Budget Home Theater... και αναβάθμιση!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geroulas

New member
26 September 2018
19
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα κάποιες συμβουλές/βοήθεια σχετικά με την αναβάθμιση που θέλω να κάνω.

Το όλο σύστημα είναι αρκετά οικονομικό και αυτή τη στιγμή έχω 1080p projector, 5.1 home theater, andoird tv box, pc και έναν nas server.

Projector: Optoma HD144x
Home Theater: Panasonic SCBT200 5.1
Tv Box: Xiaomi Mi Box 3

Σκεύτομαι να πάω σιγά σιγά σε atmos setup 5.1.2.. όχι ομως άμεσα..

Αρχικά για τον χώρο που έχω και τις εντάσεις που ακούω είμαι αρκετα ευχαριστημένος με τον ήχο απο αυτά τα μικρά ηχειάκια του panasonic.
Δεν χρειάζομαι ούτε extra watt, ούτε extra όγκο θεωρώ.
Επομένος σκεύτομαι να ξεκινήσω με μια αγορά ενός καλού subwoofer το οποίο να έχει high level inputs. Ωστε να μπορώ να το αντικαταστήσω στο παρόν setup μου.
Υπάρχει κάτι στα 300 ευρώ, αξιόπιστο, με καθαρό ήχο και να το έχω "μια ζωή"?

και απο εκεί και πέρα θα ήθελα να πάρω ενα AVR με το σκεπτικό να κρατήσω τα ηχειάκια που θέλω.. τα οποία βέβαια είναι δύσκολη περίπτωση στοι να ταιρίαξουν

ηχεία:
3 ≠/125 W (Max) *1
Output sound pressure 79 dB/W (1 m)
Frequency range 100 Hz to 25 kHz (j16 dB)
120 Hz to 22 kHz (j10 dB)

sub:
25 cm (10z)
Impedance/Input power (IEC) 3 ≠/250 W (Max)
Output sound pressure 78 dB/W (1 m)
Frequency range 35 Hz to 200 Hz (j16 dB)
40 Hz to 198 Hz (j10 dB)

panasonic HT:
125 W per channel (3 ≠), 1 kHz, 10 % THD

Ευχαριστώ!!!
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    103.6 KB · Views: 323

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν κάνουν τα ηχεία του συστήματος που έχεις. Θα πρέπει να πάρεις άλλα. To sub είναι παθητικό, τα ηχεία δύσκολα θα ανταπεξέλθουν με έναν κανονικό ενισχυτή AV και σε ό,τι αφορά τα specs τους.

Satellite speaker: 1 x full-range driver - 2.56"
Center channel speaker: 2 x full-range driver - 2.56"
Subwoofer: 1 x subwoofer driver - 6.3"
Subwoofer: 1 x passive radiator - 9.84"

Είναι φτιαγμένα για να παίζουν ΜΟΝΟ με το σύστημα που έχεις.

Ξεκινάς με έναν Denon AVR-X1600H και χτίζεις το σύστημα. Στην αρχή μπορείς να κάνεις οικονομία στα ηχεία, καθώς έχει Dolby Atmos Height Virtualizer, που σημαίνει ότι θα έχεις το εφέ του Atmos μέχρι να ολοκληρώσεις το πλήρες set-up 5.1.2
 
  • Like
Reactions: leandros

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Dolby Atmos Height Virtualizer, που σημαίνει ότι θα έχεις το εφέ του Atmos μέχρι να ολοκληρώσεις το πλήρες set-up 5.1.2

Και πλήρη αποκωδικοποίηση Atmos, πιο σωστά. καθώς γίνεται επεξεργασία Atmos όταν ανιχνευτεί σήμα Atmos με το DHV, εκτός από το εφέ του ύψους που προσθέτει.
 

geroulas

New member
26 September 2018
19
Απάντηση: Re: Budget Home Theater... και αναβάθμιση!

Όταν λες δύσκολα θα ανταπεξέλθουν?
Ένας ενισχυτής/AVR στα 3-4ohm 150watt/channel δεν θα δουλεύει όπως πρέπει με τα ηχεία?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν πρόκειται να έχουν απόδοση τα γουφεράκια των δυόμισι ιντσών κατ' αρχήν και ούτε κατά διάνοια δεν είναι η πρόσληψη ισχύος τους αυτή που αναφέρεται με... 10% THD!

