Monitor Audio Bronze 5 Vs Paradigm Monitor SE 3000f

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Mythistorian

New member
27 September 2019
17
Έχω ακούσει και τα 2 ηχεία αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω.
Τα MA έχουν πιο αναλυτικό ήχο αλλά είναι κοντά (85cm) ενώ το μπάσο τους δεν είναι τόσο δεμένο αλλά ξεχωρίζει.
Τα Paradigm είναι στο ύψος που πρέπει, έχουν πιο δυνατό μπάσο αλλά εκπνέει.
Οι μεσαίες είναι πιο ωραίες στα MA και οι ψηλές είναι καλές και στα 2 ηχεία.

Στον χώρο μου θα αναγκαστώ να τα κολλήσω (σχεδόν) στον τοίχο, θα υπάρχει μια απόσταση περίπου 10cm.Επισης το δωμάτιο είναι πετρόχτιστο, περίπου 20 cm2 και το ταβάνι περίπου στα 3 μέτρα ( ίσως λίγο πιο κάτω).

Θα τα οδηγήσω με έναν AVR της Marantz SR 5012 με προοπτική να πάρω ένα στερεοφωνικό ενισχυτή επίσης της Marantz στα 40 με 60 watt που θα τον συνδέσω στα preout του AVR.

Συμβουλές παίδες χρειάζομαι, είμαι νεούδι στο άθλημα, προσπαθώ να φτιάξω το πρώτο μου σύνολο.Πρωτίστως με ενδιαφέρει η μουσική, δεν θα συνδέσω sub.

Ποια ηχεία μου προτείνετε;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες ! ξεκινώντας εγραψες σε λαθος κατηγορια αλλα μην αγγωνεσαι θα το διορθωσει ο διαχειριστης! ωστοσο ο συνδιασμος που εχεις σκεφτει είναι πολύ καλος αλλα ενδιαφέρεσαι για πολυκαναλο ηχο η για δικαναλο?
 

Mythistorian

New member
27 September 2019
17
Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα και συγνώμη στον διαχειριστή για την ταλαιπωρία.
Με ενδιαφέρει ο δικάναλος ήχος.Καποια στιγμή μπορεί να βάλω 2 surround και ένα κεντρικό ηχείο αλλά δεν με ενδιαφέρει και πάρα πολύ.Κυριως με ενδιαφέρει να έχω καλό ( όσο γίνεται με τα χρήματα που διαθέτω ) στερεοφωνικό ήχο για ακρόαση μουσικής.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Και τα δυο ηχεια είναι αξιολογα απλως θελει μεγαλη προσοχη ο χωρος και το στησιμο των ηχειων ! βλέπεις το κουμαντο το κανει ο χωρος μας! αυτό που με προβληματιζει είναι ότι είναι ηχεια δαπέδου και θα ακουμπάνε τοιχο ,φοβάμαι μηπως εχεις μπουμαρισματα! και τα δυο ηχεια καταβαινουν χαμηλα και εαν βρίσκονται κοντα σε τοιχο θα παρεις επιπλέον ενισχυση αλλα 6 db αυτό είναι που με προβληματιζει .Τα δαπέδου θελουν αερα για να παιξουν σωστα δεν συμπαθουν τοιχους και γωνιες ! ο ενισχυτης που εχεις για πολυκαναλη χρηση είναι μια χαρα αλλα δικαναλος στα ιδια λεφτα θα παιξει καλυτερα! :ears:
 

