιστροφή χρημάτων/αντικατάσταση λογω των αλλαγών στο sound signature ή την κατασκευή τους. Πόσω μάλλον τώρα που η αλλαγή στον ήχο οφείλεται ίσως σε μικροατέλειες μιας νέας γραμμής παραγωγής. Μπορεί να σου πουν ότι υπάρχει μια απόκλιση που θεωρείται φυσιολογική γι' αυτούς.

Κάτι παρόμοιο έγινε και στα AKG K612pro πρόσφατα. Χρησιμοποίησαν κοντύτερα μαξιλάρια για περισσότερο μπάσο και εξομάλυνση των ενοχλητικών πρίμων. Το signature άλλαξε αρκετά, αλλά δεν μπορούν να στραφούν οι κάτοχοι των παλιών εναντίον τους.

*παλιά περιγραφή μπάφλας: "Specially developed acoustic silk for precise, uniform attenuation over the entire area"
https://en-us.sennheiser.com/high-quality-headphones-around-ear-audio-surround-hd-650
ενώ στο leaflet και αλλού:
"A specially developed damping element, made from fine acoustic metal mesh, ensures a precise damping over the entire diaphragm surface, highly constant in all climates."
https://en-au.sennheiser.com/high-quality-headphones-around-ear-audio-surround-hd-650
 

musictracer

New member
27 September 2019
6
Απάντηση: Re: Ελαττωματικά Sennheiser HD650 / HD6XX στην αγορά ( + Αναζήτηση κατόχου

Νομίζω τά είχε ό Νάκας πρός έπίδειξη πρίν άπό μερικά χρόνια στό ύπόγειο στό μαγαζί τής πυλαίας μαζί μέ τούς ένισχυτές καί τά ήχεία όταν βρέθηκα γιά άγορά πακέτου γιά έπαγγελματική χρήση, δέν θά χάσεις τίποτα νά πάρεις ένα τηλέφωνο...πάντως καί τά δικά μου άλλο μοντέλο γιά διαφορετικά ακούσματα τά είχε σφραγισμένα καί κακώς,μάλιστα διαμαρτυρήθηκα γιατί τούς άφήσαμε ένα σεβαστό ποσό γιά τίς άγορές πού κάναμε καί κάποτε πρέπει νά ζητήσουμε τά αυτονόητα άπό τίς έταιρίες πού εμπορεύονται προιόντα ύψηλής άξίας.Πάντως στό έξωτερικό βρίσκεις ότι θές χωρίς πολλά πολλά χωρίς νά έπικαλούνται θέματα "ύγιεινής"κοκ.

Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση, Θα ήταν μια καλή λύση να τα τσεκάρω στο Νακα αν όντως τα έχει για επίδειξη.
Ωστόσο θέλω να το αφήσω ως έσχατη περίπτωση γιατί είναι λίγο ... κάπως το να πάω απλά για να τσεκάρω ένα προϊόν που το πήρα από αλλού ενώ τα πωλούν οι ίδιοι... Καταλαβαίνεις...
 

musictracer

New member
27 September 2019
6
Απάντηση: Re: Ελαττωματικά Sennheiser HD650 / HD6XX στην αγορά ( + Αναζήτηση κατόχου

Παλιότερα(πριν το 2008 περίπου) τα HD650 έπαιζαν μουντά με χαρακτηριστικό μεγάλο βύθισμα στα 6Khz. Γεγονός που τροφοδότησε και όλο τον μύθο περί ιδιαίτερων αναγκών οδήγησής τους για να "λάμψουν", πράγμα που φυσικά δεν ισχύει, μιας και είναι απολύτως συμβατική η τεχνολογία τους. Οι ενισχυτές απλά "βλέπουν" ένα πηνίο μέσα σε μαγνητικό πεδίο. Ό,τι παίζει καλά, παίζει παντού καλά, αρκεί να υπάρχει η δύναμη. Τα 650 έχουν ευαισθησία 99db στο 1mW. Δηλαδή, με έναν ενισχυτή που βγάζει π.χ. 50 mW στα 300 Ohm είναι σαν να έχεις ηχείο κόρνας με sensitivity 99db/mW πάνω σε ενισχυτή 50 Watt. Καλύτερα από ενισχυτή 200 Watt πάνω σε συνηθισμένο ηχείο των 88db/mW.