Επίσης τα ηχεία τέτοιου τύπου, ακριβώς λόγω περίεργης ωμικής αντίστασης, ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλημα κατά τη διάρκεια της ισοστάθμισης στον ενισχυτή. Not recomended με λίγα λόγια. Όχι αδύνατον, αλλά δεν προτείνεται η χρήση τους.

Εάν σε αυτό βάλουμε και το ότι το sub έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις γιατί είναι παθητικό, τότε δεν θα κερδίσεις πολλά στο budget κρατώντας τα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για οικονομικά θα κοιτούσα κάποιο σετ της Cambridge Audio με ηχεία της σειράς SX. Για κάτι καλύτερο θα πήγαινα στα Signature E της Polk και θα κοιτούσα αναλόγως προτιμήσεων στον ήχο και τα Mission της σειράς QX που παίζουν πάνω κάτω στα ίδια χρήματα με τα Signature E. Με ακόμα πιο audiophile ήχο και ποιότητα κατασκευής που δεν υπάρχει σε ανταγωνιστικό ηχείο της κατηγορίας του.

Θα απέφευγα οικονομικά ηχεία όπως τα Spektor της Dali καθώς απέχουν αρκετά από αυτό που λέμε ζωντανός ήχος. Μια αδιαφορία σκέτη είναι. Πολύ καλύτερος ήχος υπάρχει στα Oberon της Dali, αλλά εκεί η τιμή ανεβαίνει σημαντικά.
Όπως θα απέφευγα και ηχεία της Klipsch, καθώς εναλλακτικά τα Signature E της Polk για παράδειγμα κινούνται στην ίδια κατεύθυνση με εντυπωσιακό ήχο σε ταινίες και gaming αλλά είναι σημαντικά καλύτερα στη μουσική.

Διακρίνω επίσης μια έλλειψη χώρου για το κεντρικό, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον το S35e της Polk είναι μονόδρομος.

Subwoofer το PB-1000 της SVS για να κρατηθεί το budget χαμηλά, αλλά και καθώς βλέπω ο χώρος του φίλου δεν χρειάζεται κάτι μεγαλύτερο.
 

geroulas

New member
26 September 2018
19
Τα Sunfire subwoofer? Πώς σου ακούγονται? Αν έχεις άποψη?
Σκεφτόμουν για το Sunfire SDS 8..
Σαν πρώτη αγορά από το σετ ηχείων.

Τα SVS τρομερά, δεν λέω, αλλά το θεωρώ υπερβολή για μένα, έχω θέμα σε δυνατές εντάσεις ακόμα κ με αυτό που έχω τώρα ...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλό είναι να αποφύγεις subwoofer που σηκώνονται σούζα λόγω μικρού βάρους και subwoofer. Που από τα 35 Hz και κάτω η απόκριση συχνότητας θυμίζει γκρεμό. Ακριβώς όπως τα SDS της Sunfire. Αποκλείονται λόγω ειδικών απαιτήσεων.
Το να σχεδιάζεις κάτι μικρό και "μπουμπουνητό" στις... σχεδόν μεσαίες συχνότητες, σημαίνει ότι έχεις θυσιάσει τις κατώτερες οκτάβες για εντυπωσιασμό.

Υπερβολή δεν είναι κάτι που ταιριάζει στο σύστημά σου, εκτός κι αν το εννοείς οικονομικά οπότε πάσο.

Δες και τα HTS της Polk που έχουν μικρό αποτύπωμα σχετικά. Δεν υπάρχουν πια τα PSW, εδώ εναλλακτικά και κάπως θα μπορούσες να δεις κάποιο εισαγωγικό της Klipsch. Αλλά μην περιμένεις και θαύματα από οικονομικά subwoofer.
Σίγουρα κάπου στην πορεία θα δεις και κάποιο Yamaha, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν καθώς παραείναι "αργόσυρτα" αλλά ήδη έχουμε πει πολλά μοντέλα και σταματώ εδώ γιατί θα μπερδευτείς περισσότερο.

