Epson Tw3500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

toyo

Senior Member
23 April 2010
364
Σε λειτουργία μόλις 330 ώρες αλλά τον είχα πάνω απο 9 χρόνια μου έβγαλε μια θολούρα λίγο κάτω αριστερά και μετά απο λίγες μέρες έπιασε σχεδόν τα 3/5 της οθόνης. Τον πήγα σέρβις και μου είπαν ότι δεν συμφέρει να επιδιορθωθεί λόγω μεγάλου κόστους. Μητρική και κάτι στα οπτικά αν κατάλαβα καλά. Είναι δυνατόν να βγάλει τέτοια ζημιά με τόσες λίγες ώρες λειτουργίας; Και με στεναχωρεί γιατί δεν τον χάρηκα.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Ξαφνικά αυτοκτόνησε ο προβολέας;
αν δεν μάθεις τί χάλασε ακριβώς και πόσο κοστίζει η επισκευή, τί να πει οποιοσδήποτε...
 

toyo

Senior Member
23 April 2010
364
Re: Απάντηση: Epson Tw3500

Ξαφνικά αυτοκτόνησε ο προβολέας;
αν δεν μάθεις τί χάλασε ακριβώς και πόσο κοστίζει η επισκευή, τί να πει οποιοσδήποτε...
Δεν έχω πάει ακόμα να τον πάρω να μάθω αναλυτικά. Απ το τηλέφωνο απλά μου είπαν ότι το κόστος είναι απαγορευτικό και καλύτερα να πάρω έναν νέο. Και όπως το λες. Μια μέρα τον ανοίγω και εμφανίζει την θολούρα. Μετά από μέρες τον ξανά ανοίγω και έχει πιάσει σχεδόν όλη την οθόνη
 

toyo

Senior Member
23 April 2010
364
Δεν μετράνε μονο οι ωρες της λάμπας, αλλα και τα χρόνια του.

Υπάρχουν δύο πολύ αξιόλογοι επαγγελματίες στο φόρουμ που ισως να μπορούν να βοηθήσουν.

https://avclub.gr/forum/member.php/7-ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΣΤΡΟΥΝΗΣ
https://avclub.gr/forum/member.php/928-tegonik
Ευχαριστώ. Όταν θα έχω και την τελική απάντηση για το τι έχει θα τους ενημερώσω μήπως και έχουν μια καλύτερη άποψη για το τι μπορεί να γίνει.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία και ανέβασε τη. Αν έχεις θολή εικόνα κάτι σαν βλέπεις σε όνειρο έχει καεί κατά 99% το εσωτερικό πολωτικό φίλτρο του πράσινου πάνελ. Αλλάζει, αλλα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ δυσκολία μιας και καραδοκεί ο κίνδυνος να καταστρέψεις το ίδιο το πάνελ ή στην καλύτερη να χάσει την σύγκλιση του. Είναι καθαρά αστοχία υλικού και έχει επηρεάσει ένα 2-3% της σειράς αυτής σύμφωνα με ότι έχω δει μέχρι σήμερα.
 

toyo

Senior Member
23 April 2010
364
Αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία και ανέβασε τη. Αν έχεις θολή εικόνα κάτι σαν βλέπεις σε όνειρο έχει καεί κατά 99% το εσωτερικό πολωτικό φίλτρο του πράσινου πάνελ. Αλλάζει, αλλα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ δυσκολία μιας και καραδοκεί ο κίνδυνος να καταστρέψεις το ίδιο το πάνελ ή στην καλύτερη να χάσει την σύγκλιση του. Είναι καθαρά αστοχία υλικού και έχει επηρεάσει ένα 2-3% της σειράς αυτής σύμφωνα με ότι έχω δει μέχρι σήμερα.
Είναι πράγματι σαν να βλέπεις όνειρο με έντονο πράσινο στο θόλωμα. Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω σε φώτο. Απ το σέρβις μου είπαν ότι έχει χαλάσει το οπτικό μέσο(μπορεί να οφείλεται και σε χτύπημα) και επειδή είναι όλο ένα με την μητρική δεν αξίζει λόγω υψηλού κόστους να το φτιάξω. Να πω εδώ για το χτύπημα στο οπτικό μέσο που μου είπαν ότι τον είχα σε ένα ντουλάπι που ακουμπούσε το ντουλάπι κλείνοντας τον στο προβολέα μπροστά. Υπάρχει πιθανότητα να χτύπησε αυτό μπροστά και να στράβωσε τίποτα μέσα;
 

toyo

Senior Member
23 April 2010
364
Ανέβασα φώτο αν δεν αρκεί μου λέτε να ανεβάσω και άλλη
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Οχι φίλε μου, δεν είναι από χτύπημα. Το πρόβλημα σου είναι από κάποιο εσωτερικό πολωτικό φίλτρο που έχει λιώσει από θερμοκρασίες (Αστοχία υλικού).