Μετά το Fiio X5 III ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Το έσωσα το εν λόγω σε συμφορουμίτη.
Θέλω κάποιο για Tidal ή Spotify άνετο αλλά και για τη μουσική μου βιβλιοθήκη .
Σκέφτομαι το Fiio M9,αξίζει ;
Σε αυτό το εύρος χρημάτων κινούμαι , αξίζει να σω και κάτι άλλο ;
Υ.Γ. Σε όλη την Ευρώπη πωλείται 499, ο ίδιος αντιπρόσωπος που έχει νομίζω την αντιπροσωπεία και στη Βουλγαρία το δίνει και εκει 499 όπως σε όλη την Ευρώπη , εδώ γιατί το καπελώνει ένα 50αρι παραπάνω δεν μπορώ να καταλάβω ..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το X5iii γιατί το έδωσες , τι δεν σου άρεσε?
Το M9 πάντως είναι ένα βήμα καλύτερο ηχητικά αλλά
υστερεί σε άλλα θέματα πχ το Android είναι κλειδωμένο και δέχεται
μόνο 5-6 συγκεκριμένες εφαρμογές εγκεκριμένες από την Fiio.
Πραγματικά μεγάλη αναβάθμιση ηχητικά είναι το M11 το οποίο είναι κλάσεις ανώτερο.
Κατά τα άλλα ένα τηλεφώνημα στον αντιπρόσωπο θα σου λύσει τις υπόλοιπες απορίες.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Όλα μου άρεσαν αλλά ήθελα μια αλλαγή .
Επίσης είχα εντυπωσιαστεί με τα specs του Μ11 και κατευθείαν το έβαλα με χαμηλή τιμή στις αγγελίες , το ξέχασα εκει , με πήρε ένα λες φίλος και το έδωσα ..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικα μιλωντας, για ηχο θα πηγαινα χαλαρα σε astel kern. Ακουσα του alatar και ειναι σα να ακους pass labs σε φορητο! Δεν ξερω ομως τα οικονομικα μοντελα τους πως ακουγονται. Θα ηθελα να περασω μια βολτα απο τον ορφεα αλλα φοβαμαι...
Για λειτουργικο android και συνδεσιμοτητα, πακετο με ποιοτητα κατασκευης και ηχο θα εβλεπα σε sony. Η οποια βλακωδως και σε βαρος της νομιζω εχει πααααρα πολλα μοντελα.
Και θελω και καποια στιγμη να δω τι γινεται με το LG που πηρε ο Alatar. Ενα με dual dacs. Μου εχει πει πολυ καλα λογια. Γενικα πρεπει να τον δω καποια στιγμη. Αντε να μαζευτουμε. Να δειτε τι κανει και το ibasso dx120 και τα sennheiser ie400.
Αυτο το lg, αν ικανοποιει καποιον νομιζω για streaming θα ειναι απλα κορυφαια επιλογη. Ακομα και αν σα κινητο προτιμας το apple, πετας μια δευτερη καρτα και εχεις κυριολεκτικα οτι θελεις πανω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το 507 ειναι το καινουργιο με android9. Και το 300 το λιγο πιο παλιο. Νομιζω περαν του λειτουργικου σαν ηχο δεν πρεπει να εχουν χαοτικη διαφορα.
Αλλα κι αυτα τσιμπημενα ειναι ρε γμτ. Σε σχεση με τα κινεζικα δλδ...
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Επειδή θα το δουλεύω μόνο με ψείρες κυρίως μήπως έχω κανένα πρόβλημα με θόρυβο από το Μ11?
Το Μ9 λέει κάτι ?
Το Astell and Kern cube ,είναι πολλά τα λεφτά ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν έχει καθόλου θόρυβο ακόμη και με αρκετά ευαίσθητες ψείρες χαμηλής ωμικής αντίστασης.
Όμως νομίζω πως για την χρήση που το θέλεις είναι πολλά τα λεφτά.
Το M9 είναι πολύ καλό ηχητικά καλύτερο από το X5iii πιο γεμάτο και δυναμικό.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Άρα να τσεκάρω και το Astell and Kern sr15...
Πάντως με το χέρι στην καρδιά ,μέχρι το 550αρι,ότι καλύτερο είναι το Μ11?
Βέβαια αν ξεχειλώσει το budget...
Αν και όπως λέει ο πλέον εμπειρότατος Sonorus,για τη δουλειά που τα θέλω ,μάλλον τζάμπα θα πάνε τα μηχανάκια....
Χαχα και όπως επιμένεις και εσυ,τζάμπα θα πάνε χωρίς καλά ακουστικά...αλλά και τι καλά ακουστικά που να αντέχουν στον ιδρώτα του γυμναστηρίου μωρε..?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για το γυμναστήριο νομίζω πως είναι υπερβολή από την στιγμή μάλιστα που λες ότι θα το budget είναι στα όρια.
Το M9 έχει Tidal / Spotify.
Εγώ για το γυμναστήριο μόνο θα κοιτούσα το M6.
Μια χαρά είναι.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
και γιατί χρειάζεται player όταν για την ίδια δουλειά αρκεί ένα κινητό?
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Το iPhone μου δεν έχει χώρο και δεν το αλλάζω ,επίσης όσον αφορά τα ακουστικά ,όχι δε μου χάλασαν ακόμη,τα λυπάμαι όμως ,να λούζονται στον ιδρώτα ..
Άρα με το M9’s είμαι κομπλέ ..
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Έχω και κάτι in ear όμως που έχουν 2,5mm είσοδο.Βεβαια με το X5 III τον τελευταίο καιρό με τα ακουστικά αυτά ένιωθα κάτι σαν ρεύμα να χτυπάει ελατερωεθν τα αυτιά μου,παίζει κάτι με τα ακουστικά ?