Πάντως πήγαινε και άκου πρώτα συστήματα στημένα σε πολυκάναλο πριν αποφασίσεις οτιδήποτε. Άκου διάφορα σετ όπως αυτά που πρότεινα για να καταλάβεις τις διαφορές τους.
 

geroulas

New member
26 September 2018
19
Ναι κατάλαβα, εννοείται θα πάω να ακούσω..
Γι'αυτό το ψάχνω καλά, τα ηχεία είναι μια αγορά που δεν σκοπεύω να ξανά αλλάξω στο μέλλον. Οπότε κ το οικονομικό είναι σχετικό, τα θεωρώ λίγο παραπάνω από όσα σκοπεύω να δώσω,
Αλλά θα περιμένω ένα μήνα παραπάνω ας πούμε, να πάρω κάτι να αξίζει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μην περιμένεις. Δεν θα μπορέσεις να πάρεις εκείνο που ταιριάζει καλύτερα σε εκείνο που θες. Οι πιθανότητες να πετύχεις ακριβώς τον συνδυασμό ενισχυτή, ηχείων και sub που θες σε σφαγμένες τιμές τύπου B.F. είναι πολύ μικρές. Συν το ότι θα έχεις χάσει χρόνο απόλαυσης μέχρι τότε.

Οι περισσότεροι έτσι την πατάνε και τελικά κάποιο από αυτά που πήραν είναι αποτυχία. Οι εκπτώσεις να ξέρεις δεν είναι μόνο στην τιμή. Είναι και στην ποιότητα. Επειδή πρόκειται για αγορά συνδυαστική, όλο και κάποια αλλαγή σχεδίων θα κάνεις λόγω τιμολογιακής πολιτικής B.F. Εκεί είναι που θα κάνεις το κρίσιμο λάθος. Για να μην πω ότι επί της ουσίας, θα πετύχεις πολύ καλύτερες τιμές από κοντά σε κάποια συνολική προσφορά.

Άσε το B.F. για καμιά ηχομπάρα, κινητό, και καμιά παιχνιδοκονσόλα. Γενικώς για κάτι που είναι μόνο του ένα σύστημα. Εγώ ξέρω από τώρα ποια μοντέλα ενισχυτών AV θα παίξουν στο B.F. Θεωρώ ότι δεν αξίζει... .
 

geroulas

New member
26 September 2018
19
Καλά ναι δεν εννοώ να περιμένω προσφορές, οι τιμές είναι fix στα καλά μοντέλα.
Εννοώ να μην πάρω κάτι τώρα με 1000ευρώ πχ.
Και να κάνω υπομονή ένα μήνα για να μπορώ να δώσω τα διπλά αν χρειαστεί να πάρω το σετ όπως πρέπει.

Θα πάρω ένα τηλ, να κανονίσω να δω κάποια σετάκια.

Σε ευχαριστώ για όλα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το Μαράκι :love: πάντως δεν θα παίξει στο B.F. Και δεν λέω άλλα... . Όσοι την έχουν από τον... Αύγουστο, ήδη έχουν περάσει κάποιο καιρό μαζί της και έχουν κάνει απόσβεση. Αν βάλουμε και το διάστημα μέχρι το B.F. τελικά θα έχουν βγει περισσότερο έως αρκετά περισσότερο κερδισμένοι. Συνθηματικό για όσους παρακολουθούν τα νήματα στο Home Cinema.
 

