marantz 5012+LG 55UH770V arc problem

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Προσπαθω να τα συνδεσω μεσω arc αλλα ουτε εικονα ουτε ηχος....
Εχω δοκιμασει αρκετα καλωδια αλλα τιποτε , ρυθμισεις κλπ, συνδέοντας το hdmi out του marantz ολα οκ σε ολες τις θυρες της tv, στο arc τιποτε,
καποια ιδεα? (επισης ειναι συνδεδεμενα με οπτικη)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
γενικως με yamaha και marantz εχουν ενα θεματακι οι Lg με το arc.
παραυτα..
δηλωσες απο το μενου ηχου της lg οτι θα δινεις/περνεις ηχο απο την hdmi/arc?
τις εκανες On το smartlink?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τι εννοείς εικόνα από το ARC? To Audio Return Channel είναι για τον ήχο.

Αν τα έχεις συνδέσει και ρυθμίσει σωστά, με το που βάζεις την ΤV να παίζει ως πηγή, o ενισχυτής θα γυρίσει αυτόματα στο TV Audio και θα έχεις ήχο. Φυσικά εικόνα στο TV Audio δεν έχεις. Το overlay της εικόνας και του μενού γίνεται από τις εισόδους πηγών, όχι όταν χρησιμοποιείς το TV Audio που εκεί πηγή είναι η TV.

Από το κατάστημα που τα πήρες πως σε καθοδήγησαν στις ρυθμίσεις; Δεν σου είπαν τι πρέπει να κάνεις;
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
γενικως με yamaha και marantz εχουν ενα θεματακι οι Lg με το arc.
παραυτα..
δηλωσες απο το μενου ηχου της lg οτι θα δινεις/περνεις ηχο απο την hdmi/arc?
τις εκανες On το smartlink?
Τα ειχα διαβασει arc/lg αλλα λεω μηπως...
εξοδος ηχου simplink / hdmi arc ενεργο. (εδω βεβαια δεν εχω ηχο οταν ειναι κλειστος ο marantz.
smartlink εννοεις το simplink προφανως?
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Τι εννοείς εικόνα από το ARC? To Audio Return Channel είναι για τον ήχο.

Αν τα έχεις συνδέσει και ρυθμίσει σωστά, με το που βάζεις την ΤV να παίζει ως πηγή, o ενισχυτής θα γυρίσει αυτόματα στο TV Audio και θα έχεις ήχο. Φυσικά εικόνα στο TV Audio δεν έχεις. Το overlay της εικόνας και του μενού γίνεται από τις εισόδους πηγών, όχι όταν χρησιμοποιείς το TV Audio που εκεί πηγή είναι η TV.

Από το κατάστημα που τα πήρες πως σε καθοδήγησαν στις ρυθμίσεις; Δεν σου είπαν τι πρέπει να κάνεις;
Εννοω το monitor arc του marantz παει στο hdmi arc της TV ωστε να εχω εικονα/ηχο απο τις πηγες που συνδεονται στον ενισχυτη.
εικονα /ηχο εχω μονο οταν ειναι συνδεδεμενο το hdmi monitor του marantz se kapoia eisodo της TV.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Περίεργο γιατί με τρεις LG, μια Hisense τρεις Denon και έναν Marantz εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα στο ARC.
Πρόβλημα βγαίνει στις LG αν υπάρχει και δεύτερη CEC συσκευή συνδεμένη επάνω έχω παρατηρήσει, κάποια ηχομπάρα ενδεχομένως παράλληλα, αλλά αυτό είναι θεματάκι που το έχουν οι LG γενικότερα.

Τσέκαρε όλες τις ρυθμίσεις του HDMI στον Marantz.

Από το κατάστημα δεν μου είπες, τι σου προτείνουν;
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Περίεργο γιατί με τρεις LG, μια Hisense τρεις Denon και έναν Marantz εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα στο ARC.
Πρόβλημα βγαίνει στις LG αν υπάρχει και δεύτερη CEC συσκευή συνδεμένη επάνω έχω παρατηρήσει, κάποια ηχομπάρα ενδεχομένως παράλληλα, αλλά αυτό είναι θεματάκι που το έχουν οι LG γενικότερα.

Τσέκαρε όλες τις ρυθμίσεις του HDMI στον Marantz.

Από το κατάστημα δεν μου είπες, τι σου προτείνουν;

Την TV την ειχα απο παλια, ton AVR απο σενα , πριν 1-2χρονια αλλα δεν εδωσα σημασια και το ειχα στο απλο monitor οχι στο hdmi arc, τωρα που πηρα ενα καλο καλωδιο ειπα μηπως αλλα δεν...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πρέπει να έχεις το HDMI Control στο on και το ARC στο on μέσα από το μενού του Marantz. Εάν δεν δουλέψει αυτό και δεν έχεις αλλάξει τίποτε στα input assignment, τότε το θεματάκι το έχει η LG.

Για κάθε αλλαγή που κάνεις στις ρυθμίσεις του HDMI Control, καλό είναι να κάνεις power cycle στα μηχανήματα.

NOTE
  • If the “HDMI Control” settings have been changed, always reset the power to connected devices after the change.


Επίσης πρέπει να δεις και το Simplink της TV εννοείται να είναι ενεργοποιημένο.

Αν μετά απ' όλα αυτά δεν δουλέψει, σημαίνει ότι είναι ασυμβατότητα.

Από "εμένα" δύσκολο να το πήρες, θα εννοείς προφανώς το κατάστημα.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Πρέπει να έχεις το HDMI Control στο on και το ARC στο on μέσα από το μενού του Marantz. Εάν δεν δουλέψει αυτό και δεν έχεις αλλάξει τίποτε στα input assignment, τότε το θεματάκι το έχει η LG.

