Πρόβλημα με κάρτα γραφικών σε Mac Pro early 2009

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
καλησπερα
χθες <<καηκε >> η καρτα γραφικων που ειχα στο mac pro early 2009 αναβαθμισμενο στ 5.1 και λειτουργικο high sierra
οπως μου ειπε ενας τεχνικος απο high sierra kai mojave τσιτονωνται και υπερθερμαινονται οι καρτες γραφικων .... οποτε και τα παιζουν ,παρολο που η χρηση που της εκανα ηταν ελαχιστη σε δυσκολα tasks ...
το κακο ηταν οτι ειχα την oiginal apple 5870
ευτυχως βρηκα σε αγγελια τη gt 120 απο ενα γειτονακι και εκανα δουλεια για την ωρα ....
Ερωτηση . σε ποια καρτα να παω που να ειναι αξιοπιστη και να σηκωνει επεξεργασια φωτογραφιας και βιντεο 4Κ ?
το παλικαρι που αγορασα την 120 μου ειπε οτι τρεχει την amd radeon pro 5100 ????
απλα δεν εχει bootscreen .....
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

Αν θέλεις αξιοπιστία, αναγκαστικά θα πρέπει να βρεις την καλύτερη κάρτα από εκείνες που ήταν "Apple/Mac certified" για το παλιό σου Mac Pro. Θα είναι ξεπερασμένη για τα σημερινά δεδομένα, αλλά πιθανόν ακόμη να σηκώνει κάποια πράγματα (ειδικά αν οι εφαρμογές σου υποστηρίζουν τα παλιότερα OSΧ) και δεν θα έχεις και θέματα με bootscreen κλπ. Τώρα για 4K... μάλλον πολλά ζητάς.

Διαφορετικά, αγοράζεις μια σύγχρονη μη-certified κάρτα και κάνεις την προσευχή σου. Δυστυχώς με την πολιτική της Apple πλέον τα παλιά μηχανήματα έχουν θέματα. Τα νέα λειτουργικά είναι ασύμβατα, οι νέες εφαρμογές θέλουν νέα λειτουργικά και τα διάφορα hacks που κυκλοφορούν περιπλέκουν την κατάσταση.

Αυτό με την υπερθέρμανση ακούγεται υπερβολικό, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι πράγματι τα νέα λειτουργικά έχουν αυξημένες απαιτήσεις από τις GPU. Οι παλιές κάρτες γραφικών (μη-certified και επίσημα ασύμβατες) ανήκουν σε άλλη εποχή.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Απάντηση: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

εκανa 4K editing με την 5870 και επειδη δεν βιαζομουν δεν ειχα και κανενα θεμα ...και δεν ξερω με τι ασχολεισαι αλλα η καρτουλα επαιζε τα 4Κ στη 2Κ οθονη μου νερακι ...
γενικα το οτι βαραινουν τα λειτουργικα για να πουλησουν κοινουρια/πιο δυνατα μηχανηματα με ενοχλει .... το ιδιο προγραμμα ακριβως με προηγουμενα λειτουργικα να πηγαινει σφαιρα και με καινουρια να ριχνει κατα πολυ την αποδοση ...
την υπερθερμανση τη διαπιστωσα και ο ιδιος οταν προσπαθοντας να βγαλω βαλω την καρτα μηπως δεν εχω κανει καλα τις συνδεσεις η καρτα απο κατω εκαιγε ...
αν ξερεις κατι συγκεκριμενο για να παω σε αναβαθμιη πες το ...
πριν κανα μηνα περασε απο τα χερια μου και εδωσα στον αδελφο μου ενα αντιστοιχω μηχανημα εμ φλασαρισμενη την evga gtx 980 4Γβ ραμ ........αν ηξερα τι θα γινοταν θα εκανα τις καρτες τραμπα ...
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

Μάλλον τυχερός είσαι τότε, εγώ έχω Early 2008 και δε βγαίνει άκρη πλέον. Το PC μου (περίπου του 2009, σαφώς λιγότερο ισχυρή CPU) με μια σύγχρονη nvidia λειτουργεί πολύ καλύτερα. Εννοούσα 4Κ μαζί με νέο λειτουργικό και νέες εφαρμογές. Όλα μαζί, δύσκολο σε Mac.

