In ear για Fiio M11’s

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Όπως γράφει ο τίτλος :
Budget 200, πηγή το Fiio M11’s ,χρήση σε γυμναστήριο κυρίως και αεροπλάνο ,in ear,όσο το δυνατόν καλύτερη απομόνωση από εξωτερικούς ήχους ...
Μουσικη Metal κυρίως ..Αλλά μπορεί να παίξει και καμία Lara Fabian,οπότε όσο πιο all around με εστίαση στο metal.
Υ.Γ. Είμαι λίγο άσχετος αλλά στα πάμπολλα reviews που διάβασα το fiio λέει υστερεί κάπως στα μπάσα ,έχει λίγο αδύναμα...Αυτά ..
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Ως κάτοχός τους για αρκετό καιρό, θα σου πρότεινα για τη μουσική που θέλεις τα Fiio FH1. Τα θεωρώ ακριβώς αυτό που είπες: all-around με εστίαση σε rock/metal λόγω του ελαφρώς τσιμπημένου μπάσου.

Μόνο σε κλασσική ίσως δεν ικανοποιήσουν κάποιον, αλλά κι εκεί παίζουν αξιοπρεπώς.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Να φτάσεις τα sennheiser ie400 pro, τα sennheiser ie80s ή τα shure 535 δεν παίζει ε? Τα shure 425 είναι σίγουρα στο budget σου αλλά απ όσο έχω διαβάσει πρέπει να είναι σαν τα sennheiser hd600. Ολίγον τι ντροπαλά στο μπάσο. Κατά τα άλλα η φυσική συνέχεια είναι μάλλον να πάρεις τα fiio που είναι στα λεφτά που θέλεις να δώσεις.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Ευχαριστώ ρε Θανάση αλλά με τόσα έξοδα με το DAP ,αστα να πάνε...από τα shure 215 θα καταλάβω αισθητά τη διαφορά έτσι δεν είναι ?
Από Fiio μάλλον μετρημένα κουκιά οι επιλογές?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γιαυτό να μου το προσέχεις το DAP. Μη μου το γρατζουνίσεις! Θα σε χρεώσω penalty. Και προσοχή στη μπαταρία χεχεχε :)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όπως γράφει ο τίτλος :
Budget 200, πηγή το Fiio M11’s ,χρήση σε γυμναστήριο κυρίως και αεροπλάνο ,in ear,όσο το δυνατόν καλύτερη απομόνωση από εξωτερικούς ήχους ...
Μουσικη Metal κυρίως ..Αλλά μπορεί να παίξει και καμία Lara Fabian,οπότε όσο πιο all around με εστίαση στο metal.
Υ.Γ. Είμαι λίγο άσχετος αλλά στα πάμπολλα reviews που διάβασα το fiio λέει υστερεί κάπως στα μπάσα ,έχει λίγο αδύναμα...Αυτά ..

Που το διάβασες αυτό για τα μπάσα?
Το μηχανάκι είναι ''audiophile'' 'έχει όσο μπάσο έχει η ηχογράφηση που ακούς με απίστευτη δυναμική απόδοση
και περιγραφή.
Πιο καλό δεν γίνεται εκτός αν το θέλεις χρωματισμένο , τότε βάλε EQ έχει ότι θέλεις το M11.

Όσο αφορά τα ακουστικά πάρε τα FH5 , βάλε το balanced καλώδιο και μην ψάχνεις κάτι άλλο.
Για την μουσική που θέλεις είναι ότι πρέπει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν πιστεύω για μέταλ και ροκ το πιο φθηνό FA7 θα σου αρέσει πιο πολύ.
Έχει πιο πολύ μπάσο και πιο γεμάτο ήχο.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Η Final Audio σαν εταιρία,το Ε5000 ή Ε4000 κάνει για την περίπτωση μου και το balanced καλώδιο μου ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Κάνει , οι ακροδέκτες ταιριάζουν αλλά το καλώδιο είναι over the ear
και ίσως σε δυσκολέψει λίγο στο βόλεμα αλλά πιστεύω ότι θα το βολέψεις.
Σαν ήχο δεν γνωρίζω δεν τα έχω ακούσει.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Επειδή είμαι λίγο άσχετος άκουσα για πρώτη φορά καλά in ear ,δυο της final audio ,το e5000 και το καινούριο Β2 και δε μου είπαν τίποτα απολύτως κοντά στο over ear meze 99 που έχω...
Μήπως είναι άδικη η σύγκριση επειδή ανήκουν σε άλλες κατηγορίες ?
Παρακαλώ διαφωτίστε με..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ε καλά τώρα τι περίμενες να ακούσεις;
Φυσικά και είναι άδικη η σύγκριση.
Ένα καλό over ear είναι πάντα και εξ ορισμού καλύτερο από ένα iem αντίστοιχης αξίας πάνω κάτω.
Τα iem είναι παραχώρηση και τα αγοράζουμε για την φορητότητα και την ευκολία.
Φυσικά όσο ανεβαίνει η αξία τους και η ποιότητα το αποτέλεσμα αρχίζει να γίνεται πολύ καλύτερο.
Φυσικά στα χρήματα που δοκίμασες υπάρχει πολύς ανταγωνισμός.
Μπορεί αυτά που άκουσες να μην σου άρεσαν αλλά να σου αρέσει κάποιο άλλο μοντέλο πιο πολύ.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Επειδή η διαφορά που άκουσα ήταν φανερότατη και επειδή το budget μου παραμένει στα 300 ευρώ maximum , θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλά over ear λοιπόν που να κάνω τη δουλειά μου στο γυμναστήριο και συγκεκριμένα στο διάδρομο ..
Τα meze 99 με το ξύλο που έχουν και θα φαίνονται too much και θα χαλάσουν λογικά λίαν συντόμως ...