Πρόβλημα με Sony KDL 32" σε κανάλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
καλημερα,
για να μην ανοιγω αλλο thread συνεχιζω εδω αφου εχω το ιδιο προβλημα με μια sony kdl 32αρα.
μου κανει τα πιξελιασματα ,οπως στην φωτο στο 1ο post,αλλα μονο στα HD καναλια..και οχι σε ολα..πχ το κανει στον ΑΝΤ1 ΗD ,ΣΚΑΙ HD,ALPHA HD.
στα απλα παιζει μια χαρα.
κοιταξα καλωδιο κεραιας δειχνει οκ,ανα και δεν ειδα μεσα αν καποιο συρματακι ακουμπαει αλλου.
εκανα 2 φορες νεο συντονισμο καναλιων αλλα δεν εγινε κατι.
το σημα εκει ειναι με κεντρικη κεραια πολυκατοικιας και ρωτησα τον απο κατω μου και μου ειπε οτι του το εκανε πριν μια εβδομαδα αλλα σε αυτον μονο στα απλα ακι οχι στα HD καναλια.
καμια ιδεα τι αλλο μπορω να κανω..?
ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Αφού πιάνει κάποια κανάλια digea σημαίνει ότι φταίει η λήψη.

Οπότε κοιτάς ή κοιτάει κάποιος εγκαταστάτης κεραιών (όχι ηλεκτρολόγος) με όργανα ελέγχου,την κεραία,την καλωδίωση και τον τερματισμό.
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Συγγνωμη αλλα σε αλλο δωματιο αλλη tv παιζει μια χαρα και τα hd.
Βαζω την sony λοιπον σε αυτο το δωματιο με την εκει κεραια και παλι δεν παιζει τα hd..οποτε τι να φερω τον τεχνικο να ελεγξει κεραια..
Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω τροπο να κανω fine tune τα hd καναλια..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Πρόβλημα με Sony KDL 32" σε κανάλια

Για δοκιμασε καινουριο καλωδιο κεραιας, ειχα παρομοιο προβλημα και λυθηκε με αυτον τον τροπο.
Μαλιστα αργοτερα δοκιμαζοντας και ακριβοτερο καλωδιο που το χα για αλλη χρηση (component της audioquest πριν βγουν τα hdmi) βελτιωθηκε η ενταση κι η ποιοτητα σηματος, απο 75 και 83% που ελεγε το info του δεκτη επιασα πανω απο 90% και στις δυο μετρησεις και φυσικα εχω ξεχασει τι σημαινει πιξελιασμα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Συγγνωμη αλλα σε αλλο δωματιο αλλη tv παιζει μια χαρα και τα hd.
Βαζω την sony λοιπον σε αυτο το δωματιο με την εκει κεραια και παλι δεν παιζει τα hd..οποτε τι να φερω τον τεχνικο να ελεγξει κεραια..
Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω τροπο να κανω fine tune τα hd καναλια..

Η άλλη tv έχει πιο ευαίσθητο ψηφιακό δέκτη και πιάνει με πιο χαμηλό σήμα λήψη.
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Re: Πρόβλημα με Sony KDL 32" σε κανάλια

δοκιμασα με το καλωδιο τηςκεραιας της αλλης tv και παλι δεν επαιζε.
το περεργο ειναιοτι δεν παιζει τα skai HD,STAR HD,ANT1 HD(και α θυμαμαι καλα και το ALPHA HD)...Το openhd το παιζει μια χαρα..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπορεις να πας την tv εκει που ειναι η αλλη και να την συνδεδεις εκει ωστε να δουμε αν φταιει η πριζα; Καινουριο καλωδιο κεραιας μπορεις να παρεις να δοκιμασεις; Δεν ειναι ακριβο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Το εκανα ηδη αυτο και οπως ειπα δεν παιζει παλι.
Πηρα επισης την αλλη tv και την πηγα στην θεση της sony με το καλωδιο κεραιας της sony και η tv επαιξε μια χαρα.
Αρα ολα συνηγορουν οτι η sony εχει θεμα...συντονισμου στα 3 αυτα τα hd γιατι εχουν πολυ χαμηλο σημα...14 αποτι ειδα..
Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα harware..??
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Το εκανα ηδη αυτο και οπως ειπα δεν παιζει παλι.
Πηρα επισης την αλλη tv και την πηγα στην θεση της sony με το καλωδιο κεραιας της sony και η tv επαιξε μια χαρα.
Αρα ολα συνηγορουν οτι η sony εχει θεμα...συντονισμου στα 3 αυτα τα hd γιατι εχουν πολυ χαμηλο σημα...14 αποτι ειδα..
Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα harware..??

Αν είχε θέμα harware δεν θα έπιανε κανένα ψηφιακό κανάλι.
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Φίλε μόνο με πεδιομετρο θα βγάλεις άκρη το τι γίνεται... Δεν γράφεις και την περιοχή σου....

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν εκανες τραμπα εκανες νεα αναζητηση ή τ αφησες οπως ηταν συντονισμενα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για καντο κι αυτο, σε βαζω σε κοπο το ξερω αλλα να μαστε σιγουροι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Το εκανα λοιπον αλλα παλι δεν παιζει τα hdμε εξαιρεση το alpha hd ,open hd.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δλδ. τωρα δυο καναλια που δεν επαιζαν τωρα με τον επανασυντονισμο τα πιανει κανονικα; Μ ενα καλυτερο καλωδιο πιστευω θα λυσεις το προβλημα σου.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Οχι,αν δεις σε προηγουμενα ποστ ειχα πει οτι δεν πιανει μονο skai hd,star hd ,ant1 hd.
 

qbalaskas

Established Member
23 August 2006
142
Piraeus
Πιστεύω πως έχεις οριακό σήμα στα συγκεκριμένα HD κανάλια. Αν μπορείς δοκίμασε την SONY τηλεόραση σε άλλο σπίτι. Να αποκλείσουμε τελείως το ενδεχόμενο οριακής λήψης. Όπως είπε προηγουμένος και ένας φίλος, ίσως η άλλη τηλεόραση έχει πιο ευαίσθητο tuner. Τώρα αν η SONY και στον άλλο χώρο έχει θέμα, τότε μιλάμε σίγουρα για προβληματικό tuner.