Σχεση ηχειου και ενισχυτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Καλησπερα σας

Εχω τον ενισχυτη Cambridge CXA-80 και του εχω βαλει τα ηχεια της Elipson Planet L λογω χωρου και design. Στη πορεια διαπιστωσα οτι υπαρχει ελλειψη του μπασου και εβαλα και ενα subwoofer της Rel, το T zero. Η απορια μου ειναι εαν υπαρχει καποιο θεμα, καθως ο ενισχυτης ειναι 80w στα 8 ohm/ 120 w στα 4 ohm και τα ηχεια ειναι στα 30 με 80w στα 6 ohm.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ακριβως ο ενισχυτης τα οδηγει ξεκουραστα δεν εχεις να φοβάσαι τιποτα απλως πρεπει να προσεξεις το κροσοβερ του σαμπ για να εχεις ένα καλο σεταρισμα με τα ηχεια!
 

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Εχεις δικιο σε αυτο. Προσεξα οτι αλλη ρυθμιση θελει σε χαμηλες εντασεις και αλλη σε υψηλες. Κανω κατι λαθος; γιατι ετσι το ακουω.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει αφού η ένταση στο sub ρυθμίζεται αυτόματα με την ένταση στον ενισχυτή.
 

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Μαλλον το ειπα λαθος. Εννοω οτι διαφορερικα ακους τις χαμηλες σε μεγαλες εντασεις και διαφορετικα σε ψηλες. Οταν φτιαχνω το crossover σε χαμηλη ενταση, οταν το δυναμωνω οι χαμηλες γινονται λιγακι ενοχλητικες.
Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο χωρος, καθως πατωμα και ταβανι ειναι ξυλινα;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εννοείται πως φταίει ο χώρος!
Όταν δυναμώνεις τότε αρχίζει και συντονίζει , κοινώς μπουμάρει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Και όχι μόνο επειδή ταβάνι και πάτωμα είναι ξύλινα αλλά και λόγω διαστάσεων κλπ.
Για να ακούσεις σωστό μπάσο χρειάζεται πολύ ακουστική περιποίηση ο χώρος και / ή δύο σαμπ.
 

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Ο χωρος ειναι ενιαιος, καθιστικο κσι σαλονι που τα ηχεια και το στερεοφωνικο ειναι στο καθιστικο περιπου 4×4.
Πιστευα οτι εχωντας ξυλινο πατωμα και ταβανι θα ειναι καλυτερα, απο την αποψη οτι το ξυλο ειναι υλικο απορροφητικο, και δεν θα ειχα προβλημα στον ηχο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το ξύλο είναι ανακλαστική επιφάνεια για τις μεσαίες και υψηλές συχνότητες ενώ οι χαμηλές δεν το "βλέπουν" απλά περνάν από μέσα!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εχω την εντυπωση οτι η πλεον αντανακλαστικη επιφανεια ειναι η τζαμαρια. Νο2 ο γυμνος τοιχος και κατοπιν το ξυλο. το οποιο μαλιστα αλλαζει ηχητικα χαρακτηριστικα αναλογα το ειδος, το παχος, αν ειναι σε τοιχο η μορφη του και τι επεξεργασια εχει υποστει η επιφανεια. (αν προκειται για πατωμα, αναλογα το κενο απο κατω εχουμε και τα αναλογα παρατραγουδα).
αυτα απο προσωπικες εμπειριες σε σπιτια συγγενων και φιλων.
αντε να μπει για τα καλα ο χειμωνας να βαλουμε κανα χαλακι να δουμε ασπρη μερα στον ηχο μας. αν μπορουσα δεν θα τα εβγαζα ουτε στους καυσωνες!!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Εννοείται πως φταίει ο χώρος!
Όταν δυναμώνεις τότε αρχίζει και συντονίζει , κοινώς μπουμάρει.

Καλησπέρα φιλε μου από ότι ειδα στο σαιτ του κατασκευαστη τα ηχεια δεχονται ενισχυτή από 30-80 watt φορανε και 6,5 γουφερ οποτε δεν εχεις θεμα ! σε ότι αφορα το μπουμαρισμα κανε μια δοκιμη να κροσαρεις στα 70-75 hz αυτό το λεω διοτι εάν κροσαρεις από 80 hz και πανω το σαμπ θα σου παιζει και τις μεσαιες με αποτέλεσμα να ακους δυνατα! αλλα και το σαμπ να γινεται κατευθυντικο ! το σωστο είναι τα σαμπ να αποτελει φυσικη συνεχεια των ηχειων δηλ ηχεια και σαμπ να είναι 1! δηλ υπαρξη η ηχητικη του σαμπ να είναι διακριτικη χωρις να ακούγεται και να ξεχωριζει από τα ηχεια!δεν είναι ευκολο αλλα αμα πειραματιστείς θα τα καταφερεις! τα ηχεια σου δεν πολύ μικροι δορυφόροι και το γουφερ δεν το λες μικρο οποτε κανε μια δοκιμη !-bye-
 

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Οντως το ξυλινο πατωμα συντονιζει ( το πατωμα ειναι και ταβανι του κατω οροφου).

Διαβαζωντας το θεμα "συνδεση sub σε δικαναλο ενισχυτη", εχω την απορια εαν το εχω συνδεσει με τον σωστο τροπο, μιας και δεν χρησιμοποιησα την εξοδο sub του ενισχυτη, αλλα πανω στις εξοδους των ηχειων.

Γιωργος