Προβλημα σε μοτερ κατοπτρου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyhap

Established Member
21 November 2014
250
Πειραιας
Καλησπέρα. Πριν απευθυνθω στον τεχνικο μου θα ηθελα τη γνωμη των ειδικων σε ενα προβλημα που μου παρουσιαστηκε. Εχω κινητο πιατο 1,10 με dreambox 800HD (Clone). Το μοτερ το εχω εγκατεστημενο περιπου 13 χρονια και τελευταια δειχνει οταν ανοιγω απο stand by mode τον δεκτη και παω να βαλω ενα καναλι σε αλλο δορυφορο οτι δεν γυριζει το πιατο (γραφει tuner failed). Συνεχιζοντας με ενα δυο προσπαθειες βγαινει το σημα οτι γυριζει το πιατο , χωρις αποτελεσμα . Για να μην πολυλογω με καποιες επιμονες προσπαθειες κανενα reset επανερχεται η λειτουργια του. Η ερωτηση που θα ηθελα να κανω αν καποιος γνωριζει απο αυτο που περιεργραψα ειναι : αυτο που συμβαινει ειναι προβλημα του δεκτη; η εχει γερασει αρκετα το μοτερ που κολλαει και θελει μια δυο προσπαθειες να ξεκολλησει; ευχαριστω
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Για κόλλημα του δέκτη μου ακούγεται το πρόβλημα. Όταν κάνεις restart τον δέκτη μετά το μοτέρ δουλεύει κανονικά ??
 

spyhap

Established Member
21 November 2014
250
Πειραιας
οχι αμεσως θελει μια δυο προσπαθειες. Δεν εχω και αλλον δεκτη να το δοκιμασω. Απλα δεν ξερω τι με συμφερει να ειναι θεμα μοτερ η δεκτη :FSGSFGS4:
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αυτό που σε συμφέρει είναι να έχει θέμα το καλώδιο η τα φις που βιδώνουν πάνω στο μοτέρ στην ταράτσα. Μπορεί να είναι και αυτό. Εγώ στην θέση σου θα άλλαζα τα φις τύπου F στο LNB και στο μοτέρ και αν δεν άλλαζε κάτι θα αξιολογούσα και την κατάσταση του καλωδίου από το μοτέρ προς τον δέκτη να δω σε τι κατάσταση είναι.
 

spyhap

Established Member
21 November 2014
250
Πειραιας
αν απο φθορα σε κονεκτορες και καλωδιο "χαλαει" η επικοινωνια δεκτη - μοτερ τοτε πολυ πιθανο να βρω εκει τη λυση. Ευχαριστώ για τις απαντησεις