Mythistorian

New member
27 September 2019
17
Το φοβάμαι και εγώ το μπουμάρισμα.Τα Paragigm κατεβαίνουν πιο χαμηλά από τα MA.Τάπες στις οπές του bass reflex υποθέτω ότι θα περιορίσει το πρόβλημα, αν προκύψει, αλλά θα κόψει το μπάσο αρκετά.
Ο κατασκευαστής θέτει ως ελάχιστη απόσταση από τον τοίχο τα 20cm και στα 2 ηχεία.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
μπορεις να κοιτάξεις και για ηχεια βασης συγκεκριμενα τα monitor audio bronze 2 ! ο χωρος δεν είναι τεράστιος οποτε μπορεις να παρεις βασης! εαν τα ηχεια πεσουν πολύ μεγαλα στο χωρο θα εχεις θεμα και δεν διορθώνεται! το παν είναι το ηχειο οσο κατεβαινει χαμηλα να ακούγεται καθαρα και δυνατα χωρις να εχεις συντονισμούς και μπουμαρισματα! λεω για τα bronze 2 επειδή είναι ιδια μαρκα και φιλοσοφια ωστοσο εχεις παρα πολλες επιλογες εγω μια ιδεα σου δινω ! :2thumb22sup:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Επειδή είμαι παθων παλαιοτερα στο πατρικο μου σπιτι όταν ειχα στησει το πρωτο συστημα μου σε χωρο 8 τμ και τελειος παραλληλογραμο ειχα την φαεινη ιδεα να παρω μεγαλο ηχειο βασης με οκταιτσο γουφερ ! το αποτέλεσμα σκετη καταστροφή ακουγα μπασο βε βουητο-συντονισμούς και γενικα παρολο που τα ηχεια ηταν μια χαρα ο χωρος ηταν τοσο ακαταλληλος που τα ηχεια χαντατκωθηκαν ! καμια σχεση ο πως τα ειχα ακουσει στο μαγαζι που τα πηρα ! πηρα μικροτερα και καθησαν καλυτερα στο χωρο και ησυχασα διοτι τα επομενα που πηρα δεν εβγαζαν αρκετο χαμηλο οποτε δεν ειχα και προβλήματα! για αυτό λεω ότι α νεξαρτητα το τι θελουμε εμεις κουμαντο κανει ο χωρος! ελπιζω να μην σε κουρασα ! υπαρχουν ηχεια βασεις αξιολογα θα πρεπει να πας να ακουσεις και στην συνεχεια να φανταστείς πως θα κατσει και στον δικο σου χωρο ! εαν στηθουν τα ηχεια κοντα σε γωνιες η σε τοιχους θα πρεπει τα ηχεια να μην κατεβαινουν πολύ χαμηλα διοτι θα υπαρχει ενισχυση στο μπασο και θα εχεις και εκει θεμα! :ears:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ωστοσο μην αγχωνεσαι στο φορουμ υπαρχουν εμπειροι ανθρωποι με αγαπη και μερακι και ότι απορια και να εχεις θα σε βοηθησουν ! το λεω αυτό γιατι και εγω νεοπας είμαι και οσο μεγαλωνω θελω να μαθαινω και να βελτιώνομαι !:2thumb22sup:
 

Mythistorian

New member
27 September 2019
17
Πάντως αυτό που παρατηρώ είναι πως με τίποτα δεν είμαι ευχαριστημένος.Οσο ακούω ηχεία ανεβάζω και το budget.Ξεκινησα να διαθέσω 300 για ηχεία και έχω φτάσει τα 700 και πάλι απολύτως ευχαριστημένος δεν είμαι.Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι να πάρω!
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Έχω ακούσει και τα 2 ηχεία αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω.
Τα MA έχουν πιο αναλυτικό ήχο αλλά είναι κοντά (85cm) ενώ το μπάσο τους δεν είναι τόσο δεμένο αλλά ξεχωρίζει.
Τα Paradigm είναι στο ύψος που πρέπει, έχουν πιο δυνατό μπάσο αλλά εκπνέει.

Θα τα οδηγήσω με έναν AVR της Marantz SR 5012 με προοπτική να πάρω ένα στερεοφωνικό ενισχυτή επίσης της Marantz στα 40 με 60 watt που θα τον συνδέσω στα preout του AVR.