Για κάθε αλλαγή που κάνεις στις ρυθμίσεις του HDMI Control, καλό είναι να κάνεις power cycle στα μηχανήματα.

NOTE
  • If the “HDMI Control” settings have been changed, always reset the power to connected devices after the change.


Επίσης πρέπει να δεις και το Simplink της TV εννοείται να είναι ενεργοποιημένο.

Αν μετά απ' όλα αυτά δεν δουλέψει, σημαίνει ότι είναι ασυμβατότητα.

Από "εμένα" δύσκολο να το πήρες, θα εννοείς προφανώς το κατάστημα.

Εννοειται απ`το καταστημα, ειπα εσενα γιατι μαζι ειχαμε μιλησει, εχω παρει τωρα και ξαναδιαβαζω το manual απ`την αρχη, μακαρι ναναι λαθος δικο μου...
Μολις βαζω arc, εμφανιζει εισοδο στην τιβι αλλά υστερα απο 2-3δευτερα μαυρο...θα το δω αυριο αυτο που ειπες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Οι ρυθμίσεις στο ARC και στο HDMI control είναι αυτές βασικά στον ενισχυτή σου.

http://manuals.marantz.com/SR5012/EU/EN/GFNFSYkabkahie.php

Όμως εσύ περιγράφεις πρόβλημα overall ότι δεν έχεις εικόνα στη συγκεκριμένη είσοδο της TV που είναι παράλληλα και έξοδος ήχου. Ενώ στις άλλες έχεις εικόνα. Δες τις ρυθμίσεις μήπως είναι αυτό.

Η τηλεόρασή σου πάντως θα πρέπει να δείχνει ότι είναι συνδεμένα εξωτερικά ηχεία. Υπάρχουν shortcuts για να τα δεις αυτά στην LG. Στο εικονίδιο του ήχου. Επίσης κάνε και μια δοκιμή χωρίς το καλώδιο οπτικής επάνω στην TV.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
arc σε arc εχω μονο ηχο, αλλάζοντα τωρα σε monitor2 (χωρις arc) αλλά την ιδια εισοδο στην τιβι (hdmi arc) εχω ηχο/εικονα(επισυναπτωμενες εικονες)

ΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ±ΓΖ’2 (1).jpgΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ±ΓΖ’2 (2).jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε αυτό το σημείο εγώ θα γυρνούσα την έξοδο του ενισχυτή από Dual σε μία μόνο (προφανώς εκείνη με το ARC) και αν δεν έπαιρνα και πάλι εικόνα, θα του έκανα ένα reset.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Σε αυτό το σημείο εγώ θα γυρνούσα την έξοδο του ενισχυτή από Dual σε μία μόνο (προφανώς εκείνη με το ARC) και αν δεν έπαιρνα και πάλι εικόνα, θα του έκανα ένα reset.

Λοιπον, εκανα reset, ολα απο την αρχη, αλλά και παλι δεν ειχα αποτελεσμα , μονο στο monitor 2 (οχι arc) εχω εικονα/ηχο και αφου ειδα μια ταινια χωρις να παιζει το sub! αν και ειχα κανει το setup με το μικροφωνο, ακουγεται ενας ηχος και κλεινει ο AVR οπου τωρα αναβοσβήνει το κοκκινο λαμπακι του power και δεν ξανανοιγει ο ενισχυτης....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
To setup με το μικρόφωνο θέλει και το app μετά για να κάνεις σωστά το bass management με ενεργοποιημένο το Audyssey. Το μικρόφωνο βλέπει που είναι το -3dB και ορίζει εκεί το crossover των ηχείων όταν κάνεις μέτρηση. Αυτό σημαίνει ότι αυτόματα μπορεί και να ορίσει τα ηχεία large (εξ' ου και δεν είχες ήχο στο sub). Αν δεν έπαιζε το sub, είναι πολύ πιθανό να έπαιζες με όλα τα ηχεία large και έτσι ο ενισχυτής να ζορίστηκε.
Αλλιώς βγάζεις εκτός το Audyssey και κάνεις manual ρυθμίσεις, οι οποίες όμως δεν ισχύουν στο Audyssey καθώς για να αλλάξει εκεί κάτι χρειάζεται το app.

Το παραπάνω είναι απλά μια πιθανότητα. Μπορεί ο ενισχυτής να είχε κάποιο θέμα το οποίο να σχετίζεται και με τη λειτουργία του γενικότερα και γι' αυτό να μην λειτουργούσε σωστά το ARC ή ακόμα και το ότι δεν είχες ήχο από το sub, να είναι κάποιο άλλο θέμα που σχετίζεται με κάποια βλάβη. Όλα είναι πιθανά. Όταν αναβοσβήνει το λαμπάκι πάντως πρέπει να πάει στο σέρβις.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Nα ζορίστηκε δυσκολο το βλέπω καθως τα δυο μπροστα παιζουν με αλλο δικαναλο passthrough αλλα και οτι δεν επαιζε σε ψηλες σταθμες.
Αυριο θα μιλησω με το σερβις.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Πες τους να ελέγξουν το hdmi board.
Θερμοκρασίες ανέβαζε;
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Ανεφερα και το hdmi, θερμοκρασιες χωρις 5v ανεμιστηρακια που ειχα εδω και 1 χρονο δεν ανεβαζε πανω απο38, πριν πηγαινε μεχρι 43,
Πρεπει να το παω στο σερβις μολις κατεβω Αθηνα.
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Ενημερωση απο το σερβις, ενα καναλι καμμενο και αλλαγη πλακετας hdmi, θα παραλαβω τις επομενες μερες...