The Gentlemen

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    13

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....



Ελληνικός τίτλος ταινίας: The Gentlemen

Σκηνοθεσία: Γκάι Ρίτσι

Πρωταγωνιστούν: Μάθιου ΜακΚόναχι, Τσάρλι Χάνμαν, Χένρι Γκόλντινγκ, Μισέλ Ντόκερι,
Τζέρεμι Στρονγκ, Έντι Μάρσαν, Κόλιν Φάρελ, Χιου Γκραντ

Διάρκεια ταινίας: 120' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη, 30 Ιανουαρίου 2020

Imdb | Village | Odeon






Υπόθεση:
Η ιστορία ακολουθεί έναν Αμερικανό έμπορο ναρκωτικών που έχει χτίσει την αυτοκρατορία του στο Λονδίνο,
και πλέον θέλει να παραδώσει τα ηνία και να επιστρέψει στην πατρίδα του. Το γεγονός αυτό πυροδοτεί μια
σειρά από συνομωσίες, σχέδια και απόπειρες από όλους εκείνους που επιβουλεύονταν την θέση του, και
που τώρα έχουν την ευκαιρία να αρπάξουν την περιουσία του.









 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: The Gentlemen (2020)

the-gentlemen-trailer-06.jpg





Ο Γκάι Ρίτσι επιστρέφει στις ρίζες του για την δημιουργία της ταινία «The Gentlemen», ενός εγκληματικού θρίλερ με πρωταγωνιστές τους Μάθιου Μακόναχι, Τσάρλι Χάναμ, Χιου Γκραντ και Χένρι Γκόλντινγκ. Το πρώτο τρέιλερ του νέου εγχειρήματος έχει κυκλοφορήσει.

Η ιστορία ακολουθεί τον Αμερικανό μετανάστη Μίκι Πίρσον (Μακόναχι) που έχτισε μια πολύ κερδοφόρα αυτοκρατορία μαριχουάνα στο Λονδίνο. Οταν γίνεται γνωστό ότι ο Πίρσον θέλει να εξαγοράσει την επιχείρηση για πάντα, αυτή η κίνηση πυροδοτεί σχέδια, συνομωσίες, δωροδοκίες και εκβιασμούς κι εκείνος καταπολεμά τους γύρω του, επειδή προσπαθούν να του πάρουν αυτό που έχει χτίσει.

Η ταινία μπορεί να χαρακτηριστεί βίντατζ, λόγω του ότι θυμίζει παλιά πρότζεκτ του Ρίτσι, ο οποίος είναι γνωστός για κωμικές εγκληματικές ταινίες όπως η «Lock, Stock and the Two Smoking Barrels» και τις ταινίες Σέρλοκ Χολμς. Το καλοκαίρι του 2019, ο σκηνοθέτης και παραγωγός ξεπέρασε τα 1 δισεκατομμύρια δολάρια με την ταινία Αλαντίν της Ντίσνεϊ.

Συμπρωταγωνιστές του Μακόναχι στο «The Gentlemen» είναι οι Μισέλ Ντόκερι, Τζέρεμι Στρονγκ, Εντι Μάρσαν και Κόλιν Φάρελ. Το σενάριο υπογράφουν ο Ρίτσι μαζί με τους Ιβαν Ατκινσον και Μαρν Ντέιβις. Ο Ρίτσι είναι παραγωγός μαζί με τους Ατκινσον και Μπιλ Μπλοκ.

Η ταινία βγαινει στις ελληνικες αιθουσες στις 30 Ιανουαριου του 2020.


https://www.huffingtonpost.gr/entry...ste-ton-makonachi_gr_5d95932ce4b0da7f66218335









https://www.protothema.gr/culture/a...i-katafthanoun-stis-kinimatografikes-othones/
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: The Gentlemen (2020)

Επιτέλους κύριοι, πραγματικό χορταστικό σινεμά!

Δείτε την οπωσδήποτε στη μεγάλη οθόνη μήπως και καταλάβουν τι χρειαζόμαστε.
Απόλαυση από την αρχή ως το τέλος. Φοβεροί χαρακτήρες, χιούμορ και ρυθμός.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: The Gentlemen (2020)

Έκανα υπομονή ως το σαρανταπεντάλεπτο και το σταμάτησα
Πραγματικά μου χάλασε την διάθεση.
Ένα ατελείωτο κατεβατό με διαλόγους που δεν προωθούσαν την πλοκή ( ποια πλοκή;) και αυτό τραβούσε σε σημείο εκνευρισμού.
Αυτός ο Ρίτσι τελικά μόνον με έναν τρόπο ξέρει να κάνει τις ταινίες του.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: The Gentlemen (2020)

Προσωπικα μου αρεσε πολυ, παρα πολυ θα ελεγα.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: The Gentlemen (2020)

και εμένα μου φάνηκε πολύ καλή

ωραίο σενάριο με όσες "εκπλήξεις" χρειάζεται

επίσης μου έκαναν εντύπωση οι δουλεμένοι διάλογοι και το εξαιρετικό μοντάζ

ο Ριτσι έχει ωριμάσει βέβαια και η συγκεκριμένη αν και παρόμοια με τις ταινίες-κατατεθέν του, δεν έχει αυτή τη σπιρτάδα και τον ρυθμό των δύο πρώτων
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Δεν είμαι φαν του Ριτσι και φοβόμουν το πολύ μπλα μπλα και το «στυλακι».

Τελικά, αν και όχι τπτ ιδιαίτερο, βλεπόταν αρκετά ευχάριστα.

Το 4Κ δισκάκι μέτριο σε εικόνα. Ήχος καλός.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: The Gentlemen (2020)

Ταινιες με αφηγηση ουτε δεμενος δεν μπορω να τις δω.
Και οταν σταματουσε η αφηγηση αρχιζαν οι ατελειωτοι διαλογοι.
Δεν θα παρω.