Αγορά τηλεόρασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Καλησπέρα σε όλους...Χρειαζομαι τη βοήθεια σας...ψάχνω να αγοράσω τηλεόραση και έχω ψιλοχαθει...το budget γύρω στα 1000 με 1200 ευρώ...απόσταση θέασης στα 2,30...παρακολούθηση κυρίως ταινίες και αθλητικά..έλεγα για samsung αλλά με αποθαρρυναν σχόλια για την υποστηριξη από αντιπροσωπεία όπως και η ανωτερότητα των oled...έψαχνα για oled και συνάντησα τον όρο vertical banding και burning ...Και για sony ψαχτηκα αλλά είδα αρκετά αρνητικά σχόλια...Από αυτά που είδα μάλλον το panel πρέπει να είναι VA αν δεν είναι oled και τα Hz μάλλον 100..οι ίντσες δεν ξέρω αν είναι πιο κατάλληλες οι 55 ή 65...τη βοήθεια σας παρακαλώ..

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα να συγκρίνεις χαρακτηριστικά εκτός από το rtings;

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν εμφανίζεται το θέμα στα νέα θέματα;
 
Last edited by a moderator:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Για όλες τις μάρκες θα βρεις καλά και αρνητικά σχόλια στο Ίντερνετ...
Αν ψάχνεις μια καλή τηλεόραση με τα λεφτά που έχεις σε κάποια περίοδο προσφορών κοίταξε ...
Από Sony σειρά 9 (xf9005 ή xg9005)
Από lg οποιαδήποτε oled
Από Samsung qled σειρά από q70 και πάνω
Ισως oled philips να είναι μια καλή και φτηνή λύση αλλά δεν ξέρω πολλά γι αυτήν.
Ότι και να πάρεις θα έλεγα να βάλεις και μια 5ετη εγγύηση από κάποιο μεγάλο κατάστημα
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης

Για να μαι ειλικρινής για samsung ξεκίνησα..με αποθαρρυναν λίγο τα σχόλια για το service της...
Q70 και πάνω λόγω local dimming ;
Για oled δεν ξέρω γιατί είμαι από αυτούς που ανοίγουν την τηλεόραση και ξεχνάνε να την κλείσουν...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Άρα αν η τηλεόραση μένει όλη μέρα ανοιχτή οι επιλογές σου είναι 2
Sony σειρά 9 ή Samsung qled σειρά 7 και πάνω λόγω local dimming
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
...απόσταση θέασης στα 2,30...παρακολούθηση κυρίως ταινίες και αθλητικά...

Nikos 76 οι πηγές σου για τις ταινίες και τα αθλητικά τι θα είναι;

Σε ενδιαφέρει το HDR σήμα ,στο internet έχεις ταχύτητα πάνω από 15Mbps;
 

Nikos 76

Established Member
7 August 2018
124
Καβάλα
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης

Έχω νοβα και ταινίες που βλέπω από torrent σε pioneer ενισχυτή με 5.1 ηχεία..Επίσης έχω vdsl με σταθερή ταχύτητα πάνω από 40...Τώρα ας μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια τι είναι το σήμα HDR και SDR που ακούω...Έχω μείνει λίγο πίσω..η τηλεόραση που θέλω να αντικαταστήσω είναι του 2014 40'' F6500 samsung αν θυμάμαι καλά...