Αργότερα η Sennheiser άλλαξε την μπάφλα τους με μεταλλική(η επίπεδη ασημένια επιφάνεια γύρω από το μεγάφωνο) και ίσως να έκανε τροποποιήσεις στα μαξιλάρια διορθώνοντας τον ήχο τους. Πέρασε και την αλλαγή στο leaflet του προϊόντος*, αλλά δεν το διατυμπάνισε. Κανένας κάτοχος των παλιών δεν διεκδίκησε επιστροφή χρημάτων/αντικατάσταση λογω των αλλαγών στο sound signature ή την κατασκευή τους. Πόσω μάλλον τώρα που η αλλαγή στον ήχο οφείλεται ίσως σε μικροατέλειες μιας νέας γραμμής παραγωγής. Μπορεί να σου πουν ότι υπάρχει μια απόκλιση που θεωρείται φυσιολογική γι' αυτούς.

Κάτι παρόμοιο έγινε και στα AKG K612pro πρόσφατα. Χρησιμοποίησαν κοντύτερα μαξιλάρια για περισσότερο μπάσο και εξομάλυνση των ενοχλητικών πρίμων. Το signature άλλαξε αρκετά, αλλά δεν μπορούν να στραφούν οι κάτοχοι των παλιών εναντίον τους.

*παλιά περιγραφή μπάφλας: "Specially developed acoustic silk for precise, uniform attenuation over the entire area"
https://en-us.sennheiser.com/high-quality-headphones-around-ear-audio-surround-hd-650
ενώ στο leaflet και αλλού:
"A specially developed damping element, made from fine acoustic metal mesh, ensures a precise damping over the entire diaphragm surface, highly constant in all climates."
https://en-au.sennheiser.com/high-quality-headphones-around-ear-audio-surround-hd-650

Σε ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Είμαι ήδη σε συνεννόηση με την Drop απ' όπου τα πήρα και τους έχω ενημερώσει για το θέμα των αποκλίσεων της Sennheiser μετά το άνοιγμα του Ρουμανικου εργοστασίου. Μου έχουν δώσει ήδη prepaid label για να τα στείλω στις ΗΠΑ χωρίς να χρεωθώ. Αυτό που επείγει για μένα όμως είναι να κάνω μία δια ζώσης σύγκριση με ένα λειτουργικό HD650. Θέλω να σιγουρευτώ ότι υπάρχει όντως η διαφορά. Μου είναι αδιανόητο πως κάποιοι το χρησιμοποιούν για mastering ή και mixing. Αλλά υπάρχει περίπτωση να κάνω και λάθος. Από κει και πέρα αν όντως αποφασίσω να τα επιστρέψω δε ξέρω τι θα δεχτουν στην Drop...
Αυτό που επείγει
 

musictracer

New member
27 September 2019
6
Απάντηση: Re: Ελαττωματικά Sennheiser HD650 / HD6XX στην αγορά ( + Αναζήτηση κατόχου

Επικοινώνησα σήμερα με το Νάκα στη Χαριλάου. Με ενημέρωσαν ότι δυστυχώς δεν υπάρχει show room για ακουστικά παρά μόνο για ηχεία. Θα παρακαλούσα ξανά αν υπάρχει κάποιος κάτοχος hd650 / hd6xx στην πόλη και μπορεί να με βοηθήσει με μια 2λεπτη σύγκριση με το δικό του ζευγάρι - και επί πληρωμής αν επιθυμεί - θα το εκτιμούσα βαθύτατα...