Denon AVR7200 ή Marantz SR 7013

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Όποιος μπορεί και έχει κέφι να πει λίγο την γνώμη του γιατί είμαι κάπως μπερδεμένος. Ποιον θα αγοράζατε ? Τον μεταχειρισμένο Denon ή τον καινούριο Marantz. Ευχαριστώ.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αφού έχεις τελικούς, εγώ θα προτιμούσα τον 7013.
Ο denon υπερέχει κυρίως στα τελικά στάδια. Ο 7013 έχει όλα τα τελευταία καλούδια, και θα είναι ποιο future proof.
Και μη ξεχνάς την εγγύηση που θα έχεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τόλη Marantz ασυζητητί, πιο ζεστός, πιο μπασάτος πιο αναλυτικός αλλά ξεκούραστος ήχος, σε ζηλεύω, που τον βρήκες και πόσο;
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Bryston για τα κυρίως ηχεία και Primare για το κεντρικό. Από θέμα οδήγησης ηχείων είμαι οκ. Γενικά εμπειρία από ενισχυτές AV έχω μόνο από Yamaha και Pioneer .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Bryston για τα κυρίως ηχεία και Primare για το κεντρικό. Από θέμα οδήγησης ηχείων είμαι οκ. Γενικά εμπειρία από ενισχυτές AV έχω μόνο από Yamaha και Pioneer .Δηλαδή ο Marantz με τον Denon έχουν παρόμοια ηχιτική συμπεριφορά ?

Σου απάντησα πιο πάνω ποια είναι η διαφορά τους, ο Denon είναι θα έλεγα κλινικά ουδέτερος που έχω εγώ τουλάχιστον, απλά ο Marantz είναι πιο γλυκός κι ακούγεται αυτό.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Κώστα αυτό ακριβώς θέλω. Ο Yamaha που έχω τώρα είναι αρκετά ¨λαμπρός¨ . Στις ταινίες μου αρέσει αλλά στην μουσική με κουράζει κάπως.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Bryston για τα κυρίως ηχεία και Primare για το κεντρικό. Από θέμα οδήγησης ηχείων είμαι οκ. Γενικά εμπειρία από ενισχυτές AV έχω μόνο από Yamaha και Pioneer .

Εχεις ποιοτητα !!!! και ρευματα μια χαρα εισαι και εγω σε κουνουργιο marantz θα πηγαινα να εχω και την εγγυηση μου!!