Δεν θα σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, αλλά με στοχευμένη αναζήτηση θα βρεις αυτό που ψάχνεις, πχ. εδώ γράφει αρκετά ενδιαφέροντα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

Βασικά εδώ είσαι...

https://forums.macrumors.com/threads/gpu-compatibility-list-for-cmp.2174600/

Για αυτό που θέλεις, έχει πλέον νόημα να πας μόνο σε Polaris. Rx560 και άνω. Η 550 δεν κάνει encoding, μόνο decoding.
Στη χώρα μας θα βρεις μεταχειρισμένες rx570 σε πολύ καλή τιμή και είναι παρά πολύ γρήγορες.
Την άλλη κάρτα θα την κρατήσεις για τις boot ρυθμίσεις.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Απάντηση: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

το εψαξα και εχω καταληξει στη saphire radeon rx 580 8gb ...τι λες και συ ?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Απάντηση: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια το ειχα υποψιν μου ... εσυ που εχεις καταληξει ?
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

Αν τελικά κάνεις το βήμα, αναμένουμε εντυπώσεις από τη λειτουργία! Εγώ το σκέφτομαι, αλλά μάλλον θα επενδύσω σε νέο PC με Ryzen 3xxx. Δεν το βλέπω να ρισκάρω με νέο hardware για τόσο παλιό -και unsupported- μηχάνημα. Θα περιμένω όμως. :smile:
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Απάντηση: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

παρακαλω να διαγραφει το προηγουμενο μυνημα δεν ισχυει για τη συγκεκριμενη καρτα γραφικων , δουλευει μια χαρα απλα θελει τροπο αλλα δεν τον εχω βρει ...
Καταφερα επιτελους να την κανω να δουλεψει αλλα εχοντας πανω και την apple Gt120 αλλιως μονη της δεν...
Το FCPX σε 4Κ βιντεακι παει σφαιρα ανοιγει photoshop για πλακα και παιζει οτι βιντεακι εχου δωσει ακομα και 8κ απο you tube
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

Υποτίθεται ότι οι κάρτες που δεν φοράνε mac bios απλά δεν μπαίνουν στα boot menu.
Σκέτη δεν μπουκάρει στο macOS?
Μπες στο macrumors μήπως υπάρχει κάποια κίνηση/οδηγός που δεν έχεις κάνει σωστά.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Απάντηση: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

σιγουρα υπαρχει καποια λεπτομερεια αλλα πρεπει να πεσεςι σε αρκετα ψαγμενο ατομο για να κανεις δουλεια ... οι αλλοι απλα λενε το μακρι και το κοντο τους ...
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Απάντηση: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

τελικα τα καταφερα και το εφτιαξα το μηχανημα να δουλευει οπως ακριβως πρεπει , αν χρειαστει κανεις αλλος βοηθεια για αναλογο θεμα ειμαι στη διαθεση του !
 

widescreenman

AVClub Enthusiast
4 August 2006
743
Αθήνα
Re: Απάντηση: προβλημα με καρτα γραφικων σε mac pro early 2009

τελικα τα καταφερα και το εφτιαξα το μηχανημα να δουλευει οπως ακριβως πρεπει , αν χρειαστει κανεις αλλος βοηθεια για αναλογο θεμα ειμαι στη διαθεση του !
Μπράβο που το κατάφερες τελικά! Για να μην ανοίξω νέο thread, θα μου προτείνετε κι εμένα κάτι για τον δικό μου Early 2008/3.1; Μήπως τελικά είναι προτιμότερη μια "Apple-certified" κάρτα (από τις παλιότερες, αν υπάρχουν ακόμα) για να αποφύγω τυχόν προβλήματα; Ή αξίζει τον κόπο μια νεότερη κάρτα;