Ποια ηχεία μου προτείνετε;
Ψηφίζω paradigm χωρίς εμπειρία ακρόασης γιατί (γενικά):
1. Συνήθως καθαρότερος ήχος σε τρίδρομο
2. Μεγαλύτερη αντοχή σε Watt
3. Βουίσματα από το bass reflex μόνο χαμηλών συχνοτήτων σε 3 Way,
ενώ σε 2 way βουίσματα και σε ανώτερες συχνότητες!
4. Αν μελλοντικά μπεί sub προτιμότερο ηχείο βάσεως. (τα subwoofer δεν
ταιριάζουν καλά με ηχεία δαπέδου).
5. Τό 4 σκέψου το καλά!
6. Και γιατί να αγοράσεις μικρό ενισχυτή?
 

Mythistorian

New member
27 September 2019
17
6. Και γιατί να αγοράσεις μικρό ενισχυτή?

Σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές σου.
Άκουσα τα ηχεία με έναν Marantz 2x40 και έπαιζαν πολύ καλά.Με έναν 2x60 υποθέτω ( δεν ξέρω ) θα παίζουν άνετα.Το budget μου δεν μου επιτρέπει να διαθέσω πάρα πολλά χρήματα.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Ο μικρός marantz δεν θα οδηγήσει τα ηχεία δαπέδου. Τα μεγάλα ηχεία ο avr θα τα οδηγήσει. Κοίτα μην κάνεις πατατιά
και πετάξεις λεφτά! Ο μικρός ενισχυτής μόνο βάσεως ηχείο!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Μην κολλάς με τη Marantz.
Υπάρχουν ένα κάρο ενισχυτές εκεί έξω.
Πες πόσα χρήματα διαθέτεις πρώτα πρώτα.
Σαν νέος στον χώρο και θα κουραστείς και θα μπερδευτείς και θα ξοδευτεις αλλά......1)αυτη ειναι η γλυκα του αθλήματος και 2) σε κόβω να το θέλεις κιόλας!! :flipout:
Υπόψιν ότι εκτιμώ ιδιαιτέρα την Μαραντζ αλλά καλό είναι να ακούσεις και άλλους ενισχυτές.......ένα Nad ή ένα Yamaha ας πούμε.

Καλώς ήρθες !!
 

Mythistorian

New member
27 September 2019
17
Κολλάω στην Marantz γιατί ο στερεοφωνικός ενισχυτής θα συνδεθεί στα preouts του AVR που έχω ήδη και είναι της Marantz.Αν κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον θελήσω να βάλω και surround θέλω να υπάρχει μία ομοιογένεια στον ήχο.
Αν το καταλαβαίνω σωστά ....
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Μάλλον όχι.
Εκτός και αν εννοείς ότι θα πάρεις τελικό και όχι ολοκληρωμένο.
Είναι λάθος να συνδέσεις (αμφιβάλω αν γίνεται κιόλας ) στο pre out του avr ολοκληρωμένο ενισχυτή.
Ίσως τεχνικά να μπορείς (ΔΕΝ εχω ασχοληθει καθολου με πολυκαναλο ηχο) αλλά ,χοντρικα, καταργεί το προενισχυτικο στάδιο του ολοκληρωμένου ,που συνήθως είναι καλύτερο του avr.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Οκ, οπότε για αυτά τα ηχεία ποιον Marantz ενισχυτή θα μου πρότεινες;
Στα pre out θα πάρεις τελικό και όχι ολοκληρωμένο. Τουλαχιστον 2χ 60 και καλύτερα 2χ100 για να κάνεις προκοπή
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Αλλά πρώτα πάρε τα ηχεία πού σου αρέσουν, και μετά εξέτασε αν χρειάζεται τελικό, γιατί με τον
Πολυκάναλο μπορεί να καλύπτεται μιά χαρά. Πάντως επαναλαμβάνω μόνο τελικός και ισχυρός για
αναβάθμιση του πολυκάναλου!Η μάρκα δευτερεύουσας σημασίας! Εδώ θα είμαστε γιά απορίες.