Αγορά 4K τηλεόρασης μέχρι 350 E

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Όπως λέει ο τίτλος:

- Απόσταση στα 2,2-5 μέτρα αλλά υπάρχει πρόβλημα τοποθέτησής της, δεν μπορώ πάω σε πάνω από 120-122 cm πλάτος.

- Χρήση...εδώ υπάρχει θέμα: Συνήθως ο χρόνος μοιράζεται σχεδόν ισόποσα σε digea, stream services (amazon, netflix etc) και αθλητικά (που όμως το ποδόσφαιρο δεν μονοπωλεί το ενδιαφέρον).

- Το smart κομμάτι δεν με πολυενδιαφέρει μιας και έχω το mi box s που κάνει πάρα πολλά και συμφέρει.

- Γνωρίζοντας ότι ο προϋπολογισμός είναι φτωχός, καλοείδα την HISENSE 50'' H50A6140 https://www.displayspecifications.com/en/model/662d1500
που στα public είναι στα 339.

Κάθε γνώμη δεκτή για την hisense, όπως και κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Με 120-122 cm πας σε 50" γιατί από ότι βλέπω οι 55" έχουν 124 cm. Όλες οι 50" έχουν VA πάνελ οπότε αν κάθεσαι πλάγια και δε βλέπεις στην ευθεία θα χάνεις σε ευκρίνεια. Στο λέω γιατί κάποιοι έχουν αγοράσει τηλεοράσεις με VA πάνελς και μετά παραπονιούνται για τις γωνίες θέασης. Οπότε αν δεν έχεις πρόβλημα προχώρησε σε αγορά 50". Διαφορετικά κοίταξε στις 49" που έχουν IPS πάνελς με καλύτερες γωνίες θέασης.

Από την στιγμή που έχεις σφιχτό προυπολογισμό κοίταξε την Hisense ή αν θέλεις να ανέβεις στα 398 ευρώ την LG 50UK6300

https://www.public.gr/product/tileorasi-lg-50-smart-led-ultra-hd-hdr-50uk6300plb/prod9020331pp/
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η lg που αναφέρεις ίδια με την 6200 δεν είναι; Νομίζω οι κωδικοί έχουν να κάνουν με την χώρα εισαγωγής ή τα ποδαράκια κλπ.

Η Hisense έχει va panel σύμφωνα με το displayspecifications και όντως οι γωνίες θέασης είναι πρόβλημα (γενικά όπως σωστά γράφεις). Έτσι όπως είναι ο χώρος του σπιτιού δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τις γωνίες θέασης (θεωρώ πως με 10-15 μοίρες δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα), στο μέλλον όμως ποτέ δεν ξέρεις.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πολλές κριτικές/απόψεις για την hisense. Για τις lg, ξέρω τι να περιμένω, για την hisense όχι. :D