Ποιόν 4ο δορυφόρο (εκτός Horbird/Astra) να βάλω σε ένα 80άρι πιάτο?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Με τη βοήθεια του φίλου Σάκη έχω εγκαταστήσει τους Hotbird 13E, Astra 19,2E και Astra 28.2E σε ένα 120άρι πιάτο και είμαι ευχαριστημένος.
Επειδή μου περίσσευε ένα 80άρι πιάτο το βάλαμε στον BADR 26E.

Πιάνω μόνο FTA κανάλια (δεν θέλω να ασχοληθώ με τα κλειδωμένα). Έχω βάλει και μια ΟΤΕΝΕΤ TV για ένα χρόνο...

Ο Badr26E πιάνει μόνο 20 κανάλια ΤV που δεν λένε και τίποτα αλλά έχει πολύ ωραία ραδιοφωνικά κανάλια. Σκέφτομαι όμως - μια και έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που κάναμε την εγκατάσταση - μήπως υπάρχει κανένας πιό ενδιαφέρων δορυφόρος που να πιάνεται με το 80άρι πιάτο.

Τι λέτε; Hellasat 39E? Hispasat 30W? Κάποιον άλλο?

Δεν μιλώ άλλες γλώσσες εκτός από Αγγλικά (αλλά η μουσική δεν χρειάζεται γλώσσα, γι αυτό σκέφτομαι μήπως κρατήσω τον BADR26E).
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Παρατήρησα στο KingOfSat ότι τα ελεύθερα ραδιοφωνικά κανάλια που πιάνω στον BADR 26E τα πιάνω και στον Astra3B 23,5E. Για την ακρίβεια όταν ψάχνω π.χ. το Radio Jazz μου το δίνει στον Astra3B και όχι στον BADR (ίσως γιατί το KingOfSat επικεντρώνεται στα ευρωπαϊκά δορυφορικά, δεν ξέρω. Πάντως δεν μου το δίνει στον BADR...)

Επειδή στο satbeams λέει ότι στην Αθήνα ο BADR δίνει EIRP level 45dbW και συνιστά πιατο 85 εκ. ενώ για τον Astra 3B δίνει EIRP level 50 dbW και συνιστά πιάτο 60 εκ., λέω να γυρίσω το 80άρι πιάτο μου στον Astra 3B...

Τι νομίζετε;
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Όλα τα ελεύθερα ραδιοφωνικά κανάλια που πιάνω στον BADR 26E βλέπω ότι τα πιάνω και στον Astra3B 23,5E...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Για να καταλάβω, έκανες αναζήτηση στον δορυφόρο ASTRA στις 23.5 στον δέκτη σου και έπιασες τα ίδια κανάλια που πιάνεις και στον BADR, αυτό εννοείς?
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ποιόν 4ο δορυφόρο (εκτός Horbird/Astra) να βάλω σε ένα 80άρι πιάτο?

Όχι, δεν έκανα αναζήτηση γιατί δεν έχω κάποιο πιάτο/LNB με στόχευση στον ASTRA 23.5E.
Αυτά που πιάνω στον BADR26E τα είδα ένα προς ένα στο KingOfSat.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Τελικά μόνο η αλλαγή στον ASTRA 3B στις 23,5Ε φαίνεται να έχει νόημα...
Ελπίζω μόνο να έχει καλύτερη λήψη από τον BADR26E...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Μια χαρα ληψη θα εχεις, ανετα βγαινει !

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Αν δεν σε ενδιαφέρει άλλος δορυφόρος, μια χαρά λήψη θα έχεις σε αυτόν.
Ο δορυφόρος είναι πανεύκολος.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ποιόν 4ο δορυφόρο (εκτός Horbird/Astra) να βάλω σε ένα 80άρι πιάτο?

Αν δεν σε ενδιαφέρει άλλος δορυφόρος, μια χαρά λήψη θα έχεις σε αυτόν.
Ο δορυφόρος είναι πανεύκολος.

Απ´ότι έψαξα στο kingOfSat, από αυτούς που μπορώ να πιάσω με 80άρι πιάτο, δεν βλέπω κάποιον άλλο με ενδιαφέροντα κανάλια, που να μην υπάρχουν ήδη στους τρείς (Horbird,Astra 19 kai Astra 28) που μου έχεις βάλει στο 120άρι πιάτο (και τους οποίους εννοείται δεν πειράζω).

Ελπίζω μόνο ο KingOfSat να τα λέει σωστά και τα ωραία μουσικά ραδιοφωνικά κανάλια του BADR26E να υπάρχουν πράγματι στον Astra23,5E...

Εσύ και ο Afam νομίζετε ότι υπάρχει κάτι πιό ενδιαφέρον από αυτά? Με ενδιαφέρουν ντοκυμαντέρ και ταινίες αλλά και περίεργα τοπικά θέματα (π.χ. Αφρική αλλά δεν ξέρω αν πιάνονται αυτά με 80άρι πιάτο...).
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ποιόν 4ο δορυφόρο (εκτός Horbird/Astra) να βάλω σε ένα 80άρι πιάτο?

Επιβεβαιώνεις και από εδώ...

https://www.flysat.com/astra3b.php
https://www.lyngsat.com/Astra-3B.html

Ντοκιμαντέρ κλπ, δεν έχει ελεύθερα.
Μετά αν θέλεις, HellasSat όπως και ανέφερες ή ASTRA4 4.8E που έχει κάπια σκόρπια free κανάλια αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρουν.

Ναι, νομίζω ότι θα δοκιμάσω τους Astra 3B 23.5Ε και Astra 4 4.8E. Ελπίζω να τα καταφέρω μια που πιάνονται εύκολα και δεν έχω και παράπλευρα LNB.
Ευχαριστώ.
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Εγώ σε 80ρι έχω HellasSat και Turksat. Ο τούρκικος έχει πάρα πολλά ελεύθερα μεταξύ των οποίων κάποια μουσικά και 2-3 που βάζουν ξένες σειρές και ταινίες μη μεταγλωτισμένες..