Αγορα κεντρικου ηχειου magnat 252 c

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα! χρειαζομαι τα φωτα σας! εχω το εξης σετ-απ ενισχυτης yamaxa rxv 861 μπροστα ηχεια roister emphasis 25 sub 2 roister power bass 125 και για πισω εχω σκεφτει τα magnat supreme 102 ! το πρόβλημα μου είναι το κεντρικο σκέφτομαι για τα 252 της magnat αλλα ο συγκεκριμένος ενισχυτης που εχω δεν εχει ρυθμιση φωνης για το κεντρικο! εχει μονο ρυθμιση για small /large με αποτέλεσμα δεν ξερω εάν το εν λογω σετ απ κουμπωσει ιδανικα και χρειαζομαι την γνωμη σας εάν αξιζει η υπαρξη του κεντικου ηχείου! ευχαριστω!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
ο συγκεκριμένος ενισχυτης που εχω δεν εχει ρυθμιση φωνης για το κεντρικο! εχει μονο ρυθμιση για small /large ...

Speaker level B)SPEAKER LEVEL
Use this feature to manually adjust the output level of each
speaker.
Control range: -10.0 to 10.0 dB
Control step: 0.5 dB
Initial setting: 0.0 dB

SPEAKER LEVEL Adjusted speaker

FL Front left speaker
FR Front right speaker
C Center speaker
SWFR Subwoofer
SL Surround left speaker
SR Surround right speaker
SBR Surround back right speaker
SBL Surround back left speaker
PL Presence left speaker
PR Presence right speaker
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Στο κεντρικο δεν βρισκω level για ρυθμιση και θυμαμαι ο ηχος το περιοδικο το ειχε βαλει ως μειονέκτημα ωστοσο σαν σετ απ δενει? πως το αισθάνεσαι μακαρι να μπορουσε να διεθετα μαγαλυτερο μπατζετ αλλα δεν παιζει!ξερω το κενρικο δεν είναι κατι ιδιαιτερο αλλα θελω η φωνη του ΣΟΝ ΚΟΝΝΕΡΙ να ακούγεται σαν γκομενα !
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Εγώ θα κοιτούσα για κάτι μεγαλύτερο με πρόσληψη ισχύος περίπου στα 100Watt. Αλλά με δεδομένο ότι καταλαβαίνω πως το budget είναι εξαιρετικά περιορισμένο, δεν ξέρω κι αν θα βρεις άλλο τόσο φτηνό.

Πάντως ο Sean είναι βαρύτονος.

Sean Connery

Born:
August 25th, 1930
Edinburgh, Scotland
Productions:
Darby O'Gill and the Little People as Michael McBride
Dr. No as James Bond
The Man Who Would Be King as Danny Dravot
Recordings:
The Music of Disney: A Legacy of Song
The Man Who Would Be King (film soundtrack)
Vocal Type:
Baritone
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
φιλε μου pleo σε ευχαριστω και το εκτιμω που απαντας αμεσα και μιλας με επιχειρηματα πραγματικα σου ευχομαι να αγαπας αυτό που κανεις και να το χαιρεσαι! να σαι καλα φιλεμου!!!-bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Πράγμα που σημαίνει ότι το συγκεκριμένο κεντρικό ηχείο που θα το κόψεις στους 100 κύκλους τουλάχιστον, γιατί δύσκολο το βλέπω για πιο κάτω, θα αφήσει τις κατώτερες νότες του συγκεκριμένου στο/στα sub. Εκεί χρειάζεται ένα καλό κεντρικό όπως βλέπεις.
Ή κάποια καλή διαχείριση bass management που ο ενισχυτής σου δεν έχει.
Η magnat αναφέρει μόνο response frequency. Σαν να μη μας λέει δηλαδή τίποτε για το πόσο χαμηλά κατεβαίνει.


Τεσπα, λεπτομέρειες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Αφού είσαι γύρω στα 150 ευρώ, δες και το Polk T30.

Το Tempus δεν το έχω ακούσει πάντως. Τα monitor supreme ναι και έχω να πω... μακριά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
A, έχουμε και τα πίσω ε; Χμμμμ.... .

Θα του πέσουν κάπως μικρά τα Τ15 του ενισχυτή σου.
Είναι από τον παλιό καιρό της Yamaha που έβγαζαν τέλος πάντων ισχύ οι ενισχυτές της και δεν έχαναν πολύ στα πολλά κανάλια.
Να φανταστείς ο 863 που είναι όπως αυτός που έχεις μετράει 2x135 Watt και... a whopping (με τα μέτρα και σταθμά των ενισχυτών AV της κατηγορίας του) 5x80 Watt.
Δείχνει δηλαδή αρκετά δυνατός.

Μοιάζει εφ' όσον θέλεις και πίσω ηχεία καλύτερη επιλογή τα Tempus.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
αυτή την στιγμη τα περιφεριακα που εχω είναι με κατι bowers wilkins dm 302 αλλα τα θελω με το rotel ra 970 bx για δικαναλη ακροαση σε άλλο χωρο ! βεβαια ο yamaxa ζεματάει για πλακα 2 ανεμιστηρακια του εχω βαλει! για αρκετο καιρο επαιζα μπροστα με τα emphasis 25 σε στερεο η φωνη πηγαινε πολύ πανω από μεση ! αστα βραστα! μαλλον θα κοιτάξω για polk audio ότι πληρωνεις παιρνεις αυτό είναι μεγαλη αληθεια !!! να υποθεσω ότι οι νεοτεροι ενισχυτες της yamaxa είναι ασθενέστεροι?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Οι νεότεροι ενισχυτές της κατηγορίας που είναι ο δικός σου ναι, χάνουν αρκετή ισχύ όταν ανεβαίνει ο αριθμός των καναλιών, σύμφωνα με τις πραγματικές μετρήσεις που έχω υπ' όψη.

Τις αμφιβολίες μου έχω για τα T15 ως surround στο δικό σου setup. Δεν είδα στην αρχή ότι ήθελες και surround. Είναι μικρά ηχεία τα Τ15, θα τελειώνουν γρήγορα με τον ενισχυτή σου, έστω κι αν δεν είναι στις κρίσιμες θέσεις των front.

Το ποτενσιόμετρο στους ενισχυτές AV είναι λογαριθμικό. Η μέση είναι πιο πάνω από τη μέση της ένδειξης σε dB.

Δες την παρακάτω εικόνα. Εάν τραβήξεις μια οριζόντια γραμμή που περνάει από τη μέση της γραμμικής ένδειξης, αν την επεκτείνεις προς τα δεξιά που είναι η λογαριθμική ένδειξη, θα καταλάβεις για ποιο λόγο στους ενισχυτές AV για να φτάσεις σε μεγάλες στάθμες πρέπει να γυρίσεις το ποτενσιόμετρο πιο πολύ, για να το πω απλά.
Δες τη λέξη Linear που είναι περίπου στο μέσο της γραμμικής ένδειξης και τράβα μια ευθεία προς τα δεξιά μέχρι τη λογαριθμική ένδειξη.

log_lin_approx.jpg