geroulas

New member
26 September 2018
19
Χαχα όχι δεν είναι ντεκόρ!
Η Οθόνη είναι αποσπώμενη , οπότε το χρησιμοποιώ κανονικά!
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
ξεκινα με εναν av που θα σου προτείνουν τα παιδια μαζι με ενα ζευγαρι ηχεια και σιγα σιγα στεινεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στο υπογούφερ δεν θα συμφωνήσω στην άποψή σου, το svs pb1000 που το έχω κι εγώ θα κάνει τρομερή δουλιά στο χώρο σου, δεν είναι το θέμα έντασης αλλά ότι σαν υπογούφερ βγάζει γραμμική απόδοση ακόμα και κάτω απ τους 20 κύκλους σε μεγάλες εντάσεις, το κέρδος σου θα είναι η αδιαμφισβήτητη ποιότητα χαμηλών συχνοτήτων σε όλο το φάσμα πόσο μάλλον όταν δεν θα το χρησιμοποιείς στα όριά του. Θα συμφωνήσω με τον Pleo ότι με ένα θα είσαι μια χαρά, όπως επίσης και για τον ενισχυτή που σου πρότεινε και τα ηχεία. Το να ακούσεις σετ από κοντά πάντως να ξέρεις είναι παγίδα, δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο ηχείο που θα το ακούσεις να παίζει σ ένα χώρο στημένο να παίξει το ίδιο και στο σπίτι σου. Το αν θα παίξει καλύτερα ή χειρότερα αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, ούτε γεύση δεν θα πάρεις να ξέρεις, απλά στο χώρο σου με τον καιρό το συνηθίζεις, οπότε θα κοίταγα πρωτίστως ηχεία που να είναι εύκολο φορτίο για τον ενισχυτή και καλαίσθητα στο μάτι, εξάλλου για τα υπόλοιπα θα φροντίσει η ισοστάθμιση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το νόημα του display και του auditioning είναι να πάρεις μια γεύση - καλή - στο τι μπορεί να κάνει ένα σύστημα. Και είναι προτιμότερο ακριβώς για το λόγο αυτό να το ακούσεις πρώτα, στημένο και παρουσιασμένο σωστά. Ισχύει για όλα τα προϊόντα.
Επίσης έτσι καταλαβαίνεις αν αυτός που σου κάνει την επίδειξη γνωρίζει περί τίνος πρόκειται και ξέρει τι του γίνεται. Γιατί ο κανόνας δεν είναι αυτός, υπ' όψη.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το νόημα του display και του auditioning είναι να πάρεις μια γεύση - καλή - στο τι μπορεί να κάνει ένα σύστημα. Και είναι προτιμότερο ακριβώς για το λόγο αυτό να το ακούσεις πρώτα, στημένο και παρουσιασμένο σωστά. Ισχύει για όλα τα προϊόντα.
Επίσης έτσι καταλαβαίνεις αν αυτός που σου κάνει την επίδειξη γνωρίζει περί τίνος πρόκειται και ξέρει τι του γίνεται. Γιατί ο κανόνας δεν είναι αυτός, υπ' όψη.

Λεωνίδα μου συμφωνώ μόνο στη λέξη "γεύση", γι αυτό λέω παγίδα η ακρόαση, αν σαν πωλητής έχεις ένα φροντισμένο χώρο και σωστά στημένο σύστημα και πείσεις τον πελάτη να πάρει το ηχείο και πάει στο σπίτι του που από πλευράς ακουστικής φροντίδας είναι κατσαρόλες και τηγάνια και μόλις το βάλει και το ακούσει θα τραβάει τα μαλλιά του απ την αηδία (λόγω χώρου) που θ ακούσει και σαν άσχετος με το άθλημα θα πει "ωραία με δούλεψε ο πωλητής" άντε μετά να πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
Οφείλουμε όλοι πιστεύω σ αυτόν εδώ το χώρο ότι πρέπει να ενημερώνουμε ότι παίζει κι αυτό το σενάριο να προλαβαίνουμε τις εκπλήξεις.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Λεωνίδα μου συμφωνώ μόνο στη λέξη "γεύση", γι αυτό λέω παγίδα η ακρόαση, αν σαν πωλητής έχεις ένα φροντισμένο χώρο και σωστά στημένο σύστημα και πείσεις τον πελάτη να πάρει το ηχείο και πάει στο σπίτι του που από πλευράς ακουστικής φροντίδας είναι κατσαρόλες και τηγάνια και μόλις το βάλει και το ακούσει θα τραβάει τα μαλλιά του απ την αηδία (λόγω χώρου) που θ ακούσει και σαν άσχετος με το άθλημα θα πει "ωραία με δούλεψε ο πωλητής" άντε μετά να πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
Οφείλουμε όλοι πιστεύω σ αυτόν εδώ το χώρο ότι πρέπει να ενημερώνουμε ότι παίζει κι αυτό το σενάριο να προλαβαίνουμε τις εκπλήξεις.

Διαφωνώ Κώστα. Εάν ίσχυε αυτό που λες, τα φυσικά καταστήματα δεν θα είχαν ρόλο ύπαρξης. Και στην περίπτωση αυτή, δηλαδή αγορά στα τυφλά (και στα κουφά) θα ήταν αγορά 100% γουρούνι στο σακί. Μεταξύ της αγοράς χωρίς και με επίδειξη, οπωσδήποτε υπερέχει εκείνη που έχει επίδειξη (σωστή).

Αλλιώς οποιοσδήποτε μαρκετινίστας θα μπορούσε να σου πουλήσει οτιδήποτε πείθοντάς σε με τα λόγια μόνο.

Οι Αμερικάνοι λένε, talk is cheap. Ό,τι και να πω εγώ ή οποιοσδήποτε παραμένει ένα ροζ συννεφάκι αν δεν υπάρχει πραγματική επίδειξη.